مدیرکل پیشگیریهای مردمی و مشارکتهای مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: باور قوه قضائیه این است که اگر می خواهیم از آسیبهای اجتماعی پیشگیری کنیم چاره ای نداریم جز اینکه که به سمت مردم برویم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سیدعلی اصغر رفاهی روز یکشنبه در نخستین نشست کارگروه سازمانهای مردم نهاد اداره کل دادگستری خراسان رضوی در مشهد به وجود 19 هزار سازمان مردم نهاد و موسسه خیریه در سطح کشور اشاره و بیان کرد: این سمنها ظرفیت خوبی برای توسعه اقدامات پیشگیرانه در حوزه آسیبهای اجتماعی هستند.

وی افزود: 16 درصد از مجموع این سمنها هم اینک غیرفعال، 17 درصد آنها نیمه فعال و 67 درصدشان فعال هستند. 50 درصد سازمانهای مردم نهاد که از وزارت کشور مجوز دریافت کرده اند در حوزه امور اجتماعی فعال هستند و بر این اساس به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت کشور یک سمن وجود دارد.

مدیرکل پیشگیریهای مردمی و مشارکتهای مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: توانمندسازی سمنها به صورت تخصصی در دستور کار قرار دارد لذا می بایست با برنامه ریزی مشخص سازمانهای مردم نهاد در رشته های تخصصی و در قالب گارگاههای آموزشی توانمند شوند. همچنین شبکه سازی سمنها باید به صورت ویژه مدنظر باشد، از موازیکاری پرهیز شود و با آسیب شناسی مشکلات اجتماعی این معضلات به صورت ریشه ای حل شوند.

وی همچنین گفت: دو هزار عنوان مجرمانه در چارچوب قوانین کنونی وجود دارند. همچنین 10 اتهام اولیه و پنج آسیب اجتماعی اولیه وجو دارد که باید از رشد آنها جلوگیری شود.

رفاهی در ادامه خراسان رضوی را یکی از 10 استان مطرح کشور در زمینه طلاق ذکر و بیان کرد: برای کاهش این آسیب اجتماعی باید کار جدی و عملیاتی صورت گیرد. خراسان رضوی در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی همیشه پیشرو بوده که بخشی از این موفقیت مرهون کمکهای مردمی و سمنها است.

وی همچنین 'سامانه سجام' قوه قضاییه را بهترین زمینه و بستر برای سمنهای دغدغه مند توصیف و بیان کرد: سازمانهای مردم نهاد می توانند مشکلات احصا شده را از طریق سامانه اعلام کنند تا قوه قضاییه آنها را به منظور رفع، به دستگاههای ذیربط ارجاع دهد.

مدیرکل پیشگیریهای مردمی و مشارکتهای مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: سمنها باید تاثیرگذار باشند و اگر قرار است بودجه ای تخصیص یابد در اختیار سازمانی مردم نهادی قرار گیرد که خروجی داشته باشد.

هزار و 200 سازمان مردم نهاد در خراسان رضوی فعالیت دارند.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: