رئیس دانشگاه صنعتی قوچان گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این دانشگاه تازه تأسیس صنعتی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام بعد از شاهرود توانسته است جایگاه چهاردهم را در میان دانشگاه‌های صنعتی از آن خود کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی‌اصغر بهشتی در همایش دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه صنعتی قوچان گفت: این دانشگاه مستقل دولتی در سال 85 با عنوان دانشکده فنی شروع به کارکرد و امروز به برکت انقلاب توانسته پله‌های رشد را سریع‌تر از گذشته طی و به دانشگاه صنعتی تغییر هویت بدهد.

رئیس دانشگاه صنعتی قوچان با تأکید براینکه این دانشگاه براساس سند راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1401 مجاز به داشتن 100 عضو هیأت علمی است، بیان کرد: تعداد 78 عضو هیأت علمی در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند و در بخش دانشجویان هم به دلیل کیفیت‌بخشی از 2 هزار و 996 نفر در سال گذشته امروز به 2 هزار و 812 دانشجو رسیده‌ایم.

وی نسبت دانشجویان روزانه به اعضای هیأت علمی را 30 به یک دانست و تصریح کرد: 43 درصد دانشجویان این دانشگاه غیربومی استان و 57 درصد دانشجویان بومی خراسان رضوی هستند که از این تعداد 15 درصد را بومی شهرستانی تشکیل می‌دهند.

بهشتی با یادآوری این مطلب که 87.3 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی و 12.7 درصد در کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، تأکید کرد: میزان رشد تولید مقالات علمی و پژوهشی در سال جاری به 98 رسیده و تولید 70 مقاله JCR نشان از آن دارد که پس از انقلاب رشد جایگاه علمی اساتید و انجام پژوهش‌های علمی افزایش پیداکرده است.

رئیس دانشگاه صنعتی قوچان با اشاره به ثبت 5 اختراع در این دانشگاه طی سال جاری و کسب درآمد 550 میلیون تومانی از درآمدهای تحقیقاتی و کاربردی تقاضامحور، گفت: دستگاه رفت‌وروب معابر شهری، طراحی و بهینه‌سازی سرعت‌گیر، ساخت کوره خلأ و چسب اپوکسی در شرایط رطوبت ازجمله این اختراعات به شمار می‌آید.

انعقاد 5 تفاهم‌نامه بین‌المللی با کشورهای خارجی

وی با اشاره به انعقاد 5 تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه بین‌المللی با کشورهای آلمان، آفریقای جنوبی، هلند و تایلند، بیان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های ملی و حمایت از بیش از 50 طرح فناورانه دانشجویی و ارائه بیش از 25 طرح در فن بازار به برکت این انقلاب توسط دانشگاه صنعتی صورت گرفته است.

بهشتی تأکید کرد: در آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC، دانشگاه صنعتی قوچان توانست بعد از دانشگاه صنعتی شاهرود جایگاه چهاردهم را در میان دانشگاه‌های صنعتی به خود اختصاص بدهد.

رئیس دانشگاه صنعتی قوچان یکی از موفقیت‌های این دانشگاه را فعالیت بنیاد خیرین دانشگاهی دانست و خاطرنشان کرد: این بنیاد توانسته در تأمین و تهیه فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی، حمایت از دانشجویان مستعد و نخبه، حمایت از تحقیقات علمی دانشجویان، کمک‌هزینه درمان و پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی و رفاهی کمک‌رسانی داشته باشد.

وی یادآور شد: دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان علیرغم نداشتن رشته تربیت‌بدنی علاقه فراوانی به فعالیت‌های ورزشی دارند و رتبه‌های گوناگونی را در سطوح مختلف استانی و غیره از آن خودکرده‌اند اما دانشگاه فاقد فضای ورزشی است که مسؤولین شهرستانی می‌توانند در بخش خوابگاهی و ورزشی کمک‌رسان دانشجویان باشند.

سهم 22.7 درصدی زنان در تحصیلات تکمیلی به برکت پیروزی انقلاب

بهشتی با اشاره به این موضوع که 18 برابر شدن سهم ایران در تولید علم جهان و افزایش نرخ این شاخص به دو درصد به برکت انقلاب حاصل‌شده است، بیان کرد: کسب رتبه 4 جهانی در عرصه نانو و بالاترین سهم تولید علمی در حوزه علم نانو در میان کشورهای اسلامی با سهم 40 درصدی نیز از دیگر دستاوردهای انقلاب به شمار می‌آید.

رئیس دانشگاه صنعتی قوچان با تأکید بر اینکه امروز ایران اسلامی جزء 12 کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی بوده است، افزود: تعداد مقالات چاپ‌شده نیز طی 40 سال گذشته رشد 68 برابری داشته است به‌طوری‌که از 669 مقاله به 53 هزار مقاله دست پیداکرده‌ایم.

وی با اشاره به 24 برابر شدن نرخ پوشش تحصیلی آموزش عالی، یادآور شد: رشد بی‌رویه آموزش عالی موجب آسیب زدن به مسائل کیفی شده است که باید در این زمینه دقت فراوانی صورت بگیرد اما همین رشد فرصت تحصیل را برای همه اقشار جامعه فراهم کرده است.

بهشتی تعداد دانش‌آموختگان دانشگاهی زن را در سال جاری 45 درصد دانست و ادامه داد: سهم 22.7 درصدی زنان در تحصیلات تکمیلی و رشد 17 برابری زنان عضو هیأت علمی علیرغم تبلیغات مسموم علیه انقلاب نشان از دستاوردهای بزرگی در این حوزه دارد.

هر انسان منصفی در جای‌جای جهان پیام 22 بهمن ایران اسلامی را شنید

فرماندار قوچان نیز در این همایش با یادآوری این مطلب که دشمنان به دنبال آن بودند که ایران اسلامی چهلمین سالگرد خود را نبیند، گفت: مردم همت بزرگ و اتحاد و انسجام خود را بار دیگر در 22 بهمن به نمایش گذاشتند و یکپارچه در کنار یکدیگر حماسه‌ای آفریدند.

هادی رجایی‌نیا تأکید کرد: دیگر دشمنان نمی‌توانند چشمان خود را بر واقعیت 22 بهمن ببندند و هر انسان منصفی در جای‌جای این دنیا پیام حضور حماسی مردم ایران را در این راهپیمایی عظیم شنید که ایران علیرغم وجود مشکلات توانسته است معادلات جهانی را برهم بزند.

رئیس شورای اداری قوچان توسعه و پیشرفت هر جامعه را مستلزم انجام زیرساخت‌های آموزشی و پژوهشی دانست و خاطرنشان کرد: امروز ایران به برکت انقلاب در حوزه امنیت جزء کشورهای برتر در ایجاد احساس امنیت در میان مردم بوده و حتی توان امنیت سازی در منطقه و سایر کشورها را نیز دارد.

رجایی‌نیا با یادآوری این مطلب که نسل امروز سختی‌ها و فشارهای انقلاب را ندیده‌اند و باید از آن آگاه شوند، تصریح کرد: اگر دستاوردهای انقلاب اسلامی بیان می‌شود باید گفت که این دستاوردها پس از 8 سال جنگ تحمیلی، تحریم‌های ظالمانه و فشارهای دشمنان بر ملت و نظام به‌دست‌آمده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور مشکلاتی وجود دارد اما ایران اسلامی برخلاف بسیاری از کشورها حوزه‌های زیرساختی را برای استحکام پایه‌های آن انقلاب محکم کرده است، گفت: امروز پایه‌های نظام مستحکم شده و تحلیل‌ها باید عمقی صورت بگیرد نه سطحی.

فرماندار قوچان یادآور شد: زمانی جوانان در این کشور برای انجام تحصیلات عالیه عازم خارج از کشور می‌شدند اما امروز به برکت انقلاب اسلامی، ایران خود میزبان خیلی عظیمی از دانشجویان خارجی است.

رجایی‌نیا تأکید کرد: این شهرستان به دنبال قطب شدن در برخی حوزه‌ها است بنابراین دانشگاه صنعتی و آزاد اسلامی باید به میدان آمده و در این قطب سازی کمک کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم بهره‌برداری از ایستگاه گاز به ظرفیت هزار مترمکعب در ساعت بااعتبار 3.5 میلیارد ریال و شبکه 20 کیلوولت و پست برق 1 مگاواتی بااعتبار 4 میلیارد ریال در دانشگاه صنعتی قوچان صورت گرفت.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: