شهردار اسبق مشهد گفت: شهرداری باید برای جلوگیری از ساخت‌وساز غیرقانونی در روستاهای حریم و حاشیه شهر، پلیس ساختمان را تقویت کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از دبیرخانه بررسی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی سکونتگاه‌های روستایی حریم کلان شهر مشهد، سیدهاشم بنی‌هاشمی شهردار اسبق مشهد و نماینده سابق مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی از مهم‌ترین چالش‌های همه کلان شهرهای ایران است، گفت: از آنجا که مشهد شهری مهاجرپذیر است، قرار گرفتن اراضی حاشیه شهر در اختیار افرادی که تمایل به اسکان ارزان قیمت دارند، باعث ساخت خانه‌های ناایمن در این مناطق می‌شود.

نماینده سابق مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تشکیل پلیس ساختمان یکی از راهکارهای در پیش گرفته شده در زمان شورای دوم شهر مشهد بود که به‌صورت کارآمد اطلاعات ساخت‌وساز در حاشیه شهر را رصد و از ساخت‌وساز غیرقانونی طی آن دوره جلوگیری کرد که در مقاطع بعدی تضعیف شد و برای پیشگیری از ادامه تخلفات، می‌بایست مجددا به آن رجوع شود.

وی با بیان اینکه کنترل حریم شهر برعهده شهرداری است، عنوان کرد: راهکار دوم اجرای طرح هادی در روستاهای حریم مشهد است تا توسعه و ساخت‌وساز در این روستاها براساس طرح هادی صورت گیرد.

بنی‌هاشمی تصریح کرد: برای ساماندهی روستاهای حاشیه‌ای که از شهر فاصله دارند، شهرداری با همکاری بنیاد مسکن باید طرحی مشترک در چارچوب طرح هادی دنبال کند.

شهردار اسبق مشهد بر ضرورت ورود جهاد کشاورزی و سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی حاشیه شهر به‌ویژه در حاشیه  کشف‌رود تاکید کرد و افزود: از این اراضی نزدیک شهر می‌توان برای ساخت گلخانه‌های پیشرفته که هم اشتغال‌زایی و هم زیبایی و آبادانی برای شهر به همراه دارد، استفاده کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: