109 میلیون دقیقه در روز رکوردی است که اهالی خراسان رضوی در مکالمه‌های تلفنی با خطوط ثابت به ثبت رسانده‌اند، این یعنی وقتی «مشترک مورد نظر» دست به‌گوشی می‌شود به این زودی‌ها آن را رها نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، تلفن شاید روزگاری یک کالای لوکس محسوب می‌شد و در هر محله‌ای تنها یکی دو همسایه تلفن ثابت داشتند آن هم از نوع سکه‌ای، اما امروز این پدیده ارتباطی به‌نوعی با زندگی مردم گره‌ خورده که شاید دور بودن از تلفن حتی برای لحظاتی نیز برای هیچ کدام از ما قابل تصور نباشد.

امروز از «نوموفوبیا» صحبت می‌شود یعنی اختلالی که به‌دلیل دوری از تلفن همراه برای افراد به‌وجود می‌آید، این اختلال و نگرانی ذهنی برای افرادی پیش می‌آید که زیاد با گوشی سروکار دارند.

مشهدی‌ها و به‌طور کلی اهالی خراسان رضوی در آخرین آمارهای اعلام شده توسط وزارت ارتباطات در اوایل سال ۹۶ جایگاه چهارم تعداد مشترکان تلفن همراه را در کشور داشتند اما حالا مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی از رشد این آمار خبر می‌دهد و می‌گوید: بعد از تهران با 4.5 میلیون مشترک در جایگاه دوم ایستاده‌ایم.

طرفداران تلفن ثابت در خراسان رضوی بیشتر است

علی کارگزار ادامه می‌دهد: بیش از دو میلیون و 500 هزار مشترک تلفن ثابت نیز در استان خراسان رضوی وجود دارد و آمار مکالمات در استان قابل توجه است.

وی به آمارهای دیگری در این حوزه نیز اشاره و عنوان می‌کند: مشترکین تلفن ثابت خراسان رضوی در مهر ماه 97 از تلفن ثابت به ثابت داخل استان بیش از 270 میلیون دقیقه تماس برقرار کرده‌اند که این رقم روزانه به بیش از 9 میلیون دقیقه می‌رسد.

مدیر مخابرات منطقه خراسان رضوی میزان مکالمات در تماس‌های مشترکین تلفن ثابت به تلفن همراه را بیش از 100 میلیون دقیقه در مهرماه اعلام و اظهار می‌کند: میانگین تماس در خراسان رضوی در مهر ماه 97  از تلفن ثابت به تلفن ثابت روزانه بیش از دو میلیون تماس است و میانگین تعداد تماس از تلفن ثابت به همراه اول روزانه بیش از یک میلیون تماس بوده است.

رکوردزنی در شرایط سخت!

همه این‌ها در حالی است که همواره گلایه از آنتن دهی خطوط تلفن همراه در مشهد یکی از مشکلات شهروندان بوده است، نه فقط شهروندان که اخیرا یکی از نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز به این وضعیت اعتراض کرد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «شنیده‌ام برای پوشش موبایل ویلایی در طالقان آنتن نصب شده است، آن وقت مشهد با این همه زائر و مجاور ایرانی و خارجی دریغ از اینکه بشود با موبایل گفتگوی کوتاهی کرد و چندین بار تماس قطع نشود.»

مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد در برخی روزهای سال و در شرایط خاص دچار مشکل ارتباطی هستند و این موضوع زمانی تشدید می‌شود که روزهای اوج حضور زائران در مشهدالرضا است.

عید نوروز یکی از این مناسبت‌ها است که اختلال ارتباطی در اطراف حرم مطهر رضوی بیش از گذشته به‌چشم می‌آید.

پیام‌های مردمی رسیده نیز حاکی از آن است شرایط آنتن دهی در ییلاقات اطراف مشهد نیز چندان مناسب نیست، طبیعی است که این شرایط در شهر زائرپذیر باید بهتر از این‌ها باشد ولی نکته قابل توجه این است که این رکوردزنی خراسانی‌ها در ارتباطات تلفنی با همه این شرایط دشوار ارتباطی رقم خورده است.

تاثیر توسعه ارتباطات بر کیفیت زندگی مشهدی‌ها

سال ۹۴ بود که جهاد دانشگاهی با انتشار نتایج یک تحقیق اعلام کرد خراسان رضوی جزو استان‌هایی است که مردم آن نسبت به سایر نقاط کشور احساس شادمانی یا «شادکامی» کمتری می‌کنند، هرچند درباره مبانی این پژوهش در همان زمان اختلاف نظرهایی پیش آمد اما اگر این دیدگاه را مبنای تحلیل بدانیم می‌توان گفت توسعه ارتباطات به معنای غیرحضوری آن در این استان نتوانسته در تقویت شادمانی مردم موثر باشد، هرچند ارتباطات را نباید دلیل یگانه شادمانی مردم برشمرد اما به‌طور قطع توسعه ارتباطات و خروج نسبی جامعه از انزوای فردی بر این شاخص تاثیر جدی خواهد داشت.

یک کارشناس ارتباطات اجتماعی در این باره معتقد است: ارتباطات به شکل‌های نوین آن که از گونه‌های مخابراتی آغاز و امروز در انواع اینترنتی بیشتر دیده می‌شود، کیفیت لازم را برای ارتقای شخص‌های مطلوب اجتماعی ندارد.

مجتبی محمودی بر احیای گونه‌های ارتباطی سنتی مانند ارتباطات حضوری تاکید و اظهار می‌کند: توسعه خطوط مخابراتی و حتی اینترنتی نه در استان خراسان رضوی و نه در کل کشور مؤلفه کافی برای مطلوبیت ارتباطات اجتماعی نیست و باید فارغ از این راه‌ها، الگوهای رایج در فرهنگ ایرانی اسلامی برای ارتباطات خانوادگی و در سطح کلان‌تر اجتماعی را احیا کرد.

وی با انتقاد از برخی کارناوال‌های ساختگی برای جلوگیری از گسست‌های اجتماعی رجوع به الگوهایی مانند جشن‌های یلدا، نوروز و مناسبت‌های مذهبی را لازم دانست.

به گفته این کارشناس ارتباطات اجتماعی همکاری، احترام و مهربانی بن مایه الگوهای ارتباطات سنتی در جامعه ایران است.

نقص بزرگ وزارتی به‌نام ارتباطات

گلایه از اینکه چرا پیش از ورود یک تکنولوژی به کشور روی نهادینه‌سازی فرهنگ استفاده از آن کار نمی‌شود، دیگر نخ نما شده اما واقعا ماجرا همین است، جایی این گلایه بیشتر می‌شود که حتی زمانی که برای این تکنولوژی‌ها در کشور ساختارسازی صورت می‌گیرد از فرهنگ آن غفلت می‌شود.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفته است اما فقط به بعد فنی ارتباطات توجه شده و طرح و برنامه‌ها در این وزارت‌خانه به دکل‌های مخابراتی و نسل‌های جدید خدمات اینترنتی و فیبر نوری ختم می‌شود، با این رویکرد نمی‌توان توقع داشت استانی مانند خراسان رضوی که جزو رکورداران استفاده از خدمات این وزارتخانه است و سابقه دیرینی نیز در تاریخ و فرهنگ دارد با توسعه خطوط مخابراتی و اینترنتی در کیفیت ارتباطات اجتماعی نیز رشد داشته باشد.

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی پیش از این اعلام کرده بود ضریب نفوذ اینترنت در این استان رشد چشمگیری داشته و حتی روستایی در خراسان رضوی با ۷۰۰ خانوار دارای ۷۰۰ خط پرسرعت اینترنت است.

جواد جهانشیری در ادامه همان گزارش به افزایش مخاطرات این حوزه در خراسان رضوی اشاره کرده بود.

هرچند افزایش ضریب نفوذ اینترنت حتی در روستاها به شاخص‌های پیشرفت کمک می‌کند اما وقتی برای تاثیرات اجتماعی آن هیچ برنامه‌ای وجود ندارد آمارها می‌گویند ارتباطات بیشتری داریم اما حالمان خوب نیست.

=====================

گزارش از: سید ناصر نعمتی

=====================

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: