یکی از اتفاقات متفاوت نماز جمعه مشهد که حالا به پای ثابت این برنامه تبدیل شده، اجرای یک گروه سرود در آن است، گروهی که با سبک موسیقی آکاپلا سرودهایش را اجرا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، موسیقی هنری تاثیرگذار است که اگر به ماهیت ابزارگونه آن نگاه کنیم می تواند درخدمت ترویج مفاهیم متفاوتی قرار گیرد، موضوعی که این روزها به یکی از بحث‌های داغ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و مشهد مقدس نیز به واسطه شرایط ویژه‌اش در این بحث و نظرها جای ثابتی دارد.

چندی پیش اما گروهی از اهالی موسیقی دیداری با آیت‌الله علم الهدی داشتند و سرودی را در این دیدار به سبک آکاپلا یعنی موسیقی بدون ساز، اجرا کردند که سبب شد به اذعان حاضران در این دیدار نظر امام جمعه مشهد را جلب کند، حالا اجرای این گروه با موسیقی خاص خود پای ثابت برنامه‌های هر هفته نماز جمعه مشهد شده است.

اجرای سرود در حرم مطهر رضوی برای نخستین بار  

«گروه سرود آوای رضوان» از بهمن ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و نخستین گام خود را در نوروز سال ۹۷ با ٢٨٠٠ اجرا در نقاط مختلف خراسان رضوی و کشور برداشت، برای نخستین بار این گروه سرودهایی را با ٣ گویش فارسی، ترکی و عربی در ویژه برنامه نوروزی حرم مطهر رضوی به زائرین و مجاورین حضرت ثامن الحجج(ع) تقدیم کرد و این روند تا امروز ادامه داشته و اکنون به مناسبت‌های مختلف در حرم مطهر رضوی به اجرای برنامه می‌پردازد.

علاوه بر این گروه‌های سرود آوی رضوان در اربعین و در مسیر راهپیمایی زائرین پیاده یا به مناسبت‌های مختلف در جشنواره‌ها، مراسم‌ دینی و ملی و همچنین در اعیاد و روزهای خاص در مبادی ورودی شهر و در خیابان‌های منتهی به حرم رضوی به اجرای سرود می‌پردازد.

از کارهای جالب دیگر این گروه اجرا در شب 22 بهمن امسال همزمان با غریو الله اکبر مردم ایران و همچنین در روز راهپیمایی 22 بهمن با گروهی 100 نفره در مسیر راهپیمایان بود.

تکثیر یک اتفاق هنری

این گروه در حال حاضر با ظرفیت 30 گروه در 18 استان کشور فعال است که علاوه بر اجرا در شهرهای مختلف، به مناسبت‌های گوناگون با سفر به مشهد، در برنامه‌های مختلف و حرم مطهر اجرا می‌کنند، مربیان سرود این گروه «خادمیاران هنری رضوی» و اعضای گروه‌های سرود نیز عضو «خادمیاران نوجوان رضوی» هستند. 

امام جمعه مشهد چطور طرفدار این مدل اجرای سرود شد؟

مسؤول بخش آوای رضوان موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی درباره این گروه گفت: گروه سرود آوای رضوان متشکل از گروه‌های سرود در رده‌های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از سراسر کشور است،  مبنای اجرای این گروه با تکنیک آکاپلا، بدون استفاده از ساز، بنا نهاده شده و در طول حدود یک سال فعالیت، با دعوت از برترین اساتید سرود کشور و استفاده از بهترین آواهای دینی، توانسته گام‌های مهم و موثری در راستای تربیت و ارتقای دانش علمی و عملی مربیان و علاقه‌مندان به اجرای سرود بردارد.

سید مجتبی ذبیحی ادامه داد: یکی از اتفاقات مهمی که تابستان امسال برای ما افتاد دیدار با آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد بود که اجرای سرود گروه آوای رضوان در حضور وی، سبب شد تاحدودی نظر ایشان به این گونه موسیقی جلب شود، جمع حاضر از برخورد گرم و دید باز ایشان در مواجهه با سرود و این سبک از موسیقی بسیار استقبال کردند.

وی افزود: در این دیدار ما یک سرود با تکنیک آکاپلا یعنی بدون استفاده از ساز که اکنون اصلی‌ترین روش اجرای ما است را برای امام جمعه مشهد اجرا کردیم و وی ضمن اعلام رضایت و تایید این سبک از موسیقی به ما اجازه داد که هر جمعه بلافاصله بعد از خطبه‌های نماز به اجرای سرود بپردازیمف اکنون نیز در این چند ماه هر هفته ما حسب جریانات و مناسبت‌های روز، با انتخاب سرودهای مرتبط، در نماز جمعه مشهد اجرا می‌کنیم.

بهترین نوع موسیقی

در این دیدار آیت‌الله علم الهدی ضمن قدردانی از این گروه برای تولید سرودهای آکاپلا گفته بود: هنر موسیقی هنر پرورش صدا و صوتی است که نواخته می‌شود چه با ابزار و چه با حنجره‌ها و می‌تواند دل انسان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، سرودی که این عزیزان بدون ابزار اجرا می‌کنند، بهترین نوع موسیقی است، امیدواریم که شما مسؤولان فرهنگی در آینده همه سرودها به خصوص آن‌هایی که در باب ائمه و معصومین(ع) به این سبک (آکاپلا) کار کنید چرا که به ادبیات فرهنگی معصومین نزدیک‌تر است.

سرود می‌تواند به یک جریان فرهنگی تبدیل شود

شهروز حقی، آهنگساز، داور و مدرس سرود نیز در این باره می‌گوید: حمایت از سرود در انواع آن، توسعه فرهنگی محسوب می‌شود و سرود می‌تواند به یک جریان فرهنگی تبدیل شود.

میلاد عمرانلو یکی دیگر از  کارشناسان آهنگسازی، رهبر کُر و ارکستر و مدرس موسیقی نیز خواستار ایجاد فضایی تخصصی برای آموزش و اجرای این سبک از موسیقی شده، اونیز معتقد است این‌گونه موسیقی برای فضاهای معنوی تناسب بیشتر و اثرگذاری بهتری دارد.

خلاقیت؛ کلیدواژه رشد هنری

شاید درباره اجرای موسیقی در مشهد حرف‌های بسیاری گفته شده باشد، اما آنچه در این نمونه دیده می‌شود این است که اگر خلاقیت چاشنی اجرای موسیقی شده و تناسب آن با فضای معنوی  نیز رعایت شود قطعا اتفاقات متفاوتی رقم خواهد خورد. 

اجراهای گروهی و فردی آکاپلا پای ثابت برنامه‌های مختلف در مشهد شده و حالا نه تنها این گروه، بلکه بسیاری از گروه‌ها و افراد دیگر به اجرای این‌گونه موسیقی در برنامه‌های فرهنگی هنری می‌پردازند.

===================

گزارش از: سید ناصر نعمتی

===================

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: