تولیت آستان قدس رضوی گفت: در فعالیت‌های اقتصادی فقط به سوددهی فکر نکردیم و در برخی حوزه‌ها مانند دارو سرمایه‌گذاری کردیم تا مشکل بیماران هموفیلی را حل کنیم و در حال حاضر ۴۵ درصد داروهای هموفیلی کشور را آستان قدس رضوی تامین می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما، گفت: موضوع زیارت در فرهنگ دینی ما میل قلبی پیدا کردن و به‌دنبال آن میل جسم و جوارح به سمت ائمه (ع) است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه به‌طور متوسط سالانه ۲۷ میلیون زائر به مشهد سفر می‌کند؛ افزود: پیش‌بینی می‌کنیم این رقم امسال به ۳۰ میلیون برسد و تمام تلاش ما این است که زیارت زائر تسهیل شود و دغدغه‌ای نداشته باشد.

وی با اشاره به بناهای میقات‌الرضا(ع) گفت: میقات‌الرضاها که در واقع استراحتگاه موقت و بین راهی زائران است، در مکان‌هایی احداث شده که احتمال تصادفات جاده‌ای و مشکلات بیشتر است تا افراد بتوانند در مواقع اضطراری از آنجا استفاده کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی در بحث تسهیل اسکان زائران هم یادآور شد: برای بحث اسکان زائران کم درآمد، زائرشهرها را احداث کرده‌ایم، که فاز یک آن بعد از یک سال به‌بهره‌برداری رسید و فاز دو نیز تا چند ماه آینده آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی با بیان اینکه کسانی که امکان مالی زیارت ندارند را شناسایی می‌کنیم و به زیارت می‌آوریم، خاطرنشان کرد: به‌طور متوسط هر روز هزار نفر زیارت اولی از سراسر کشور وارد مشهد می‌شوند و تا امروز یک میلیون زیارت اولی را به زیارت حضرت رضا (ع) آورده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه زائر محوری از مسائل جدی برای آستان قدس رضوی است؛ اظهار کرد: هم اسکان و هم تغذیه زائران مورد توجه است؛ در گذشته فقط ناهار متبرک سرو می‌شد اما الان صبحانه و شام هم اضافه کرده‌ایم و در بعضی ایام میزان غذا ۴ تا ۵ برابر افزایش دارد.

وی گفت: هزینه‌ای که برای اطعام می‌شود کاملا از ناحیه نذورات مردم است که در سال‌های اخیر ۲ برابر افزایش داشته است.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: تعداد موقوفات در سال ۹۴، چهار موقوفه بود اما الان ۸۰ مورد موقوفه وجود دارد که دلیل این افزایش هم این است که با افزایش امکانات و خدمات به زائران در سال‌های اخیر، زمینه ترغیب مردم به این بحث افزایش یافته است.

وی با اشاره به تفاوت رویکرد در مدیریت آستان قدس افزود: سعی کرده‌ایم از اقداماتی که باعث هزینه اجتماعی می‌شود پرهیز و در عوض سرمایه‌های اجتماعی را افزایش دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید براینکه در فعالیت‌های اقتصادی فقط به سوددهی فکر نکردیم، گفت: وارد برخی سرمایه‌گذاری‌ها مانند مشهدمال نشدیم و در برخی حوزه‌ها مانند دارو سرمایه‌گذاری کردیم تا مشکل بیماران هموفیلی را حل کنیم و در حال حاضر ۴۵ درصد داروهای هموفیلی کشور را آستان قدس رضوی تامین می‌کند.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه به‌دنبال توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم هستیم، گفت: به این معنا که خدمت و خادمی فقط حضور فیزیکی در حرم رضوی نباشد و در همین راستا سایتی راه‌اندازی کردیم که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر با تخصص‌ها و مهارت‌های مختلف نام‌نویسی کرده‌اند تا به نام امام هشتم(ع) در جای جای کشور برای مردم گره‌گشایی کنند.

وی درباره دفاتر استانی گفت: دفاتر استانی آستان قدس را برای پیگیری اهداف آستان قدس در استان‌های مختلف راه‌اندازی کردیم اما برخی افراد برداشت‌های دیگری داشتند.

وی تصریح کرد: شناسایی زیارت اولی‌های غیربرخوردار، کمک به نیازمندان و همکاری با نهادهای خیریه و انجام ماموریت‌های فرهنگی آستان قدس، سه ماموریتی بود که دفاتر استانی موظف به پیگیری أن‌ها هستند.

ساماندهی شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه آستان قدس رضوی تاکنون بیش از 2 هزار و ۸۰۰ گروه جهادی را پشتیبانی کرده است، ادامه داد: روزی که در آستان قدس کار را شروع کردیم ۱۴ شرکت زیان‌ده داشتیم‌که سال گذشته به ۱۰‌شرکت تقلیل یافت و الان فقط یک شرکت زیان‌ده هست که تا پایان سال آن هم ساماندهی می‌شود.

وی اظهار کرد: در این سه سال اخیر تعداد شرکت‌های سودده آستان قدس ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته و در شرایط فعلی کشور حتی یک کارگر بیکار نشده یا حق و حقوقاتش تاخیر نداشته و ۷ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی امروز به 10 هزار فرصت شغلی افزایش یافته است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: نگاه ما در فعالیت‌هایی مانند کشاورزی و تولید دارو، تولید کالاهای استراتژیک است، به‌عنوان مثال استقلال در تولیدات کشاورزی بدون دستیابی به تکنولوژی بذر معنا ندارد و ما در مزرعه نمونه آستان قدس با استفاده از ظرفیت‌های علمی موجود در دانشگاه‌ها به تکنولوژی تولید بذر دست یافته‌ایم.

وی با بیان اینکه در شان مشهدالرضا نیست که گرسنه‌ای شب سرگرسنه بر بالین بگذارد، ادامه داد: این توان در مجموعه آستان ‌قدس و نهادهای حمایتی و خیریه وجود دارد که این موضوع محقق شود، ما در آستان قدس کار را آغاز کرده‌ایم و نهادهایی مانند کمیته امداد هم‌اعلام آمادگی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: ما در بعضی مواقع مانند تامین جهیزیه، لوازم‌التحریر و هزینه‌های درمانی افراد نیازمند مجبوریم کمک مستقیم داشته باشیم اما مسأله اصلی توانمندسازی است، به‌عنوان نمونه بیش از ۳۰۰ پروژه لایروبی قنات‌ها را در روستاها داشتیم که به اشتغال افراد کمک‌می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ ماموریت اصلی آستان قدس رضوی است، اظهار کرد: کارهای فرهنگی و تبلیغی داخل حرم‌در بعضی موارد ۴۰ درصد و در برخی دیگر ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته است.

وی افزود: ما یک میلیون متر مربع به فضای فرهنگی مشهد افزوده‌ایم‌ و با ایجاد اردوگاه‌های فرهنگی زمینه مناسبی برای استفاده‌های فرهنگی زائران و مجاوران فراهم کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: در ارتباط با بحث شفافیت فعالیت‌های آستان قدس هم‌ سامانه‌ای ایجاد کرده‌ایم که قراردادها، دخل‌وخرج‌ها و نذورات در آن شفاف است و زمینه اطلاع‌رسانی به مردم هم‌ وجود دارد و ما از این مطلب ابایی نداریم چرا که باعث اعتماد بیشتر مردم به مجموعه آستان قدس می‌شود.

وی گفت: قبلا آستان قدس بنا بر قانون و دستور حضرت امام از مالیات معاف بود اما از زمانی که من آمدم با استفتائی که از رهبر معظم انقلاب داشتم هم مالیات بر ارزش افزوده و هم مالیات دخل و خرجی را پرداخت کردیم.

بی‌توجهی وزارت بهداشت به آمادگی آستان قدس در افزایش تخت‌های بیمارستانی

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: چند اقدام در دستور کار داشتیم که به خاطر همکاری نکردن دستگاه‌ها انجام نشد، مانند بانک قرض‌الحسنه و صندوق کمک به شرکت‌های دانش بنیان.

 وی افزود: با توجه به اینکه ۴۹ درصد سهام پروژه مشهدمال متعلق به آستان قدس بود و ما احساس کردیم در مشهد نیاز به واحد تجاری نیست و نیاز به تخت بیمارستانی خیلی ضروری است، به وزارت بهداشت اعلام کردیم حاضریم این سهم ۴۹ درصدی را تبدیل به هزار تخت بیمارستانی کنیم اما هیچ توجهی نشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: