نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی از سرمایه گذاری ۱۷ میلیون یورویی برای احداث ۲ کارخانه بزرگ در سبزوار خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی سبحانی فر با اشاره به سفر مدیر عامل بانک صنعت و معدن به سبزوار در دوماه گذشته اظهار داشت: این تسهیلات شامل 8 میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی در کارخانه بتن های سبک و 9 میلیون یورو سرمایه گذاری برای احداث و راه اندازی کارخانه آهک هیدارته در سبزوار است. 

وی با اشاره نشست با دکتر مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور ادامه داد: با توجه به درخواست شرکت کابل خودرو سبزوار برای اختصاص سرمایه در گردش  و با توجه به طی مراحل اداری و تشکیل پرونده در این نشست با درخواست شرکت موافقت و مقرر شد در هفته آتی ممکن مبلغ 170 میلیارد ریال تسهیلات به این شرکت پرداخت شود.

سبحانی فر خاطرنشان کرد: همچنین در خواست این شرکت برای پرداخت تسهیلات سرمایه ثابت برای توسعه مورد بررسی قرار گرفت که برابر با ضوابط بایستی شرکت آورده خود را نیز تامین کند و در همین راستا مقرر شد شرکت حدود 30 درصد آورده خود را تامین و پس از آن بانک تسهیلات مورد نیاز را پرداخت کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات سیمان جوین و کارخانه اسرارپویای شرق گفت: در مورد بحث سیمان جوین مشکل اصلی این بود که تسهیلات گرفته شده پرداخت شده بود اما بانک تصفیه حساب را نمی‌داد، که قرار شد تصفیه شود و با توجه به پرداختی ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: کارخانه  اسرار پویای شرق در گذشته 60  میلیارد ریال  تسهیلات دریافت کرده بود که با توجه به بروز حادثه آتش سوزی که در این کارخانه رخ داد، موضوع بازسازی و بهسازی خطوط تولید در دستور کار مدیران قرار گرفته و با توجه به هزینه زیادی که کارخانه در این زمینه متحمل شده موافقت شد تا اقساط تسهیلات دریافتی تا 9 ماه به تعویق بیافتد.

وی گفت:همچنان با پرداخت تسهیلات 70 میلیارد ریالی مسئولان این کارخانه برای اجرای طرح توسعه نیز موافقت و مقرر شد تا کارخانه آورده‌ای در این زمینه تامین و پس از آن بانک این تسهیلات را پرداخت کند.

سبحانی فر با اشاره به تکمیل روند احداث کارخانه تولید بتن‌های سبک ادامه داد: مسئولان این کارخانه نیز درخواست 30 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش برای راه‌اندازی کارخانه  را داشتند که با توجه حضور کارشناسان خارجی، مقرر شد در اردیبهشت ماه کارشناسان آلمانی برای بررسی روند راه‌اندازی کارخانه در سبزوار حضور یابند و پس از آن مبلغ مورد نیاز پرداخت و همزمان با راه اندازی مبلغ 20 میلیارد ریال دیگر نیز برای اجرای طرح توسعه بخش بسته بندی کارخانه پرداخت شود.

نماینده مرم سبزوار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مجموع 8 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی در این کارخانه شده است.

سبحانی‌فر گفت: همچنین کارخانه داروسازی طاها در خواست 80 میلیارد ریال برای اجرای طرح توسعه این کارخانه و تولید محصول شیاف را داشتند که در زمینه نیز موافقت‌های لازم برای پرداخت تسهیلات صورت گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن سبزوار با اشاره به روند احداث کارخانه آهک هیدارته متعلق به شرکت پارس هستی آسیا در سبزوار نیز افزود: این کارخانه نیاز به 230 میلیارد ریال تسهیلات داشت که در سال گذشته این میزان تسهیلات با شرط تامین آورده سرمایه گذار مصوب شده بود که با توجه به تامین 70 میلیارد ریالی آورده سرمایه‌گذار و اختصاص تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی مقرر شد بانک ضمانت نامه های شرکت پارس هستی آسیا را پذیرش کرده و  230 میلیارد ریالی تسهیلات مورد نیاز پرداخت شود که امیدواریم در سال آینده شاهد بهره برداری از کارخانه باشیم.

وی با اشاره به سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد ریالی برای اجرای این پروژه مهم فرآوری مواد معدنی در منطقه اضافه کرد: در مجموع 500 میلیارد ریال به صورت ریالی و 9 میلیون یورو تسهیلات ارزی برای احداث این کارخانه پرداخت شده  است.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: