قرآن خطی نفیس ۴۰۰ ساله که به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده، در معرض دید علاقمندان قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به‌ تازگی قرآنی نفیس مربوط به دورۀ صفوی که قدمت آن به سال 1005 قمری، یعنی قرن یازدهم و زمان شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد، به گنجینۀ قرآنی آستان مقدس حضرت رضا(ع) اهدا شده است.

کتابت این مصحف نفیس از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که از جملۀ آن، کیفیت خط، ترجمه و حاشیه‌نویسی مفصّل، تنظیم قرارگیری واژگان خاص همچون اسماءالله و صفات الهی و تسبیحات و تحمیدات و تهلیلات و مانند آن در اول یا آخر سطر، تقسیم قرآن به اجزای مختلفی از نصف و ثلث و ربع تا 30 جزء و 365 جزء و ترسیم نمودارهای متعدد با موضوعاتی همچون قواعد قرآنی با خطی بسیار زیبا و با سلیقۀ هرچه تمام در پایان قرآن است.

به علاوه، هر جزء آن، در 14 ورق کتابت شده و هر صفحه، 14 سطر است. ابتدای هر جزء، در اول صفحۀ سمت راست است و آخر هر جزء در آخر صفحۀ سمت چپ. همچنین، محل نزول سوره، تعداد آیات، تعداد کلمات و تعداد حروف هر سوره، در سرسوره‎ها کتابت شده است.

از این قرآن که صفحات آن، با انواع هنرهای تذهیب آراسته شده است، به‌زودی در موزۀ آستان قدس رضوی رونمایی شده و در معرض دید علاقه‌مندان و قرآن‌پژوهان قرار می‌گیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: