مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بابیان اینکه گردشگری سلامت یکی از فرصت‌ها و مزیت‌های ایران و خراسان رضوی به شمار می‌رود، گفت: مشهد در این زمینه به‌عنوان قطب گردشگری سلامت شناخته‌ شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از وبدا، محمد اسماعیل خیامی بابیان اینکه گردشگری سلامت به گروه‌های گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و پیشگیری تقسیم می‌شود، گفت: مهم‌ترین مزیت مشهد، وجود بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الحجج (ع) است، از سوی دیگر پزشکان و کادر درمانی مجهز و هزینه‌های اندک درمانی در این زمینه نقش بسزایی دارند.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه شمار گردشگران سلامت در مشهد طی سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است، افزود: سالانه علاوه بر ۱۵۰ هزار گردشگر سلامت در کلینیک‌ها و مراکز درمانی سرپایی نظیر درمانگاه‌های تخصصی چشم، درمان ناباروری، ژنتیک، زیبایی، پوست و مو خدمات می‌گیرند که این تعداد در سال جاری به دلیل نوسانات ارزی افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: گروهی از گردشگران سلامت نیز در بیمارستان‌های مشهد از خدمات بستری برخوردارند که این تعداد از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

خیامی تعرفه پزشکی گردشگران سلامت را دو برابر اتباع ایرانی در بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در بخش دولتی مشروط به استفاده از ظرفیت مازاد تخت‌ها، این تعرفه حدود سه برابر است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: هم‌اکنون ۱۲ بیمارستان در مشهد مجوز نهایی گردشگری سلامت را اخذ کرده‌اند و تعداد دیگری هم در مراحل ارزیابی هستند، همچنین چند مرکز جراحی محدود در مرحله ارزیابی برای دریافت مجوز ایجاد دپارتمان بیماران بین‌الملل (IPD) قرار دارند.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد گردشگران سلامت از ۳۰ کشور جهان در مشهد حضور دارند، اما بیشترین گردشگران سلامت به ترتیب از کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هستند.

خیامی، دلالان و واسطه‌ها را مهم‌ترین چالش گردشگری سلامت در مشهد و خراسان رضوی عنوان کرد و افزود: کوتاه کردن دست دلالان از حوزه گردشگری سلامت و ساماندهی فرآیند جذب بیماران از اقدامات در حال انجام است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: برخورد جدی با دلالان و واسطه‌های غیرمجاز در حوزه گردشگری سلامت را نیازمند هماهنگی و همکاری تمام دستگاه‌های متولی شامل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سرپرستی وزارت امور خارجه و نظام پزشکی است.

وی اظهار کرد: تشکیل کارگروه گردشگری سلامت با حضور همه فعالان بخش خصوصی و دولتی، آموزش دست‌اندرکاران حوزه گردشگری سلامت در بیمارستان‌ها، برنامه‌ریزی برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی به بیماران و تشکیل کمیته نظارت و برخورد با مراکز و اشخاص متخلف از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد درراستای ساماندهی و توسعه این صنعت به شمار می‌رود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: