مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: اگر امروز بخواهیم از تولید فقر مضاعف جلوگیری کنیم باید از شکاف طبقاتی جلوگیری شود و گوش‌به‌فرمان ولی‌فقیه، اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم در غیر این صورت اقتصاد لیبرال ‌که مسبب تولید شکاف طبقاتی است فقر را بیشتر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،حبیب‌الله آسوده در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه رجب و میلاد امام محمدباقر (ع) گفت: در هفته احسان و نیکوکاری قرار داریم که از ۱۴ اسفندماه مصادف با سالروز تأسیس کمیته امداد آغازشده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی افزود: ۱۴ اسفند روزی است که امام خمینی( ره) کمیته امداد را تأسیس کرد و در بحبوحه حوادث انقلاب، این حکم نورانی برای حمایت از مستضعفان صادر کردند و این الگویی برای اداره جامعه اسلامی است.

وی اظهار کرد: پیام این فرمان و این دستور برای مسؤولان و آحاد جامعه، توجه به محرومان است در هر شرایطی؛ مستضعفان پایه و اساس انقلاب هستند همان‌طور که رهبر در بیانیه تأکید می‌کند که آنچه تاکنون شده با آنچه باید بشود تفاوت ژرف دارد.

آسوده بیان کرد: این تکلیفی است که امام (ره) در گام اول و ولی‌فقیه مسلمین در گام دوم به آن پرداخته‌اند و حائز اهمیت و توجه مضاعف است.

وی با بیان اینکه فقر در کمیته امداد تولید نمی‌شود بلکه فقری که از کم‌کاری‌ها و سوء مدیریت‌ها ایجاد می‌شود، در کمیته امداد مداوا می‌شود، افزود: بی‌ثباتی اقتصادی، حاشیه‌نشینی، بیماری‌های صعب‌العلاج، توزیع ناعادلانه فرصت‌های رشد باعث فقر می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی گفت: اگر امروز بخواهیم از تولید فقر مضاعف جلوگیری کنیم باید از شکاف طبقاتی جلوگیری شود و گوش‌به‌فرمان ولی‌فقیه، اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم در غیر این صورت اقتصاد لیبرال ‌که مسبب تولید شکاف طبقاتی است فقر را بیشتر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش فرصت اشتغال، کارآمدی مدیریتی، مردمی کردن رشد و توسعه، استفاده از نیروهای جوان انقلابی و جلوگیری از اشرافی گری موجب کاهش فقر در جامعه می‌شود، ابراز کرد: در حال حاضر ۲۲۰ هزار خانواده در خراسان رضوی با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی تحت پوشش‌داریم که این آمار ما را آرامش نمی‌دهد اما چاره‌ای نداریم و باید در این شرایط اقتصادی از محرومان حمایت کنیم.

آسوده تأکید کرد: امسال به خاطر شرایط بد اقتصادی، بیش از ۲۵ درصد افزایش افراد تحت پوشش را در خراسان رضوی داشته‌ایم، تا حداقل حمایت‌ها از محرومان انجام شود. توجه ما به رفع محرومیت در روستاها است و بازگشت معکوس را ترویج و حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۴ هزار دانشجو، ۳۰ هزار دانش‌آموز، ۱۲ هزار یتیم و ۱۰۰ هزار سالمند، در حال حاضر زیرپوشش کمیته امداد هستند و ۶ هزار بیمار صعب‌العلاج نیز خدمات لازم را از این نهاد حمایتی دریافت می‌کنند، یادآور شد: افراد زیرپوشش کمیته امداد با اندک فرصت و سرمایه و تسهیلاتی که دریافت می‌کنند،خودشان ایجاد اشتغال می‌کنند و در حوزه علم و دانش پیشرفت سریع می‌کنند و رویکرد ما توزیع پول و ثروت نیست بلکه به دنبال توانمند کردن افراد هستیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: با کمک آستان قدس رضوی و نیکوکاران در سال جاری ۱۲۰ هزار محروم از شهرهای مختلف کشور بدون دغدغه و پرداخت هزینه به زیارت بارگاه منور رضوی نائل شدند و ۱۰۰ هزار خدمت فرهنگی در حوزه تعلیم و تربیت انجام‌شده است.

وی با اشاره به تهیه مسکن نیازمندان گفت: ۱۷۷۰ مسکن برای محرومان ایجاد کرده‌ایم که ۷۵ درصد این خانه‌ها در مناطق روستایی و ۲۵ درصد در شهرها در اختیار مددجویان قرارگرفته است و سال آینده نیز قدم‌های بیشتری در این حوزه داریم.

آسوده تأکید کرد: باید باور داشته باشیم با سرمایه‌های کم هم می‌توانیم کارآفرین باشیم و چند نفر را زیرپوشش خود قرار دهیم که نمونه‌های آن در کمیته امداد وجود دارد، افرادی که با وام‌های ۱۵ تا ۴۰ میلیون توانسته‌اند برای افراد زیادی کارآفرینی کنند.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی تصریح کرد: درآمدی که امسال مددجویان تحت پوشش کمیته توانستند از محل وام‌های کارگشایی برای خانواده‌هایشان ایجاد کنند بیش از هزار میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: مردم باوجود همه سختی‌ها محرومان را فراموش نکردند و ۳۴ درصد میزان مشارکت‌های مردمی به کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی افزایش‌یافته که نشان از رویه جهادی و انقلابی گری مردم استان دارد.

آسوده بابیان اینکه کمک‌های مردمی به کمیته امداد خارج از نیت مردم هزینه نمی‌شود و ما امانت‌دار نیکوکاری شما مردم هستیم؛ افزود: جریان‌های سیاسی در کمیته امداد نقشی ندارند و ما رفاه و عزت مددجویان را فدای جریان‌های سیاسی نمی‌کنیم.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: