رهبر انقلاب به مناسبت 40ساله شدن انقلاب اسلامی بیانیه مهمی موسوم به «بیانیه گام دوم» را صادر کردند؛ بیانیه‌ای که ضمن برشمردن ضعف‌ها و قوت‌های چهاردهه عمر باشکوه انقلاب، راهکارهای مهمی را پیش روی ملت گذاشته تا بتوانند گام‌های بعدی را قدرتمندتر از قبل برداشته و ایران را در سایه انقلاب اسلامی به جایگاه شایسته خود برساند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، انقلاب اسلامی ایران روزهای پساچهل‌سالگی خود را سپری می‌کند؛ 40 سال پر از فراز و نشیب، روزهای سختی که پشت‌سر گذاشته شد، شیرینی‌هایی که ملت در سایه وحدت و همدلی چشیدند و نهایتا دستاوردهای ارزشمند و تجربه‌های گرانبهایی که حالا به‌عنوان گنجینه‌ای قیمتی دراختیار ملتی قرار گرفته که سال‌هاست به جهانیان درس استقلال و آزادی‌خواهی می‌دهد.

22 بهمن امسال، مردم 40سالگی انقلاب‌شان را جشن گرفتند؛ جشنی که دشمنان قسم خورده ایران عزم‌شان را جزم کرده بودند تا نگذارند برگزار شود یا حداقل خللی در آن ایجاد کنند؛ اما مثل همیشه آرزوهای‌شان نقش بر آب شد.

رهبر انقلاب بر همین اساس و به مناسبت 40ساله شدن انقلاب اسلامی بیانیه مهمی موسوم به «بیانیه گام دوم» را صادر کردند؛ بیانیه‌ای که ضمن برشمردن ضعف‌ها و قوت‌های چهاردهه عمر باشکوه انقلاب، راهکارهای مهمی را پیش روی ملت گذاشته تا بتوانند گام‌های بعدی را قدرتمندتر از قبل برداشته و ایران را در سایه انقلاب اسلامی به جایگاه شایسته خود برساند.

آنچه در بیانیه گام دوم آمده اگرچه همه ملت ایران را مخاطب قرار می‌دهد اما مخاطب اصلی آن جوانان کشور هستند؛ جوانانی که همواره در تمام سال‌های گذشته اهمیت اثرگذاری آنها در روند شکوفایی آرمان‌های انقلاب اسلامی مورد اشاره آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفته است و هرجا به آنها اعتماد شده جواب اعتماد را به‌خوبی داده‌اند و حالا مخاطب قرار گرفته شدن آنها در یکی از مهم‌ترین بیانیه‌های تاریخ انقلاب اسلامی نشانگر آن است که چقدر نقش آنها در دوران پساچهل‌سالگی جمهوری اسلامی ایران حیاتی و انکارناپذیر است.

به بیان دیگر اینکه گفته شود گام دوم انقلاب را جوانان باید بردارند، نه تعارف است و نه غیرواقعی؛ بلکه امروز کشور برای گذر از گردنه‌های پر پیچ و خم که امروز پیش روی خود دارد روی جوانان خود حساب ویژه‌ای باز کرده است.

گردنه‌های پر پیچ و خمی که در منظر رهبر انقلاب هیچ‌وقت به‌سختی مسیرهای سختی که جوانان نسل‌های پیشین انقلاب طی کرده‌اند، نیست.

وقتی یک جوان شطرنج‌باز ایرانی که هنوز دومین دهه از عمر خود را به پایان نرسانده در راه آرمان‌های انقلاب اسلامی قید دستیابی به مدال طلای مسابقات جهانی را با این هدف که رژیم اشغالگر فلسطین را به رسمیت نشناسد و روبه‌روی او مهره‌های شطرنج را روی میز جابه‌جا نکند می‌زند، یعنی انقلاب اسلامی همچنان در حال شکوفه دادن است.

در جریان دفاع‌مقدس و جنگ تحمیلی هشت ساله، این جوانان کشور بودند که با روحیه معنوی برخاسته از انقلاب اسلامی سینه خود را در برابر توپ و تیر دشمن سپر کردند تا گزندی به کشور و اعتقادات‌شان وارد نشود و حالا که حدود سه دهه از آن روزها می‌گذرد، هنوز هم این جوانان همین مرز و بوم هستند که برای محافظت از آرمان‌های‌شان از سوریه گرفته تا مرزهای کشور، با خون‌شان درخت تنومند انقلاب اسلامی ایران را آبیاری می‌کنند.

در 40 سال گذشته اگرچه دولت‌های جمهوری اسلامی عمران و آبادانی کشور را در دستور کار خود قرار دادند و کوشیدند بتوانند به کلیه نقاط کشور خدمت‌رسانی کنند اما هنوز محرومیت به کلی از روستاهای دورافتاده بار سفر بر نبسته و این جوانان کشور هستند که در قالب اردوهای جهادی در گوشه‌گوشه کشور مشغول سازندگی و خدمت‌رسانی به روستاییان کشور هستند.

و نهایتا توسعه جایگاه علمی و فناوری‌های دفاعی اتفاق مبارکی است که در چهاردهه گذشته به لطف جوانان محقق شده و این توسعه همچنان ادامه دارد. در دو دهه گذشته رشد متوسط علمی ایران 11 برابر افزایش یافته و در برخی از رشته‌های حساس به رتبه‌های نخستین دست یافته است و همه اینها درحالی اتفاق افتاده که کشور با تحریم‌های مالی و علمی مواجه بوده است.

اما چرا باید در پسا40سالگی جوان‌گرایی را بیش از پیش جدی گرفت؟

جوانان نسل اول انقلاب اسلامی این روزها در خوشبینانه‌ترین حالت حدود 60 سال سن دارند. هرچند آنها در چهاردهه گذشته خدمات ارزشمندی انجام داده‌اند و تجارب گرانبهایی کسب کرده‌اند اما این تجارب هرچقدر هم که قیمتی باشند قابل انتقال به نسل‌های بعدی هستند.

از سویی دیگر به‌رغم خدمات بسیاری که نسل اول در سال‌های گذشته به انقلاب اسلامی کرده‌اند، ممکن است این روزها انرژی و ‌انگیزه روزهای اول را نداشته باشند و به صورت خواسته یا ناخواسته از آرمان‌هایی که مردم به خاطر آنها انقلاب اسلامی را پدید آوردند، عدول کرده و همزمان با آن علاوه‌بر تاثیرگذاری بر سرعت رشد کشور و خدمت‌رسانی به جامعه، بکوشند تا عدول از این آرمان‌ها را نیز به بدنه جامعه پمپاژ کنند؛ کما اینکه در سال‌های گذشته و به‌خصوص این روزها که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، شاهد سر دادن این شعارها از برخی انقلابی‌های قدیم که امروزه سکان اجرایی کشور را در دست دارند، هستیم.

درکنار این مساله، امروز کشور با خیل عظیمی از جوانانی روبه‌رو است که اگرچه روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و شاید جنگ تحمیلی را درک نکرده‌اند، اما با آن بیگانه نیستند و بلکه به اندازه جوانان نسل اول انقلاب آماده نقش‌آفرینی در آینده کشور هستند؛ چه بسا که اگر انقلاب اسلامی ایران توانست در سال‌های ابتدایی خود از پس بحران‌های عدیده اقتصادی، امنیتی و سیاسی بر بیاید به مدد حضور جوانان انقلابی چه در رده‌های مدیریتی کشور، چه در رده‌های دیپلماتیک و چه در جبهه‌های نبرد بوده است.

حالا هم کشور همان ظرفیت جوان با‌انگیزه و مومن را دارد و هم اینکه با بحران‌های سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی روبه‌رو نیست؛ آن‌گونه که به اعتقاد رهبر انقلاب، نسل جوان امروز دستاوردهای ارزشمند 40 ساله انقلاب را به جهت به‌کارگیری و سرعت دادن به تحقق اهداف انقلاب اسلامی پیش روی خود دارد.

آیت‌الله خامنه‌ای در بخشی از بیانیه گام دوم «مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان و فعالان جوان» را مخاطب قرار می‌دهند و از آنها می‌خواهند تا در همه میدان‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی و حتی در عرصه‌های دین، اخلاق، معنویت و عدالت شانه‌های‌شان را زیر بار مسئولیت قرارداده و ایران را الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی کنند.

این یعنی حضور جوانان در ترسیم آینده ایران حد و مرز ندارد، دارای یک یا چند بعد نیست بلکه کل ابعاد مدیریتی و اجرایی کشور را دربرمی‌گیرد.

مساله دیگر که لزوم نقش‌آفرینی نسل جوان در دوران پساچهل‌سالگی انقلاب را مورد اشاره قرار می‌دهد، غفلت دست‌اندرکاران از ظرفیت‌هایی است که در سال‌های گذشته می‌توانست مورد استفاده قرار گیرد و حالا این ظرفیت‌ها تنها با روحیه انقلابی و عمل جهادی جوانان می‌توانند به شکوفایی برسند.

علاوه‌بر آن بسیاری از فرصت‌های مادی کشور نیز مورد استفاده قرار نگرفته و تنها راه بهره‌گیری از آن مدیران کارآمد، پرانگیزه و خردمند است که بتوانند درآمدهای ملی را با بهره‌گیری از این منابع با جهشی مهم روبه‌رو کنند.

آن‌گونه که رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید کرده‌اند موج جمعیتی ایجاد شده در دهه 60‌، امروز آماده به کارگیری در کشور و نقش‌آفرینی در آینده کشور است به‌صورتی که درحال‌حاضر از جمعیت 80 میلیونی کشور، ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه ‌۱۵ و ۴۰سالگی، قرار دارند؛ جوانانی که با روحیه انقلابی رشد کرده‌اند و ثروت عظیمی برای کشور به‌شمار می‌آیند.

در روزهایی که دشمنان علاوه‌بر تحریم‌ها، کشور را با محاصره تبلیغاتی رسانه‌های قدرتمند غربی مواجه کرده‌اند نیز باز هم امید به جوانان است تا توطئه‌های تبلیغاتی دشمنان را که در تلاش برای وارونه نشان دادن واقعیت‌های کشور از طریق بزرگ نشان دادن ایرادات موجود و کوچک نشان دادن دستاوردها هستند، خنثی کنند و نهال امید به آینده را در جامعه پرورش دهند.

در چنین شرایطی که تجربه سال‌های گذشته نشان داده هنوز در مدیران نسل اول انقلاب عطش و ‌انگیزه حضور در مناصب مهم کشور وجود دارد و تجربه نشان داده نمی‌توان به مسئولان اجرایی کشور امیدوار بود تا جای خود را به جوانان دهند، تنها راه باقی‌مانده شاید امید داشتن به این باشد که جوانگرایی در افکار عمومی تبدیل به یک مطالبه مهم شده و بدنه جامعه در انتخابات‌های پیش رو بکوشد تا نه‌تنها در دام برخی جریان‌های سیاسی که آنها را به تکرار کردن دعوت می‌کنند نشود، بلکه خود با آگاهی و مطالبه‌گری، زمینه نقش‌آفرینی واقعی جوانان در گام‌های بعدی انقلاب شکوهمند اسلامی را فراهم آورند.

 

 

یادداشت: محمد‌سجاد نصرتی روزنامه‌نگار

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: