در حالی که رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد است ماهیانه به حدود ۷۸میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت می‌شود، با توجه به آمارهای قبلی از یارانه‌بگیران لازم است به‌صورت شفاف گزارشهای مستند از تعداد دقیق یارانه‌بگیران به‌تفکیک سال منتشر شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ‌در فضای مجازی شبهاتی درباره رقم 4200 میلیاردتومانی ‎یارانه‌ها مطرح شده؛ تأکید کرد، این رقم صحیح است اما فقط مربوط به یارانه 45,500تومانی که به 78 میلیون نفر پرداخت می‌شود، نیست. حدود 700 میلیاردتومان نیز برای افزایش یارانه خانوارهای تحت پوشش براساس جدول مصارف تبصره 14 بودجه 97 پرداخت می‌شود.

نکته جالب توجه در توییت نوبخت، تعداد یارانه‌بگیران است که بر این اساس ماهیانه به حدود 78 میلیون نفر یارانه پرداخت می‌شود، این  در حالی است که در اردیبهشت ماه 93 رئیس جمهور در زمانی که جمعیت کشور 77 میلیون نفر بود تعداد نهایی یارانه‌بگیران را حدود 73 میلیون نفر اعلام کرد.

سال 93: تعداد یارانه‌بگیران 73میلیون نفر

اردیبهشت ماه سال 93 از آقای روحانی سؤال شد که 73 میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند و در شبکه‌های مجازی و کف خیابان این سؤال مطرح است که آیا این 73 میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده است و همچنین به‌نظر می‌رسد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر برای تأمین کسری بودجه‌ در نظر گرفته شده است، آیا درست است؟ که وی پاسخ داد: مجلس از ما خواست که به افراد متقاضی و نیازمند یارانه بدهیم پس لازم بود از مردم دعوت کنیم و بگوییم که هر کس نیاز دارد، ثبت‌نام کند و هر کس نیازمند نیست و طبق قانون در زندگی آن‌ها خیلی تأثیر ندارد، از ثبت‌نام صرف‌نظر کند. رئیس جمهور ادامه داد: اولاً می‌خواهم از مردم تشکر کنم که با یک نظم و انضباط بسیار خوبی این ثبت‌نام را انجام دادند، شما می‌دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از 73 میلیون نفر در ده روز ثبت‌نام کنند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. در بخش سایبری کار بسیار بزرگی‌ در کشور صورت گرفت از این رو من از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم.

قطع یارانه 3میلیون نفر در سال 94

سال 95 بر اساس گزارش تفریغ بودجه 94 و همچنین  مصاحبه‌های انجام‌شده، مشخص شد 3 میلیون نفر از تعداد یارانه‌بگیران حذف شده‌اند. براساس این گزارش، طی ماه‌های سال 1394 یارانه تعداد 3 میلیون و 235 هزار و 456 نفر قطع شده است. صرفه‌جویی حاصل از این اقدام دولت، حدود 955 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده است.

این موارد نشان می‌دهد در پایان سال 94 تعداد یارانه‌بگیران حدود 70 میلیون نفر بوده است. ابهام اصلی که در اینجا وجود دارد این است که تعداد افرادی که به جمعیت یارانه‌بگیران اضافه شده ارتباط معناداری با رشد جمعیت کشور نداشته است.

یکی از ابهامات این موضوع مربوط به تعداد یارانه‌بگیران در پایان سال 95 است، براساس یک گزارش در پایان سال 95 حدود 75.5 میلیون نفر یارانه دریافت کرده‌اند، به‌عبارت دیگر اگر در پایان سال 94 جمعیت یارانه‌بگیر حدود 70 میلیون نفر بوده باشد، چگونه طی یک سال جمعیت یارانه‌بگیر 5میلیون نفر اضافه شده است؟

بر این اساس به‌نظر می‌رسد بایستی در پایان سال 94 مجموعاً حدود 70 میلیون نفر یارانه دریافت کنند. رشد 8میلیون نفری یارانه‌بگیران طی 3 سال اخیر با وجود رشد جمعیت از 78 میلیون نفر سال 94 به 81 میلیون نفر سال 97 کمی غیرعادی به‌نظر می‌رسد.

به هر حال مهمترین نکته برای شفاف شدن موضوع و رفع ابهامات انتشار جزییات آمار یارانه‌بگیران به‌تفکیک از سال 92 به بعد است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: