موقوفه امین التجار از جمله مناطق مهم موقوفه‌ای در خراسان رضوی است که جمعیت زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، کاشمر یکی از شهر‌های مذهبی ایران است که مردم آن ارادت خاصی به ائمه اطهار و اهل بیت(ع) دارند، در این شهر مجالس متعددی در ایام مذهبی برگزار می‌شود، همچنین دارای موقوفات متعدد و بیش از 65 درصد اراضی این شهر وقفی است.

یکی از معروف‌ترین موقوفات کاشمر که شاید در کشور نمونه باشد موقوفه «امین‌التجار» است، این موقوفه در سال 1384 هجری قمری طبق وصیت حاج سید مهدی رشتی توسط فرزند ارشد مرحوم و با نیت عزاداری ایام فاطمیه (س) ثبت شد.

با توجه به ارادت خاص آن مرحوم به اهل بیت عصمت و طهارت خاصه حضرت زهرا (س) دو موقوفه بزرگ با نیت عزادار ایام فاطمیه (س) از دهه اول شهادت حضرت تا جشن روز ولات ایشان، توسط این وافق خیراندیش ثبت شده است.

در این موقوفه بزرگ در ایام شهادت حضرت زهرا (س) به مدت 40 شب مجلس روضه‌خوانی و سوگواری برگزار و پس از پایان مجلس از مردم پذیرایی می‌شود، ایشان ارادت خاصی به اهل بیت و به خصوص حضرت فاطمه زهرا (س) داشتند و در روز شهادت فاطمه زهرا (س) مصادف با سوم جمادی‌الثانی سال 1384 هجری قمری دار فانی را وداع گفتند.

مرحوم امین‌التجار یکی از تجار بزرگ منطقه بودند که مردم اعتماد و اعتبار خاصی برای ایشان قائل بودند و در زمانی که هنوز بانک وجود نداشت، مردم پول و طلا و امانت خود را به ایشان می‌سپردند و به همین دلیل به «امین‌التجار» معروف بودند، در ادامه گفت‌وگویی داشتیم با حاج محمد رحیمی متولی موقوفه امین‌التجار که در ادامه می‌خوانید:

وی در معرفی خود می‌گوید: من سید محمد رحیمی، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش و نوه پسری مرحوم امین‌التجار متولی فعلی موقوفه امین‌التجار هستم، حدود 132 سال پیش مرحوم امین‌التجار ملکی شامل 24 ساعت آب و زمین در روستای جردوی را وقف کرد و هر سال به مدت 10 شب روضه حضرت زهرا (س) را برپا و حاضران که حدود 50 نفر بودند را اطعام می‌کرد.

وی ادامه می‌دهد: در اواخر عمر، امین‌التجار که عازم سفر کربلا بود به پسرش آقا میرزا بزرگ توحیدی گفت: دوست دارم پس از سفر کربلا کاروانسرا و مغازه‌ها را وقف حضرت زهرا (س) کنم، مرحوم امین‌التجار در کربلا مریض می‌شود ولی با توسل در حرم حضرت ابوالفضل (ع) از قمر بنی‌هاشم می‌خواهد که بتواند به ترشیز برگردد.وی در روز اول جمادی‌الثانی سال 1384 به کاشمر برمی‌گردد ولی دو روز بعد فوت می‌کند، حاج‌آقا توحیدی پسر امین‌التجار پیش از دفن پدرش در حالی که تمام مردم و بزرگان و علما منتظر تشییع‌ جنازه پدرش بودند ابتدا کاروانسرا را وقف می‌کند سپس به تشییع جنازه می‌رود.

این واقف ادامه می‌دهد: وقتی مورد اعتراض قرار می‌گیرد که چرا وقف را بعد از هفتم یا چهلم موکول نکرده جواب می‌دهد که چون این ملک با ارزش است و در بهترین نقطه کاشمر قرار دارد ترسیدم اگر صبر کنم شیطان مرا وسوسه کند و در انجام کار تعلل کنم. این ملک شامل 67 رقبه در بهترین نقطه کاشمر که شامل 67 رقبه در بهترین نقطه کاشمر که شامل مغازه‌های ابتدای خیابان امام خمینی(ره) و حاشیه فلکه مرکزی و ابتدای خیابان مدرس و نیز مغازه‌های داخل کاروانسرا است، برآورد قیمت این ملک در سال 1388 حدود 90 میلیارد تومان است.

باید بگوییم این تنها موقوفه‌ای است که برنامه‌ای آن به طور مداوم از 88 سال پیش مرتب برگزار می‌شود، این مراسم‌ها هر سال به مدت 40 شب و هرشب 550 نفر برگزار شده که جمعاً حدود 22 هزار نفر پذیرایی شدند.این مراسم ابتدا در تکیه برگزار می‌شد و از چند سال پیش در سالن انسیه حورا که متعلق به موقوفه است برگزار می‌شود، ترتیب آن به این شرح است هر شب دو منبر برگزار و هر کسی که دعوت می‌شود حداقل باید یک روضه را گوش دهد.

رأس ساعت 9 شب دربها بسته و اطعام شروع می‌شود، اطعام با سه نوع خورش با گوشت گوسفندی بدون استخوان یکی یک خورش آن شیرین باشد با بهترین برنج ایرانی و روغن زرد تهیه می‌شود.

ایشان به جز این موقوفه موقوفه‌های دیگری نیز دارند، از جمله پل علی‌آباد در محور کاشمر به شادمهر و رباط علی‌آباد در همین محور، همچنین از دیگر اقدامات ایشان در زمان حیات به کار گیری کارگران از کار افتاده در کاروانسرا و نیز کمک به قالیبافان برای اشتغال بود.

مقبره مرحوم امین‌التجار در سالن اصلی باغمزار در قسمتی که خواهران نماز می‌خوانند و طبق وصیت ایشان با چند قالی دستباف مفروش است، هر 2 یا 3 شب مجلس روضه‌خوانی در زندان کاشمر برگزار و زندانیان اطعام می‌شوند.

چون وسعت و جمعیت کاشمر زیاد شده است هر سال یک منطقه از شهر دعوت می‌شوند و هر چند سال نوبت به یک قسمت از شهر می‌رسد، ما در نظر داریم سالن پذیرایی انسیه حورا را وسعت دهیم تا بتوانیم از تعداد بیشتری پذیرایی کنیم.از آنجا که مجلس متعلق به حضرت صدیقه طاهره (س) است و ما این کار را با عشق انجام می‌دهیم خستگی معنا ندارد.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: