تولیت آستان قدس رضوی گمشده امروز عالم، فاطمه اطهر(س) دانست و گفت: باید تلاش کنیم ایشان را بشناسیم، البته شناخت سخت است، اما به میزانی مکلف و موظف هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در اجتماع بانوان فاطمی در حرم مطهر رضوی با اشاره به ویژگی‌های حضرت فاطمه (س)، گفت: درک و توصیف شخصیت ملکوتی ایشان برای ما بسیار مشکل است. 

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه فلسفه خلقت و آفرینش عالم نیز حول محور حضرت فاطمه زهرا(س) می‌چرخد، متذکر شد: علاوه بر اینکه آنچه که خیر وجود دارد در حوزه فکر، اندیشه، عمل و اجرا، خداوند متعال به وسیله زهرای اطهر(س) به بشریت مرحمت فرمود، هرچه خیر در عالم است در خانه حضرت زهرا(س) است.

وی حضرت فاطمه (س) را مربوط به همه ادوار و نسل ها دانست و ادامه داد: ایشان برای نجات زندگی انسان آمده‌اند و برای اینکه یک الگوی فکری، عملی و اخلاقی و اجرایی را متبلور کنند، همچنین، آنچه امروز در سیره فاطمی می‌توان دید جامعیت شخصیت حضرت فاطمه (س) است که باید ایشان را شناخت.

رئیسی بیان کرد: پیامبر (ص) فرمودند، کسی لیلةالقدر را درک می‌کند که فاطمه زهرا(س) را بشناسد، بنابراین، کسی که شب قدر را درک نکند، محروم و بیچاره است، درک شب قدر شرط دارد و شرط آن معرفت و شناخت فاطمه اطهر(س) بوده، اما این شناخت نباید شناخت شناسنامه‌ای و مقدماتی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی درخصوص این شرط یادآور شد: شناخت نسبت به حضرت فاطمه (س) باید شناخت نسبت به مقام ولایت باشد، همچنین، مدال اصلی معرفت را باید از خدا  درخواست کرد.

وی گمشده امروز عالم، فاطمه اطهر(س) دانست و افزود: اگر عالم سخنان و شخصیت ایشان را بشناسد، امروز الگو برای عالمیان وجود دارد و نجات انسان معاصر در گروی معرفت فاطمه اطهر(س) است.

رئیسی ادامه داد: حفظ حقوق انسان و حقوق بشر نیز در پرتو خطبه حضرت فاطمه(س) بوده که 4 موضوع اصلی آن قرآن، حضرت علی(ع)، عدالت و نجات انسان و انسانیت است.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه عمر حضرت فاطمه(س) کوتاه بود، اما در همین عمر کوتاه، ایشان حجتی برای پیشوایان دین و عالم هستند، اضافه کرد: نظام‌سازی براساس دین و آموزه‌های دینی در سیره حضرت زهرا(س) دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 4 اصل اساسی نظام‌سازی قرآنی در سیره آن حضرت دیده می‌شود، متذکر شد: امروز دختران و پسران ما در معرض تهدید ایمان و اخلاق از سوی مدل و فرهنگ غربی هستند، ذائقه جامعه ما این را نمی‌پذیرد، اما ذائقه‌سازی می‌کنند.

رئیسی گفت: ذائقه جامعه ما ذائقه زنان دلداده به خدا است که با عفت و عصمت در همه عرصه‌های کارآفرینی، گره‌گشایی و خدمت به فقرا حضور دارند.

تولیت آستان قدس رضوی درخصوص اقدامات انجام شده در این آستان در حوزه بانوان متذکر شد: در آستان مقدس امام رضا(ع) در این سه سالی که توفیق خدمتگزاری داشتم، از سال نخست شروع کردیمف زنان فرهیخته را شناسایی کنیم و در این عرصه بانوان زیادی حضور دارند که می‌توانند الگو باشند، در جایزه جهانی گوهرشاد مورد تقدیر قرار گرفتند، کنش‌گران عرصه‌های سیاسی و اجتماعی این بانوانی هستند که زندگی آنها می‌تواند الگویی برای دیگران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شهدا و امام ما تاریخ‌ساز شدند و امروز زنان ما نیز این گونه هستند، ادامه داد: رئیس جمهور بی‌ادب آمریکا اعلام کرد، نمی‌‌خواهیم ایران شاهد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باشد، اما اراده پولادین توام با معنویت، انقلابی بودن و انقلابی اندیشیدن، دشمن را ناامید کرد.

رئیسی یادآور شد: امید داریم در گام دوم انقلاب که راهبردهای آن ترسیم شده و آینده روشن را برای نظام و کشور رقم زده، زنان پیشگام باشند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: