معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه درباره بازداشت یک آمریکایی در مشهد گفت: دستگیری وی به دلیل شکایت شاکی خصوصی است و مسائل امنیتی و جاسوسی نیز مطرح نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حسین پناهی آذر در بخشی از گفت و گوی تفصیلی با ایسنا در پاسخ به این سوال که چندی پیش در رسانه‌ها خبری مطرح شد که یک نظامی سابق آمریکایی در مشهد بازداشت شده است، وزارت خارجه ایران نیز در اطلاعیه‌ای این موضوع را تأیید کرد و همچنین پس از مدتی نقل قولی از سوی مقامات قضایی مطرح شد که این آمریکایی در ایران شاکی خصوصی دارد؛ آیا شما در جریان آخرین وضعیت وی هستید، گفت: قسمت اول را باید اصلاح کنم. وی نظامی آمریکایی نیست. یعنی در واقع آمریکایی است، ولی نظامی نیست، او سال‌هاست که به ایران به صورت شخصی تردد داشته است، چرا که گویی دوستانی در ایران دارد. دستگیری‌اش نیز مربوط به اخیر نیست. حدود شش تا هفت ماه پیش این دستگیری رخ داده است.وی در پاسخ به این سوال که آیا در پرونده وی مسائل امنیتی و جاسوسی نیز مطرح است، گفت: تا آن جا که اطلاع داریم دستگیری او به دلیل شکایت شاکی خصوصی است، مسائل امنیتی و جاسوسی نیز مطرح نیست و همان موقع که وی دستگیر شد بر اساس مقررات بین‌المللی و کنوانسیون وین، دستگیری این فرد به سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران گزارش شد.معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه درباره صدور حکم برای این آمریکایی هم گفت: هنوز حکم قطعی برای وی صادر نشده و طبیعی است که اتباع خارجی نیز در ایران وقتی شاکی خصوصی داشته باشند، باید دوره معمول رسیدگی قضایی را طی کنند.وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی دفاتر کنسولی ایران و عربستان پس از توافق اخیر بین دو کشور اظهار کرد: اجرایی نشدن این موضوع به رفتار طرف مقابل یعنی عربستان باز می‌گردد. در توافقی که دو کشور با یکدیگر داشتند، قرار شد که دفتر کنسولی ایران در جده فعال شود و ما حتی در این زمینه مسئول دفتر خود را معرفی کردیم ولی آن ها

تاکنون ویزایی صادر نکرده‌اند. عربستان نیز در همان ابتدا مطرح کرد که دفتر کنسولی‌شان را در مشهد ایجاد کنند که ما با آن مخالفت نکردیم، ولی هنوز اقدامی عملی از سوی آن ها انجام نگرفته است و همچنان پیگیر هستیم که این زمینه فراهم شود که دفاتر کنسولی ایجاد شود.

 

 

منبع: روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: