شهردار مشهدمقدس گفت: موضوع مبارزه با فساد در شهرداری مشهد برای ما جدی است و به دنبال مانور تبلیغاتی در این زمینه نیستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمدرضا کلایی صبح امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بخش بزرگی از گردش مالی شهر مشهد مربوط به برادران افغانستانی است؛ آنها ذاتا علاقه به تجارت دارند و جذب آنها برای سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری سخت است و اکنون در حال طی فرآیند اعتماد به مدیریت شهری هستند.

شهردار مشهدمقدس عنوان کرد: حدود 15 هزار میلیارد تومان میزان سرمایه‌گذاری برادران افغانستانی در شهر مشهد است که بخش بزرگی از آن در ساخت اماکن اقامتی و هتل آپارتمان صرف می‌شود.

کلایی در ادامه با اشاره به اینکه حضور تیم فوتبال پدیده شهر خودرو در 5 رده بالایی جدول در شادی مردم تاثیرگذار است، تصریح کرد: مردم به ما می‌گویند پول را در کجا خرج کنیم؛ حوزه ورزشی مورد علاقه مردم است و اگر جرائم این تیم را در روز اول پرداخت نمی‌کردیم این تیم نمی‌توانست بازی کند و این اثر اجتماعی منفی دارد.

شهردار مشهدمقدس خاطرنشان کرد: ما بشدت با تیم‌داری مخالفیم و تلاش ما بر تامین زیرساخت‌های مورد نیاز ورزشی است، اطلاع رسانی و حمایت معنوی و مذاکره و تامین سرمایه‌گذار برای تیم‌های ورزشی نیز از برنامه‌های ما برای حمایت از ورزش قهرمانی است.

وی با اشاره به اینکه اگر حمایت مالی انجام شده به اکراه و ناچاری بوده و تا هنگام یافتن سرمایه‌گذار موقت خواهد بود بیان کرد: به عنوان مثال اگر به قضیه تیم والیبال پیام که ابتدای فصل دچار مشکلات مالی فراوان بود ورود نمی‌کردیم مطمئنا والیبال مشهد نابود شده بود اما امروز مطمئنیم نماینده والیبال ما جزو 4 تیم برتر کشور است. شور و حالی که هنگام بازی‌های تیم در سالن مهران برقرار است را با هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری فرهنگی نمی‌توان ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در مورد سند بلندمرتبه‌سازی؛ در سال 95 در هنگام آماده‌شدن طرح جامع تکلیف شد اداره‌کل راه و شهرسازی ظرف سه ماه دو سند بلندمرتبه سازی و پهنه‌بندی مشهد را تهیه کند. با توافقات انجام شده مقرر شد برای تسریع کار سند، پهنه بندی حریم توسط شهرداری انجام شود.

شهردار مشهدمقدس با اشاره به اینکه در حال حاضر سند عمومی بلندمرتبه‌سازی آماده شده و آماده ابلاغ است، گفت: درباره سند پهنه بندی آماده تفاهم و همکاری با راه و شهرسازی هستیم. دغدغه شورا نیز بجاست و در همان مسیر گام برمی‌داریم.

کلایی در ادامه با اشاره به اینکه مشهد در بخش شاخص کیفیت حمل و نقل عمومی وضعیت بدی نسبت به سایر کلانشهرها ندارد، گفت: حتی در این دوره که قیمت اتوبوس سه برابر شده اما باز هم سعی کردیم به خرید ناوگان ادامه دهیم. توجه به حمل و نقل عمومی همواره در مشهد جدی بوده است. سال گذشته مشکلات مالی زیادی داشتیم اما یک روز پروژه قطار شهری با این مشکلات اقتصادی تعطیل نشده است. 

وی بیان کرد: هزینه هر کیلومتر ساخت مترو برای خط 3 نسبت به سال قبل 3 برابر شده و در حال حاضری 750 میلیارد تومان هزینه هر کیلومتر سخت مترو است. حمل و نقل قیمت خودش را دارد. بخشی از این هزینه را ما می‌پردازیم و بخشی از آن را باید مردم بپردازند. 

شهردار مشهدمقدس با اشاره به اینکه میانگین استفاده از اتوبوس در شهر مشهد کاهش پیدا کرده و این مسئله واقعا باید به صورت جدی توسط رسانه‌ها پیگیری شود، گفت: افزایش تعرفه‌های حمل و نقل باید در مراجع خودش بررسی شود. بیشترین سرمایه‌گذاری ما در بخش حمل و نقل است اما موضوعات فرهنگی و همکاری شهروندان نیز بسیار مهم است.

کلایی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع مقابله با فساد برای ما جدی است، تصریح کرد: اصلاح ساز و کارها و الکترونیکی کردن پروسه‌ها، شناسایی و برخورد 3 رویکرد ما بوده است، در یک ماه و نیم گذشته 15 مورد از همکاران ما در شهرداری در واقع شناسایی شدند و دستگیری اتفاق افتاده و شما درباره همه این موارد خبری نشنیده‌اید. 

وی با اشاره به اینکه بازرسی شهرداری مشهد در مقابله با فساد بسیار فعال شده است، اظهار داشت: این اطمینان را می‌دهم که در مبارزه با فساد جدی هستیم و ذره‌ای از خواست مردم در مبارزه با فساد تنزل نمی‌کنیم. در 26 هزار نفر نیروی شهرداری مشهد تعداد اندکی متخلف هستند و نسبت به همکاران خودمان در مبارزه با فساد مسئول هستیم. قصد مانور تبلیغاتی در مبارزه با فساد نداریم.

کلایی در ادامه با اشاره به اینکه از این جهت که شهروندی مشهدی رئیس قوه قضائیه شده سبب افتخار و خرسندی است و به آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گوییم، عنوان کرد: مشخصا الگوی مدیریت یکپارچه شهری مطلوب است اما ممکن نیست. ترجیح ما این است به همکاری، هماهنگی و یکپارچگی شبکه خدمات محلی تکیه کنیم.

وی افزود: نتیجه گفتگو را دیده و به آن ایمان داریم. در مثال بولوار نماز گره‌ای بود که بالاخره با الگوی گفتگو باز شد. تاکید ما بر ادامه گفتگو و تعامل محوری برای رفع مشکلات به ظاهر سخت پروژه‌های بزرگ مشهد است.

کلایی خاطرنشان کرد: تمام دغدغه محیط زیستی‌ها درباره کمربند جنوبی را قبول داشته و جزو نگرانی‌های خود ماست. ما به تمام حرف‌های آنها معتقدیم  و باید همین حرف‌ها تبدیل به برنامه شود.

وی تصریح کرد: من معتقدم در بحث پروژه‌های متوقف مشهد از تمام ظرفیت گفتگو و تعامل در شهر استفاده نکرده‌ایم و اگر این چنین شود نیازی به دخالت از مقام‌های بالای کشوری نیست. مطالعات پروژه BRT برای اصلاح طرح در دست بازنگری است تا دغدغه شهروندان و کسبه برطرف شود.

کلایی با اشاره به اینکه در موضوع BRT تصمیم در دوره چهارم و اقدام در دوره پنجم بوده است، تصریح کرد: تعامل بسیاری هم با نهادهای ذیربط داشته و با پلیس راهور هم مذاکرات رو به پیشرفت است. چون هنوز طرح بلاتکلیف بوده تاسیسات باز نشده است. بخشی از BRT خط 2 با مترو هم پوشانی ندارد که قرار است با قطعه سوم خط سوم پوشش داده شود. تا پایان فروردین ماه به طرح نهایی اصلاح خطوط می‌رسیم و وضعیت فعلی مطمئنا اصلاح و بازسازی خواهد شد.

شهردار مشهدمقدس خاطرنشان کرد: دستاوردهایی در ارتباطات بین‌الملل داشته‌ایم که امروز از سرمایه‌های ما حساب می‌شود و با قدرت به حفظ این سرمایه ها مشغول هستیم. در وضعیت تحریم امکان تعامل بین‌المللی ما با نهادهای رسمی سایر کشورها نسبت به نهادهای دولتی بیشتر است. به شرط آن‌که سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران داخلی کنار ما باشند تا از این امکان به نفع کشور بهره‌برداری شود.

کلایی در مورد آخرین وضعیت ایستگاه‌های دوچرخه نیز عنوان کرد: قراردادی که در حوزه دوچرخه بسته شده خوب نبوده و هدف اصلی آن روشن نیست. همچنان مشغول حل حقوقی قراردادهای گذشته هستیم و تا زمان حل آن‌ها نمی‌توان وارد قرارداد جدید شد.

وی با اشاره به برنامه‌های نوروزی عنوان کرد: در نوروز آتی مانند هرسال شهر آماده پذیرایی از مهمانان و زائران هستیم. طرحی مدنظر داریم در تعطیلات نوروزی استفاده از خطوط BRT رایگان باشد. المان‌های شهری نیز در نوروز آتی برای افزایش نشاط مردم افزایش خواهد داشت.

کلایی گفت: همچنین خانه بهار آتی دارای برنامه‌های خاصی بوده که در نوروز شاهد آن خواهیم بود به ویژه آن که میراث ماندگار شاهنامه امسال نقش پررنگ در نوروز مشهد خواهد داشت. امسال بخش بین‌الملل خانه بهار نیز با حضور 4 هنرمند مطرح خارجی فعال شده که آثار آ‌ن‌ها در مجموعه کوهسنگی اجرا و اکران خواهد شد.

وی افزود: عزم اساسی برای میدان دادن به نیروهای خلاق و جوان داریم اما روش اجرای درست و اصولی که در بدنه شهرداری بنشیند بسیار مهم است که در حال رایزنی جدی برای آن هستیم.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: