استاندار خراسان رضوی گفت: «طرح همیاران آب» به منظور هماهنگی اقدامات در حوزه مدیریت آب و خاک در استان خراسان رضوی طراحی شده است و از سال آینده در استان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علیرضا رزم حسینی ظهر امروز در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه خراسان رضوی اظهار داشت: درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی باید به همین حوزه باز گردد. می‌بایست به سمتی حرکت کرد که بر اساس هزینه و فایده اقدام به کشت و زرع و کشاورزی صورت گیرد. 

وی افزود: «طرح همیاران آب» به منظور هماهنگی اقدامات در حوزه مدیریت آب و خاک در استان خراسان رضوی طراحی شده است و از سال آینده در استان اجرا می‌شود.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد:  می‌بایست فعالیت‌های همه بخش‌های مسئول و ذینفع چه در بخش نگهدارندگان و چه در عرصه مصرف‌کنندگان آب، با هدف تنظیم و مدیریت منابع و مصارف آب با یکدیگر هماهنگ شود و «مدیریت و بازچرخانی آب، توسعه تصفیه خانه‌ها و کاهش مصارف آب» محورهای اصلی مورد توجه در اجرای طرح همیاران آب هستند. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه  تدوین نقشه کشاورزی و کشت محصولات در خراسان رضوی امری ضروری است، گفت: در این نقشه باید محصولات شایسته کشت در هر شهرستان و منطقه مشخص و تعریف شود زیرا نمی‌توان بر اساس جبر کشاورزی اقدام به کشت و زرع نمود بلکه باید با لحاظ کردن موضوع آب به عنوان ثروت بین نسلی، نقشه کشت استان تهیه گردد. 

رزم حسینی اضافه کرد: مقوله آب مجازی افزون بر 70 سال پیش در جهان مورد توجه و اجرا قرار گرفته اما هنوز در ایران در این زمینه موفقیتی حاصل نشده است .

وی در ادامه تصریح کرد: وجود 100 هزار حلقه چاه غیرمجاز آب در سطح کشور را اتفاقی تلخ در حوزه کشاورزی است و این مشکل باید با برنامه‌ریزی موثر مدیریت و برطرف شود.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: امروز حتی کشورهای پرآب نیز به توسعه کشت گلخانه‌ای روی آورده اند اما در ایران که کشوری خشک محسوب می‌شود کشت و زرع به صورت غرقابی صورت می‌گیرد و برنامه مشخص و هدفمندی در این زمینه وجود ندارد.

رزم حسینی افزود: اجرای طرح یکپارچه‌سازی زمینهای کشاورزی هم از سال 1384 در سطح کشور آغاز شد اما در این زمینه به صورت موفق عمل نشده و این در حالی است که خرده مالکی از مهمترین موانع در مسیر توفیق برنامه‌های کشاورزی و همچنین مانعی برای افزایش بازده در این بخش می‌باشد. 

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: