مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی گفت:طرح کوثر رسول الله با موضوع قرائت سوره یاسین و اهدای ثواب آن به حضرت زهرا (س) در مساجد سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت الاسلام والمسلمین سیدمسعود میریان مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی گفت: این طرح با همکاری نهاد‌ها و مؤسسات ذیربط و با بهره گیری از ظرفیت ویژه دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی و کانون‌های خادمیاری قرآنی سراسر کشور برگزار می‌گردد و پیش بینی می‌شود جمعیتی نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر در این طرح حضور یابند.

وی با اشاره به اهمیت سوره مبارکه یاسین تصریح کرد: روایتی از منابع اهل سنت و شیعه برای سوره یاسین نقل شده است مبنی بر اینکه هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره مبارکه «یس» است و معنای این سخن آن است که در میان اعضاء و جوارح به عنوان نعمت‌های بی بدیل الهی، قلب، موقعیت ممتازتری برای انسان دارد. از این رو، آیات قرآن همگی مصداق رحمت، نور و برکت هستند، اما فضیلت‌های سرشار سوره یاسین آن را به عنوان قلب قرآن معرفی کرده است.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با اشاره به روایت دیگری در خصوص سوره یاسین گفت: اینکه حضرت رسول (ص) می‌فرمایند «به خدا قسم دوست داشتم محبت سوره یاسین در قلب تک‌تک افراد امت من باشد» بر این موضوع دلالت می‌کند که آرزوی حضرت این است که یاسین‌خواندن، یاسینی فهمیدن و یاسینی بودن جزو فرهنگ عمومی جامعه شود.

میریان افزود: نکته مهمی که در شأن نزول این سوره وجود دارد این است که سوره یاسین فقط جنبه نزول نداشته است بلکه یک انسانی را مانند پیامبر (ص) نجات داده و بن‌بست‌ها را مرتفع، کار‌های مشکل را آسان و ناامیدی را به امید تبدیل کرد و این شأن سوره یاسین در تمام زمان‌ها وجود دارد؛ بنابراین فضیلت سوره یاسین که پیامبر (ص) آنرا بیانی می‌کند و می‌فرماید کاش محبت آن در قلب تک‌تک امت من بود از همین جا نشأت می‌گیرد.

وی با اشاره به یکی دیگر از آداب خواندن سوره یاسین تصریح کرد: یکی از ارکان خواندن سوره یاسین هدیه کردن ثواب آن به حضرت زهرا (س) است. علامه شیخ مجتبی قزوینی که صاحب کرامات زیادی بوده و تشرف اختیاری به محضر امام زمان (ع) داشته است در باب اهمیت سوره یاسین آورده است که ما هر چه داریم و به هر کجا رسیدیم به برکت سوره یاسین بوده است.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی گفت: در باب سوره یاسین دو موضوع تلاوت و ختم وجود دارد که تلاوت مشتمل بر خواندن روزانه و رو به قبله بودن را شامل می‌شود، اما ختم سوره یاسین آداب خاصی را دارد که وحدت زمان و مکان در آن شرط است لذا فردی که می‌خواهد ختم سوره یاسین را داشته باید در زمان و مکانی خاص به قرائت این سوره بپردازد. همچنین ۱۴ صلوات قبل و بعد از سوره یاسین بخواند و آن را به محضر مقدس حضرت زهرا (س) هدیه کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: