درمان بیماری مادرزادی ستون فقرات به نام 'لیپو مننگوسل' با تکنیک جراحی کوتاه کردن ستون فقرات (shorting) برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه گزارش داد: این عمل جراحی بر روی یک بانوی 41 ساله در بیمارستان قائم مشهد توسط دکتر 'بابک گنجه ای فر' جراح و متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی این دانشگاه انجام شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص جراحی یاد شده گفت: لیپومننگوسل یک بیماری مادرزادی است که در آن توده چربی زیر پوست پشت، به داخل کانال نخاعی گسترش می یابد و به نخاع و ریشه های عصبی آن متصل می شود.

دکتر گنجه ای افزود: در برخی از انواع این اختلال مادرزادی احتمال حذف توده چربی و آزاد کردن کامل نخاع و ریشه های عصبی ناممکن است که یکی از روشهای درمانی جایگزین در بیمارانی که امکان حذف کامل توده نخاعی ندارند کوتاه کردن ستون فقرات است.

وی ادامه داد: این تکنیک جدید با هدف آزاد شدن نخاع درگیر در توده چربی بیمار، شانس بهبود یا ممانعت از تشدید علائم عصبی را به بیمار می دهد.

او گفت: خوشبختانه این جراحی نادر با موفقیت انجام شده و بیمار با شرایط بالینی خوب مرخص و به توان بخشی ارجاع داده شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی در شمال شرق کشور افزون بر 9 هزار دانشجو و 21 هزار کارمند بهداشتی و درمانی دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: