عضو شورای عالی انقلاب ‌فرهنگی گفت: انقلاب در کنار خدمات مادی٬ موجی از یک نهضت اخلاقی را در ایران و سایر جوامع اسلامی در فضای خفقان‌آور ضددینی آن زمان٬ ایجاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، حسن رحیم‌پورازغدی عصر دیروز در «نشست راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» که در سالن اجتماعات دانشکده علوم‌قرآنی مشهد برگزار شد٬ گفت: انقلاب اسلامی ایران در دنیایی متولد شد که همه، به‌ویژه حکومت‌ها، بی‌دینی و اعمال ضداخلاقی را برای خود یک افتخار می‌دانستند. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: انقلاب در شرایطی که ارزش‌های جامعه، سکولارمحور شده بود٬ موجی از یک نهضت اخلاقی را در ایران و بعد از آن در سایر جوامع اسلامی٬ ایجاد کرد که جدای از خدمات مادی٬ یک دستاورد مهم محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تصور نادرستی که نسبت به وضعیت معنویت و اخلاق در جامعه وجود دارد٬ تشریح کرد: برخی به‌دلیل فقر تحلیل یکپارچه و مستمر٬ گمان می‌کنند وضعیت اخلاقی جامعه از بعد انقلاب دچار بحران شده اما رویش‌های اخلاقی و انسانی و دینی بعد انقلاب نشان می‌دهد که این نهضت در عمل به وظیفه اخلاقی و رشد معنویت در جامعه که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به آن اشاره شده٬ موفق عمل کرده است.

رحیم‌پور ازغدی همچنین اضافه کرد: در حالیکه امکان نشر فساد با فناوری‌های مختلف٬ نسبت به قبل انقلاب بیشتر شده است اما در همین اوضاع ما رشد نیروهای مومن و با اخلاقی را در جامعه شاهد هستیم که خالصانه از فدا کردن جان خود در راه خدا ترسی ندارند و همچنین افزایش اشتیاق به شرکت و استفاده از اعتکاف‌ها و سایر مناسک اسلامی نشان از رشد معنوی ملت ایران نسبت به گذشته خود و حتی سایر ملت‌های دیگر٬ دارد.

وی بیان کرد: کسانی که عقلشان را به چشم خود سپرده‌اند٬ تلاش می‌کنند در یک مقایسه ناعادلانه٬ وضعیت حجاب یا دینداری مثبت در برخی کشورهای خارجی را با برخی معضلات دینداری مانند بی‌حجابی در ایران مقایسه کنند؛ اما باید گفت شاید شرایط کنونی ایده‌آل جامعه اسلامی نباشد٬ ولی وضعیت عفاف در میان ایرانی‌های مسلمان بسیار قوی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: معنویت و اخلاق آن هم در زندگی فردی٬ نمی‌تواند دولتی و حکومتی باشد، اما حکومت باید اسلامی باشد تا بتواند از اخلاق اجتماعی در مقابل سوداگران بی‌اخلاق٬ با قانون حمایت کرده و شیب حرکات اجتماعی را به سمت معنویت٬ هموار کند.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه حکومت اسلامی باید در راستای ترویج فضائل اخلاقی قدم بردارد٬ اضافه کرد: علاوه بر تلاش برای رشد اخلاق در سطح اجتماعی٬ حکومت دینی وظیفه مقابله با گناهانی را که آثارش در جامعه نمود پیدا می‌کند، مانند توطئه بی‌اساس برهنه‌شدن و کشف حجاب، از طریق قانون به عهده دارد.

وی ادامه داد: تاثیر معنویت در زندگی به حدی است که باعث می‌شود یک خانواده متدین مشکلات مادی را به خوبی تحمل کرده  و پشت سر بگذارند اما یک خانواده که هیچ مشکلی از لحاظ مالی ندارند٬ دچار فقر معنوی شده و مدام به مشکلات آن‌ها افزوده شود.

وی تاکید کرد: شعور معنوی جامعه باید بالا باشد که این حوزه نیز مانند سایر عرصه‌های جامعه٬ نیازمند سرمایه‌گذاری است و نباید توقع داشت که این امر بدون تشکیل دولت صالح که از پیشروی سازماندهی‌شده مفسدان به سمت معنویت جلوگیری و نهادهای اخلاقی‌فرهنگی جامعه را تثبیت می‌کند٬ محقق شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به خطبه ۱۹۲ نهج‌البلاغه اشاره کرد و گفت: اگر ثروت و امکانات مادی همیشه طرف جبهه حق بود٬ دیگر رشد و تربیت و امتحان الهی معنایی نداشت.

وی افزود: اگر انبیا به‌طور دائم صاحب قدرت شکست‌ناپذیر بودند و عزت مادی طرف حق بود٬ یک روح مستکبرانه خودمحور از جبهه حق به جامعه القا شده و مردم از ترس یا طمع ایمان می‌آوردند و حق براساس عشق و نفرت مادی٬ سنجیده می‌شد.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: این اراده خداوند است که مسیر حق با سختی و هزینه همراه باشد و بر همین اساس است که میبینیم سقوط اخلاقی آسان اما طی مراتب معنویت و اخلاق دشوار و مستلزم گذراندن امتحان الهی است.

وی در خصوص تعریف معنویت در اسلام و سکولاریسم٬ تشریح کرد: در نگاه سکولار٬ اخلاق و زندگی مادی از هم تفکیک شده و مراتب وجودی انسان را واحد تصور می‌کند در حالی که در نگاه دینی٬ در همان لحظه انجام کار مادی یک عمل و نتیجه معنوی نیز ثبت می‌شود و برخلاف تصوری که مبنی بر دست‌وپاگیر بودن اخلاق وجود دارد٬ جامعه هرچه بیشتر به سمت اخلاق پیشروی کند٬ محدودیت‌های مادی را راحت‌تر پشت سر می‌گذارد.

وی گفت: اینکه انسان از قوای عقلانی و حواس پنج‌گانه برخوردار است٬ دلیل بر چندگانه بودن شخصیت او و تایید اعمالی که با تکیه بر یکی از قوای وجودی خود انجام می‌دهد٬ نیست.

جامعه ضداخلاق٬ زمینه تسلط بیگانه را ایجاد می‌کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه جامعه‌ای که به لحاظ معنوی فلج شد٬ زمینه تسلط بیگانه را ایجاد می‌کند٬ ادامه داد: در راستای پروژه فلج‌سازی معنویت و اخلاق در جامعه بود که از زمان مشروطه شاهد مبارزه مستقیم با این حوزه در ایران بودیم تا اینکه در سال ۵۷ با انقلابی که زمینه آن از قبل پی‌ریزی شده بود٬ معادلات دشمن در ریشه‌کن کردن اخلاق در ایران به هم ریخت.

وی درباره جنبش تنباکو نیز یادآور شد: این جنبش فقط در مقابله با یک معضل اقتصادی نبود؛ چراکه این تجارت در ایران برای استعمار انگلیس تبدیل به سمبلی برای غارت کشور از بعد فرهنگی و دینی نیز شده بود.

رحیم‌پور ازغدی در توضیح تحلیل قدرت اجتماعی روحانیت در زمان مشروطه٬ اضافه کرد: به‌دلیل ضعفی که علمای حوزه در مورد نظام‌سازی و مشارکت سیاسی از خود نشان دادند٬ هم منزوی شدند و چنددستگی که میان جامعه روحانیت ایجاد شده بود، باعث شد حکومت پهولی دین‌ستیز به‌وجود آید. 

وی افزود: لیبرالیسم و قدرت‌های وابسته به آن٬ قانونی نبودن پوشش را به جامعه اسلامی القا می‌کنند، اما در واقع بیشتر موافق با نبودن پوشش و حجاب در چارچوب دینی جامعه هستند و این خود تناقض را میان عملکرد پیروان این مکتب نشان می‌دهد؛ چرا که اگر پوشش را به خواست خود انسان واگذار می‌کنند٬ پس نباید با افراد باحجاب که این پوشش را انتخاب کرده‌اند٬ مشکلی داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث به زور مسلمان شدن ملت ایران نیز تصریح کرد: به زور مسلمان شدن قبل از توهین به اسلام٬ توهین به خود مردم ایران محسوب می‌شود چرا که در این تعریف مردم افرادی ضعیف و بدون اراده تصور شده‌اند و واقعیت امر این است که اسلام بعد از 2 قرن بین مردم ایران رواج پیدا کرده و علامت رشد آن‌ها شد؛ تا جایی که اکثر نوابغ و علمای اسلامی٬ ایرانی هستند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: