آمار فعالیت بورس خراسان رضوی در ماه‌های اخیر نشان دهنده برخی از فراز و نشیب‌ها است که به نظر می‌رسد برای مدیریت آن نیاز به برنامه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، ورس یکی از بازارهایی است که از آن به عنوان دماسنج اقتصاد یاد شده و اعداد و ارقام آن نشان از رشد و یا تضعیف شرکت‌های اقتصادی دارند.

همچنین ورود مردم به حوزه بورس نشان از این دارد که سرمایه‌گذاری در بخش تولید در یک کشور بازدهی مناسبی دارد یا خیر؟

در استان خراسان رضوی نیز دفتر بورس منطقه‌ای فعالیت دارد که مجموعا معاملات مربوط به معاملات بورس استان‌های خراسان شمالی و خراسان رضوی را پوشش می‌دهد؛ البته این معاملات به غیر از معاملالتی است که به صورت اینترنتی در تالارهای بورس دیگر اتفاق می‌افتد و ممکن است مردم در خراسان رضوی یا هر استان دیگری هم در آن فعالیت داشته باشند.

جداول آماری بورس در خراسان رضوی در طول ماه‌های اخیر فراز و نشیب‌هایی را نشان می‌دهد و به نظر میر‌رسد این فراز و نشیب‌ها نیاز به برنامه‌ریزی بیشتر برای مدیریت دارد جدول آمار بورس خراسان رضوی در بهمن ماه امسال در زیر آمده است.

آمار دی ماه بورس خراسان رضوی نیز در جدول زیر برای مقایسه آمده است.

از مقایسه این 2 جدول می‌توان گفت که عملکرد بورس در بهمن ماه نسبت به ماه قبل کاهش داشته اما جدول دیگری نیز در زیر آمده که آمار فعالیت بورس مشهد در آبان و آذر در آن درج شده است.

همانطور که در این جداول مشهود است شاخص تعداد معاملات و  ارز خرید و فروش‌ها در آذر ماه با کاهش، در دی ماه با افزایش و در بهمن ماه مجددا  با کاهش همراه شده است که این مسئله می‌تواند نشان از وضعیت بی‌ثبات اقتصاد باشد.

یکی از انواع بررسی آماری عملکردی بورس جدوال 3 ماهه است در زیر جدول عملکرد بورس خراسان رضوی در طول 3 ماهه منتهی به آذر ماه آورده شده است.

همچنین برای به وجود آمدن امکان مقایسه جدول عمکلردی بورس خراسان رضوی در  سه ماهه دوم یعنی تابستان سال 97 نیز در زیر آمده است.

این جداول نشان از رشد نسبی شاخص‌های فعالیت بورس در پاییز امسال نسبت به فصل قبل یعنی تابستان داشته و باز هم می‌توان این مسئله را به ثبات نسبی به وجود آمده در اقتصاد بعد از التهابات قیمت ارز نسبت داد.

جدول فعالیت 3 ماهه اول امسال نیز در زیر آمده است.

مشاهده می‌شود که در تابستان میزان معاملات نسبت به بهار رشد چشمگیری داشته بخشی از این مسئله مربوط به وجود تعداد روزهای تعطیل و قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در بهار است که  خود به خود فعالیت‌ها را کاهش می‌دهد علت دیگر آن رکود بازار در فصل بهار بعد از جنب و جوش‌های شب عید بوده که هم فعالان اقتصادی و هم سایر اقشار به نوعی در سکون قرار می‌گیرند و عملکرد 3 ماهه چهارم سال گذشته که در زیر آمده می‌تواند شاهد بهتری برای نوع فعالیت بورس خراسان رضوی باشد.

تحلیل این جدول کار مشکلی است چون هنوز آماری از دوره متناظر آن در سال جاری در دست نیست اما می‌توان گفت فعالیت بورس خراسان رضوی در طول امسال رشد بسیار مناسبی نسبت به سال گذشته داشته است و به عبارت دیگر مشهدی‌ها به فعالیت در بورس علاقه‌مند شده‌اند.

یکی از شاخص‌های دیگری که می‌توان برای تمایل بیشتر مردم به حضور در بورس در به ان نظر کرد تعداد افراد شرکت کننده در کلاس‌های آموزشی است که توسط دفتر بورس منطقه‌ای خراسان رضوی برگزار می‌شود.

در جداول بالا تعداد نفرات شرکت کننده در کلاس‌های آموزشی آورده شده  به عنوان مثال این رقم در 3 ماهه چهارم سال 96 به 82 نفر رسیده اما در 3 ماهه اول سال 97 با اینکه به همان میزان ساعت کلاس برگزار شده اما تعداد شرکت‌کنندگان به 237 نفر افزایش یافته است.

البته این تعداد در فصل‌های بعدی کاهش داشته و در تابستان به 227 نفر و در پاییز به 154 نفر رسیده که باز هم از رقم سه ماهه چهارم سال 96 بالاتر است.

باید این را در نظر داشت که با وجود آمارهای کنونی هنوز هم جای زیادی برای فعالیت در حوزه بورس به ویژه در بخش آموزش وجود دارد چراکه این بازار می‌تواند با یک روال منطقی واحدهای صنعتی را از نظر مالی تأمین کرده و مشکلات گرفتن تسهیلات را برای تولیدکنندگان کاهش دهد.

گزارش از شهرزاد حسینی قهستانی 

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: