مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: ذخایر کنونی خونی در این استان به دلیل مصرف بالای فراورده های خونی و سرمای هوا 20 درصد نسبت به ماههای گذشته کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دکتر حمیدرضا اسلامی افزود: افزایش مصرف فراورده های خونی به دلیل افزایش تعداد عملهای جراحی در اسفند ماه و همچنین کاهش شمار داوطلبان اهدای خون بر اثر سرما و برودت هوا از مهمترین علل کاهش ذخایر خونی در خراسان رضوی طی هفته های اخیر هستند.

وی ادامه داد: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی وظیفه تامین خون 59 بیمارستان را در سطح این استان برعهده دارد و بطور میانگین در ماه 12 هزار کیسه خون از داوطلبان در این استان خونگیری می شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: ذخایر خونی انتقال خون این استان در شرایط عادی برای بین پنج تا 17 روز پیش بینی شده است.

وی افزود: با تداوم روند کاهش ذخایر خونی در روزهای آتی پاسخگویی نیاز خونی بیماران و مراکز درمانی در خراسان رضوی با چالش مواجه خواهد شد لذا از مجاوران و زائران بارگاه منور امام رضا(ع) تقاضا می شود تا با اهدای خون خود به یاری بیماران بشتابند.

خراسان رضوی بعد از استانهای تهران و فارس سومین تولیدکننده خون در کشور است. شش پایگاه اهدای خون در مشهد و پنج پایگاه در شهرهای نیشابور، تربت حیدریه، قوچان، گناباد و سبزوار در سطح خراسان رضوی دایر است.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: