وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشکلات حاشیه نشینی در شهر مشهد گفت: مهار حاشیه نشینی و حذف بافت های ناکارآمد در این شهر اولویت برنامه های وزارت راه و شهرسازی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد اسلامی پنج شنبه گذشته در نشست ستاد بازآفرینی شهری در استانداری خراسان رضوی افزود: تسهیلات برای بازسازی بافت ناکارآمد شهری مشهد از مجموع تسهیلات دارای یارانه اختصاص می یابد تا توسعه گر و انبوه ساز بتواند تسهیلات ساخت مسکن را دریافت و به خریدار مسکن نیز منتقل کند. وی اظهار کرد: باید برنامه ای برای بهسازی حاشیه شهر مشهد اجرا شود که از تداوم بافت های ناکارآمد و غیررسمی در این منطقه جلوگیری شود.

تعریف طرح جداگانه برای مهار
 حاشیه نشینی در مشهد
وی افزود: انتظار می رود برای مشهد مقدس به صورت جداگانه طرح مهار حاشیه نشینی تعریف شود؛ الگوی مد نظر برای این موضوع طرحی است که برای مهار حاشیه نشینی در اراک انجام شد و باید نمونه آن در مشهد نیز انجام شود.وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سیاست دولت بازآفرینی شهری با هدف توانمندسازی محلات است تا بتوان توسعه فرهنگی، اجتماعی و کالبدی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی را رقم زد. وی اظهار کرد: واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده از کیفیت مطلوب برخوردار نیست و وجود این بافت ها در کنار سکونتگاه های غیررسمی، افزایش روز افزون آسیب های اجتماعی را در پی دارد. اسلامی گفت: اولویت اول برای بازآفرینی در بافت های فرسوده، احداث واحدهای مسکونی با کیفیت مناسب است تا ضمن ایجاد تنوع در واحدهای مسکونی، بازآفرینی محیطی و زمینه ایجاد محلات جدید با ساختار متفاوت فراهم شود. وی افزود: احیای بافت های تاریخی حکم متفاوتی دارد و باید این کار با مشارکت سازمان میراث فرهنگی انجام گیرد. وی درباره تملک زمین های حاشیه شهر و بافت های ناکارآمد برای ساخت واحد مسکونی در آن نیز اظهار کرد: اگر اراضی دولتی در این مناطق وجود دارد باید در اختیار عملیات اجرایی طرح بازآفرینی قرار گیرد لذا باید ملاک درستی برای تعیین زمین دولتی از غیردولتی توسط اداره کل راه و شهرسازی در نظر گرفته شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از تملک زمین باید با ارائه مشوق های لازم، توسعه گران را به اجرای پروژه ها در بافت های ناکارآمد و فرسوده ترغیب کنیم و تا زمانی که ساخت واحدهای مسکونی جدید به پایان می رسد، باید واحدهایی برای اسکان موقت ساکنان آن مناطق در نظر گرفته شود. می توان از واحدهای مسکونی طرح مسکن مهر نیز برای اسکان موقت افرادی که در بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری ساکن بوده اند، استفاده کرد.اسلامی تصریح کرد: در مجموع برای اجرای طرح بازآفرینی شهری باید برنامه یا طرحی تدوین و اجرایی شود که ضمن مغایرت نداشتن با طرح جامع تفصیلی، همه اهداف را برای توانمندسازی محلات مورد هدف بازآفرینی، تحقق بخشد.
بنیاد مسکن برای احیای بافت های فرسوده شهری آمادگی دارد
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این نشست گفت: بنیاد مسکن برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری به ویژه در شهر مشهد آمادگی دارد. علیرضا تابش افزود: بافت فرسوده و ناکارآمد مشهد بسیار پیچیده است و برای بازآفرینی آن باید با حوصله با این پیچیدگی ها برخورد کرد. وی ادامه داد: بنیاد مسکن تجربه های مشترک و خوبی با ستاد ملی بازآفرینی در شهرهایی چون زاهدان و چابهار دارد و می تواند با همکاری این ستاد در احیای بافت های ناکارآمد شهری مشهد هم موثر واقع شود.
احیای بافت فرسوده در مشهد نقشه راه ندارد
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز که در این نشست حضور داشت، با بیان این که برای احیای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در مشهد هنوز نقشه راهی ترسیم نشده اما اقدامات پراکنده ای انجام شده است، گفت: قرار بود شهرداری مشهد زمین هایی را در حاشیه شهر برای ساخت، آماده سازی کند و تعدادی واحد مسکونی در جوار این بافت های ناکارآمد ساخته شود و به عنوان تنخواه در اختیار طرح بازآفرینی قرار گیرد و هر وقت ساخت واحدهای مسکونی مزبور به اتمام رسید، کسانی که در سکونتگاه های نامناسب بافت های ناکارآمد شهر مشهد ساکن هستند، به صورت موقت یا دایم جابه جا شوند و در واحدهای جدید اسکان یابند تا زمین های در اختیار آنان برای اجرای طرح بازآفرینی آزاد شود. سید محمدپژمان افزود: نظر مسئولان شهری این بود که برای ساخت واحدهای مسکونی جدید در جوار بافت های ناکارآمد شهری، از تسهیلات طرح بازآفرینی شهری هم استفاده شود، در حالی که وظیفه ما در این طرح تولید مسکن نیست و در صورتی که ساخت مسکن با طرح بازآفرینی پیوند بخورد، امکان استفاده از تسهیلات این طرح فراهم می شود. وی اظهار کرد: از وضعیت اقتصادی ضعیف ساکنان سکونتگاه های غیررسمی برای در اختیار گرفتن واحدهای مسکونی جدید آگاه هستیم و به همین منظور مدلی برای جا به جایی ساکنان بافت های ناکارآمد مشهد طراحی و ساخت سه هزار واحد مسکونی در جوار بافت های ناکارآمد هدف گذاری شد که این مدل تا پایان سال نهایی می شود.
حاشیه شهر مشهد به راه حل مطمئن نیاز دارد
استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست با تاکید بر این که حاشیه شهر مشهد به راه حل مطمئن نیاز دارد، گفت: سامان دهی حاشیه شهر مشهد و اجرای طرح بازآفرینی شهری در این منطقه به نقشه راه زمان بندی شده نیاز دارد. علیرضا رزم حسینی افزود: بهتر است برای تدوین برنامه جداگانه به منظور بازآفرینی محلات حاشیه شهر مشهد جلسه ای با مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری طی دو هفته آینده برگزار شود. وی اظهار کرد: در طرح بازآفرینی شهری در حاشیه شهر مشهد با خانوارهایی مواجه هستیم که قادر به تامین هزینه های روزانه خود نیستند لذا نمی توان انتظار داشت این افراد هزینه اولیه ساخت مسکن را در این محلات داشته باشند.وی تصریح کرد: از سال ها قبل مشکلاتی در بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی وجود داشته و مسئولان استان سال ها روی این موضوع تمرکز داشته اند لذا این موضوع نیازمند توجه ویژه وزارتخانه است. وی گفت: پروژه های بزرگ دیگری در خراسان رضوی از جمله برقی کردن قطار مشهد – تهران، ساخت راه آهن مشهد – زاهدان، پروژه آزادراه مشهد - قوچان در دست اجراست که امید است در نحوه تخصیص اعتبارات بخش فاینانس خارجی برخی از این پروژه ها بازنگری شود.مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: 31 شهر با 117 محله در مساحت 52 هزار و 845 هکتار هدف طرح بازآفرینی شهری در خراسان رضوی قرار گرفته که از این تعداد، طرح بازآفرینی در 58 محله با 9 هزار و 202 هکتار تا سال 1400 باید انجام شود. محمد رضا اخوان عبداللهیان افزود: سهم استان خراسان رضوی از طرح بازآفرینی شهری در کشور 6.5 درصد است. وی اظهار کرد: برنامه اقدام مشترک بازآفرینی توسط دستگاه های اجرایی در شهرها و محلات خراسان رضوی طی امسال در قالب 2 هزار و 601 پروژه در هشت شهر استان اجرا شده است.همچنین وحید قربانی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این نشست دشواری تملک اراضی در بافت های ناکارآمد، تناسب نداشتن رویکردهای اقتصادی و اجتماعی طرح بازآفرینی با وضعیت محلات مورد هدف در این طرح، محدودیت منابع مالی در سال وعدم اجرای کامل تعهدات خراسان رضوی برای اجرای طرح بازآفرینی و انطباق نداشتن تصمیمات سطح ملی با وضعیت محدوده های شهری و روستاهای حاشیه شهر مشهد در طرح بازآفرینی شهری را از مشکلات این استان در اجرای این طرح دانست. صبح پنج شنبه همچنین وزیر راه و شهرسازی با حضور در مشهد مقدس در اولین برنامه سفر خود به استان خراسان رضوی، ۶۲۰ واحد مسکن شهری، ۸۰۰ واحد مسکن مهر و ۱۹ پروژه نیروگاهی را افتتاح و ۶۲۱ واحد مسکونی را کلنگ زنی کرد که همگی از پروژه های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی بودند.
توضیحات وزیر درباره پروژه های ریلی استان
 وزیر راه و شهرسازی همچنین در باره پروژه برقی کردن قطار مشهد - تهران نیز اظهار کرد: قرارداد این پروژه منعقد شده اما تامین فایناس آن با مشکل مواجه شده است چرا که طرف خارجی بعد از شرایط تحریم در همکاری با این پروژه ملاحظاتی ایجاد کرده است.به گزارش ایرنا، محمد اسلامی  پنج شنبه در حاشیه مراسم افتتاح واحدهای مسکن مهر گلبهار در جمع خبرنگاران افزود: با این حال مذاکرات برای برقی کردن قطار مشهد - تهران در حال انجام است تا مشکلات برای تامین فایناس آن برطرف شود و ترتیبی اتخاذ خواهیم کرد که این پروژه با ساز و کار متفاوت دنبال شود.وی درباره قطار مشهد - گرگان نیز گفت: در حال مذاکره و پیگیری برای تشکیل کنسرسیوم مربوط به قرارداد پروژه قطار مشهد- گرگان هستیم تا هر چه سریع تر مطالعات آن را آغاز کنیم.وزیر راه و شهرسازی افزود: مذاکرات برای انعقاد قرارداد با پیمانکار و تفاهم نامه های مربوط به این پروژه انجام شده است.وی اظهار کرد: پروژه قطار مشهد - گرگان از طریق فایناس خارجی تامین اعتبار خواهد شد که با موافقت رهبر معظم انقلاب 15 درصد از تعهد ایران در تامین فایناس این پروژه از طریق صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.
 
   خبر مرتبط
وزیر راه، مسکن مهر معیوب گلبهار را افتتاح نکرد 
اسلامی: قطار مشهد - گلبهار - چناران قبل از پایان عمر
 دولت دوازدهم به بهره برداری می رسد 
پس از کلنگ زنی تونل مسیر ۴۰ کیلومتری مشهد ، گلبهار، چناران وزیر راه و شهرسازی ابتدا پارک متحرک گلبهار را افتتاح کرد و سپس برای افتتاح پروژه دبیرستان دخترانه و مسکن مهر هزار و ۱۱ واحدی عازم یکی از مجتمع های مسکن مهر شد اما عیب و ایرادهای فراوانی که وزیر درمسکن مهر دید، سبب شد از افتتاح مسکن مهر گلبهار منصرف شود.
به گزارش  «خراسان رضوی»، هنگامی که با حضور وزیر، پارک متحرک گلبهار افتتاح  شد وی برای غرس نهال داخل پارک رفت،نهال کاجی را برای کاشت آورده بودند اما وزیر از مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار انتقاد کرد که چرا کاج می کارید؟کاج خاک را از بین می برد. وزیر درخت دیگری را به جای کاج کاشت و موقعی که خاک را برای ریختن پای درخت آماده کرده بودند هم گفت: این چه خاکی است که آماده کردید این که بیشتر نخاله است.
مردم برای این خانه ها پول دادند ، چرا دقت نمی کنید
وزیر در ادامه برای افتتاح پروژه  هزار و ۱۱ واحدی مسکن مهر حضوریافت. به سیمان کاری بد انتهای یکی از ستون ها  دقت کرد و گفت: این چه وضع سیمان کاری است ، درست کار کنید. وقتی هم به در ورودی مجتمع رسید و از او خواستند روبان قرمز را قیچی کند وی این کار را نکرد و ابتدا برای بازدید داخل یکی از واحدهای آپارتمانی شد؛  وزیر به حفره ای بالای دیوار و نزدیک سقف نگاهی کرد که در کنار آن لوله ای پلاستیکی  از سقف آویزان بود. وی خطاب به مدیرعامل شرکت عمران گلبهار و همتی پیمانکار پروژه گفت: این جای لوله را چرا این طوری تعبیه کردید؟چرا لوله را داخل دیوار قرار ندادید، چر این قدر دودکش ارتفاع دارد؟ این لوله پلاستیکی آویزان برای چیست؟ پیمانکار مربوط پاسخ داد برای آبگرمکن و هواکش آن است . وزیر سری تکان داد ، چشمش به یک لوله پلاستیکی دیگر در بالای پنجره پذیرایی افتاد،پرسید این لوله برای چیست؟پیمانکار پاسخ داد  :این را همین طوری گذاشتیم برای هواکش. وزیر لبخندی زد و دستگیره پنجره را گرفت تا آن را باز و بسته کند اما چند بار تلاش کرد و موفق به بستن پنجره نشد. او در واکنش به عیب و ایرادهای این پروژه گفت: شما را به خدا درست کار کنید ، این چه وضعی است، مردم پول دادند برای این خانه ها چرا دقت نمی کنید؟ همتی تو که فامیلی ات همتی است چرا همت نمی کنی؟
اسلامی خطاب  به مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار گفت:پروژه های مسکن مهر را دست تعاونی ها ندهید، حتما باید این پروژه ها به صورت مشارکتی کار شود.همه انتظار داشتند وزیر روبان را قیچی کند اما او از کنار روبان رد شد و در واقع این پروژه را افتتاح نکرد.
وزیر راه و شهرسازی همچنین یک باب دبیرستان دخترانه را هم در یکی از محلات افتتاح کرد.
قطار مشهد – گلبهار - چناران قبل از پایان دولت دوازدهم به بهره برداری می رسد
وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره بحث راه های دسترسی از جمله آزاد راه مشهد-قوچان و قطار مشهد- گلبهار-چناران هم گفت: ما وظیفه داریم به هر طریقی منابع اجرای این پروژه ها را تامین کنیم و قطار مذکور نیز قبل از زمان بندی بلند مدت و قبل از پایان دولت دوازدهم افتتاح خواهد شد. وی افزود: با توجه به ترافیک شدید در جاده سنتو، قرارداد احداث آزادراه مشهد -قوچان منعقد شده و این پروژه در دست اجراست.
انتقاد دکتر دهقان از خلف وعده های دکتر نوبخت
دهقان نماینده مردم چناران و گلبهار نیز در سخنانی از خلف وعده های نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرد و گفت: سه سال پیش قرار بود۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به حل مشکلات گلبهار اختصاص داده شود ولی این وعده عملی نشده است، در سفر امسال هیئت دولت به استان نیز مصوب شد ۱۵۰ میلیارد تومان طی سه سال برای پروژه قطار گلبهار اختصاص داده شود که هنوز ریالی از ۵۰ میلیارد تومان امسال داده نشده است.همچنین با حضور وزیر راه و شهرسازی، پروژه های مجموعه فرهنگی ورزشی، بهسازی معابر، بهره‌برداری از واحدهای مسکونی، افتتاح بوستان ارم، تقاطع غیر همسطح شهری افتتاح و کلنگ مجتمع خدمات رفاهی میان راهی شهر جدید بینالود به زمین زده شد. وزیر راه و شهرسازی توسعه قطارهای حومه ای را از برنامه‌های وزارتخانه اعلام کرد و گفت: ایجاد قطار حومه ای مشهد بینالود و اتصال آن به خط ریلی مشهد نیشابور مورد مطالعه قرار گرفته است و در یک برنامه زمان بندی مشخص مدیریت شهرهای جدید با هماهنگی راه آهن این اتصال ریلی را برقرار کند.   مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود نیز گفت :پروژه های عمرانی شهر جدید بینالود با هزینه 38 میلیارد و68 میلیون تومان با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: