معاون وزیر کشور با اعلام حمایت دولت از بهسازی اطراف حرم سال آینده را سالی طلایی در این حوزه دانست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، با برگزاری مجامع عمومی تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی و سفر مسئولان کشوری، مشهد پایان هفته‌ای حمل‌‌و‌نقلی را پشت سر گذاشت. رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در جریان این مراسم با اشاره به فرسودگی هفتاددرصدی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، یکی از طرح‌های مهم نهاد ریاست جمهوری را نوسازی ناوگان عمومی اعلام کرد. مهدی جمالی‌نژاد پیرو این موضوع به نوسازی تاکسی‌های فرسوده هم اشاره کرد و گفت که بنا شده تا وام چهل‌میلیون‌تومانی که برای نوسازی این ناوگان در نظر گرفته شده است از ابتدای سال آینده به این تاکسی‌ها اختصاص یابد. این تنها خبر حمل و نقلی جمالی‌نژاد نبود زیرا گویا بنا شده است نوسازی این ناوگان فرسوده که از سال گذشته متوقف شده بود، از سال آینده و با اختصاص ماهیانه ٢٠٠ خودرو ادامه پیدا کند.

با آغاز طرح نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی از سال ٩۵ تا امروز ٧١ هزار دستگاه تاکسی اسقاط‌شده و ۶١ هزار و ۴۴٧ نفر هم تاکسی جایگزین دریافت کرده‌اند، اما به دلیل کوتاهی خودروسازان در زمینه تحویل خودرو چندی است که نوسازی متوقف شده است. رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز با اشاره به جلسات خود با وزیر صنعت و معدن و خودروسازان، از بررسی‌ها برای اضافه کردن خودرو‌ تیبا به ناوگان تاکسی‌رانی خبر داد.

او همچنین در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بیشتر اقدامات نوآورانه از مشهد آغاز می‌شود، افزود: مدیران شهری مشهد خلاق هستند و به این دلیل، بیشتر اقدامات در زمینه‌های مختلف مانند خدمات شهری، رسیدگی به بافت‌های فرسوده و دیگر موارد از این کلان‌شهر آغاز و ‌اکنون به عنوان الگویی برای دیگر شهرها مطرح می‌شود.

فرسودگی ۴۶ درصد تاکسی‌های کلان‌شهرها‌

مدیرعامل اتحادیه تاکسی‌رانی شهری کشور نیز در سی‌وپنجمین مجمع عمومی اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شرق کشور با اشاره به توقف نوسازی تاکسی‌های فرسوده گفت: تا پایان امسال بیش از ١۵٠ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کلان‌شهرهای کشور داریم که این تعداد معادل ۴۶ درصد این ناوگان در کلان‌شهرهاست اما در صورت ادامه این روند تا پایان سال ١۴٠٠، این رقم به ٧۶ درصد تاکسی‌های کلان‌شهرها می‌رسد.

مرتضی ضامنی افزود: تبدیل پلاک شخصی‌ها به تاکسی و فرآهم‌آوری امکان واردات خودرو با حذف عوارض، سود و تعرفه‌های گمرگی و مواردی دیگر از تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش ناوگان فرسوده است.

حمل و نقل عمومی کشور زیرساخت مناسب ندارد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم که پایان هفته گذشته برای شرکت در سی‌و‌سومین مجمع عمومی سالانه اتحادیه اتوبوس‌رانی‌های شهری کشور در مشهد حضور یافته بدو گفت: سامانه حمل و نقل عمومی زیرساخت مناسبی برای استفاده همه اقشار و گروه‌ها ندارد.

طبق اعلام مسعود نصرتی در شرایط اقتصادی فعلی اداره کردن ناوگان اتوبوس‌رانی در کشور هنرمندانه و ارزشمند است. به همین منظور، باید در حوزه مدیریت شهری و برنامه‌های کلان کشورها متفاوت

ظاهر شد.او در ادامه با بیان اینکه دغدغه‌های ناوگان حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌رانی در دست بررسی است افزود: بیمه رانندگان در مصوبات سال ٩٨ مورد تأ‌یید قرار گرفته است. تقویت سامانه هوشمندسازی و بی‌آر‌تی نیز در دستور کار است.

طبق اعلام نصرتی تفاهم‌نامه‌ای با بانک شهر برای خرید اتوبوس از طریق فاینانس ‌منعقد شده و در دست پیگیری است. طبق این قرارداد، ١۵ درصد هزینه خرید اتوبوس را شهرداری‌ها خواهند پرداخت و ٨۵ درصد نیز از طریق وام بانکی فاینانس خارجی تأمین می‌شود.

فعالیت تاکسی‌های اینترنتی را نمی‌توان متوقف کرد

در کنار همه جلسات حمل‌ونقلی، ‌روز گذشته از نرم‌افزار جدید سامانه ١٣٣ تاکسی‌رانی به طور رسمی رونمایی شد. نصرتی در این مراسم نیز گفت که نمی‌توان جلو فعالیت تاکسی‌های اینترنتی را گرفت بلکه باید خدمات ناوگان تاکسی‌رانی را بیشتر کرد.

او در ادامه با بیان اینکه شهروندان هنوز به تاکسی‌های زرد شهری اطمینان دارند افزود: این تاکسی‌ها باید برای رقابت با اینترنتی‌ها تجهیز شوند.

خلیل‌ا... کاظمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد، نیز در این مراسم با بیان اینکه سرویس‌دهی تاکسی‌ها به صورت سنتی در فضای امروز پاسخ‌گو نیست افزود: یکی از مراکز فعال تاکسی اینترنتی در مشهد ۶٠ هزار خودرو را زیر پوشش دارد ولی ناوگان تاکسی‌رانی مشهد با ١٣ هزار دستگاه تاکسی در مشهد فعالیت می‌کند. به همین دلیل، باید به سوی استفاده از نرم‌افزارها و سیستم هوشمند و اینترنتی حرکت کرد و هرچه زودتر از سرویس‌دهی سنتی فاصله گرفت.رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم گفت: ١٣٣ گام مهمی در راستای حمل و نقل هوشمند برای شهروندان مشهدی برداشته است.

مجتبی بهاروند افزود: اعضای پنجمین دوره شورای شهر مشهد در اوایل شروع کار خود با موضوع فعالیت گسترده تاکسی‌های اینترنتی و هوشمند و گلایه‌ای که به تبع آن از سوی تاکسی‌رانان مطرح می‌شد مواجه شدند که در این زمینه پیگیری‌هایی جدی از سوی منتخبان مردم در پارلمان شهری صورت گرفت اما در نهایت، به سازمان تاکسی‌رانی این موضوع را گفتیم که با شرایط جدید خواه‌‌ناخواه باید به سمت فناوری‌های نو حرکت کند.

اختصاص ١۴٠٠ میلیارد تومان به بافت اطراف حرم در سال ٩٨

جمالی‌نژاد همچنین در حاشیه بازدید از طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم، درباره روند نوسازی و بهسازی این طرح و برنامه دولت برای به سرانجام رساندن آن گفت: امروز نقدهای مختلف در این طرح احصا شده و مدیریت شهری هم همواره در این زمینه تلاش کرده است با وجود این نقدها پروژه حرکتی رو به جلو داشته باشد.

طبق اعلام او، این پروژه تا امروز با تملک بیش از ٨۵ درصد اراضی، بیش از ۵٠ درصد پیشرفت داشته است.

جمالی‌نژاد در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مربوط به تمام کشور است گفت که در این راستا دولتمردان و همه مسئولان کشوری در تلاش برای به سرانجام رساندن آن هستند. به همین دلیل، ما نیز در وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها به دنبال تسهیل و تسریع در این طرح با همکاری تنگاتنگ مدیران شهری و استانی هستیم.

او با بیان اینکه خوشبختانه برای سال آینده در بحث بازآفرینی و کمک‌های دولت در قالب اوراق مشارکت در راستای این این طرح شرایط خوبی دیده شده است‌ افزود: ١۴٠٠ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه طی سال آینده دیده شده که با سهم پنجاه‌درصدی دولت و سهم پنجاه‌درصدی شهرداری مشهد مبلغ خوبی است و در صورت اجرایی شدن، سال ٩٨ سال طلایی برای طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم خواهد بود. 

 

 

به نقل از شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: