مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کیفیت هوای پنج منطقه از کلانشهر مشهد امروز 13 اسفند در شرایط هشدار قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، تورج همتی میانگین کنونی شاخص کلی کیفیت هوای امروز مشهد را 77 ای.کیو.آی اعلام و بیان کرد: هم اکنون ایستگاههای سنجش کیفیت هوا در مناطق وحدت با 123، مفتح با 115، خیام شمالی با 114 و امامیه و رسالت هر یک با 103 ای.کیو.آی نشانگر آلودگی بیش از حد مجاز و شرایط هشدار است.

وی ادامه داد: با این وجود ایستگاههای مستقر در مناطق الهیه، ویلا، صدف و ساختمان در مشهد کیفیت هوا را پاک نشان می دهند. سایر ایستگاههای سنجش کیفیت هوای مستقر در سطح این کلانشهر نشانگر شرایط سالم هوا است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی توصیه کرد شهروندان با بهره گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و پرهیز از استفاده خودروهای شخصی نقش موثر خود را در جلوگیری از افزایش حجم آلاینده های هوا ایفا کنند.

طی 11 ماه گذشته امسال شهروندان مشهدی 39 روز هوای پاک، 241 روز هوای سالم، 42 روز هوای ناسالم برای گروههای حساس و سه روز هوای ناسالم برای همه گروهها را پشت سر گذاشته اند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا پائین تر از عدد 50 ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین اعداد 50 تا 100 به معنای وضعیت سالم است.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد 101 تا 150 ای.کیو.آی به معنای وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان است و اگر شاخص، بین اعداد 151 تا 200 ای.کیو.آی قرار داشته باشد حالت هشدار و آلوده برای همه سنین محسوب می شود.

همچنین اگر شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد 200 تا 300 ای.کیو.آی قرار داشته باشد به معنای حالت اضطرار است و قرار گرفتن شاخص بالاتر از عدد 300 نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: