مدیر میراث فرهنگی سبزوار از کشف بقایای گورستان دوره ساسانی در سبزوار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد عبدالله زاده ثانی اظهار داشت: قدمت گورستان‌های کشف شده حدود هزار و 800 تا دو هزار سال قبل است و مربوط به زمانی است که مردم منطقه به آئین زرتشتی اعتقاد داشته‌اند.

وی ادامه داد: با وجود آتشکده آذر برزین مهر در شهرستان داورزن به عنوان یکی از سه آتشکده بزرگ ایران و رواج آئین زرتشت در گذشته این سامان، کشف این گورستان‌ها در محدوده شهرستان سبزوار دور از انتظار نیست.

مدیر میراث فرهنگی سبزوار گفت: در آئین زرتشتی خاک، عنصری مقدس به شمار می‌آید لذا در گذشته زرتشتیان بدن‌های مردگان خود را در محل‌هایی به نام برج خاموشان می‌گذاشتند تا گوشت آنها از بین برود یا لاشخورها و پرندگان گوشت اجساد را بخورند و پس از بین رفتن گوشت اجساد، استخوان‌ها را به استخوان‌‌دان‌ها منتقل می‌کردند تا از آلوده شدن عنصر خاک جلوگیری شود.

عبدالله‌زاده ثانی افزود: مشاهده شیوه‌های ‌تدفین ‌به‌ روش استخوان‌دان یکی دیگر از نشانه‌های رواج ‌باورهای ‌زرتشتی ‌در منطقه ششتمد سبزوار است. دو صخره مرجانی از نوع فسیل شده هم در بخش ششتمد سبزوار شناسایی شده که قدمت آنها حدود دوران سوم زمین شناسی اعلام شده است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: