فروش گوشت تنظیم بازار در نیشابور که از دیروز شروع‌ شده، جلوه بسیار بدی به خود گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، فروش گوشت تنظیم بازار در نیشابور که از دیروز شروع‌ شده، جلوه بسیار بدی به خود گرفته است.

این گوشت‌ها که براساس ترتیب حضور مردم در صف توزیع می‌شود سبب شده، برخی مردم برای دریافت این محصول پروتئینی شب گذشته را در خیابان بگذرانند.

یکی از همشهریان نیشابوری در حالی‌ که انتظار دریافت گوشت را می‌کشید، در رابطه با این موضوع گفت: این همان مرکزی است که در خیابان 15 خرداد به فروش گوشت منجمد می‌پرداخت، ولی به علت مسائل ترافیکی به این مکان یعنی جنب مقبره شهدای گمنام منتقل‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی از ساعت 5 صبح در صف هستم که اکنون حدود ساعت 11 بوده و هنوز حدود 100 نفر براساس شماره‌های توزیع‌ شده مانده است تا نوبتم شود.

این شهروند افزود: به علت عدم وجود سیستم نظارتی برخی‌ها دیروز گوشت گرفته‌اند و امروز نیز شماره دریافت کرده‌اند و این ناعدالتی است.

وی افزود: بهتر بود فقط سرپرست‌های خانواده‌ها و افرادی که یارانه می‌گیرند می‌توانستند این گوشت‌ها را بگیرند تا حق کسی ضایع نشود.

در حالی‌ که یکی از عوامل توزیع فریاد می‌زد هر کسی که عابر بانک ندارد حدود 110 هزار تومان پول آماده کنند، شهروند دیگری خاطرنشان کرد: اکنون حدود 7 ساعت است که اینجا هستم و هنوز تا نوبتم بسیار مانده است، آن‌هایی که دیشب اینجا بوده‌اند چه می‌کشند؟

وی که خود را از منطقه ابراهیم ادهم نیشابور معرفی کرد افزود: اکنون اوضاع آرام شده، ولی از ساعت هفت که شماره‌ها توزیع شد، اینجا بسیار آشفته بود.

طرحی که برای افزایش رضایت مردم اجرا می‌شود اما...

شهروند دیگری که حدود 30 سال سن داشت، خاطرنشان کرد: بعضی‌ها خانوادگی آمده‌اند و گوشت را کیلویی 33 هزار تومان می‌خرند و به رستوران‌ها با حدود 60 هزار تومان می‌فروشند و این ناعدالتی است، صبح که در صف بودم یکی از طعم گوشت تعریف می‌کرد و علناً می‌گفت، دیروز نیز گوشت گرفته است، این ناعدالتی‌ها باید مدیریت می‌شد.

وی افزود: پشت کارت‌های شماره‌ها نوشته، سامان گوشت خراسان توزیع‌کننده این گوشت‌ها بوده، ولی هر کس که توزیع‌کننده است، باید بداند که این صف درست کردن‌ها به‌هیچ‌عنوان زیبنده مردم نیست.

اعضای یک خانواده که فقط یک نفرشان توانسته بود گوشت دریافت کند در کنار مقبره شهدای گمنام نیشابور در حال استراحت بود و گفت: از روستای پیرگز نیشابور که حدود 40 کیلومتر فاصله دارد آمده‌ایم، دیروز یکی از همسایه‌ها از طریق اعضای فامیلش در شهر از این موضوع مطلع شده بود و امروز تعدادی از اهالی روستا که باهم فامیل هستیم به اینجا آمدیم تا گوشت بخریم.

وی افزود: از ساعت چهار صبح در صف هستیم، شماره 312 را گرفته و درنهایت توانستم 3 کیلو و 100 گرم گوشت بگیریم.

این شهروند نیشابوری خاطرنشان کرد: این صف درست کردن‌ها کار بی‌خودی است، شماره ملی سرپرستان خانوارها را دارند، شرکت تعاونی‌ها می‌توانستند این موضوع را مدیریت کنند، ولی متأسفانه با تمرکز در یک نقطه این‌همه مشکل ایجاد کرده‌اند.

سامانه‌هایی که حتی به اندازه کوپن سابق بازدهی ندارد!

وی افزود: مسؤولان راه‌های بهتری برای توزیع گوشت دارند، زمان جنگ با کوپن کشور مدیریت شد، ولی اکنون با این سیستم‌های کامپیوتری امکان مدیریت وجود ندارد؟

خانم دیگری از روستای پیرگز تأکید کرد: مجلس وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد، در این صورت نباید اوضاع به این شکل می‌شد.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار است در این صف‌ها قرار می‌گیرد، افزود: متأسفانه همه این توزیع‌های اقلام ارزان برای شهری‌ها است، ما روستایی‌ها مطلع نمی‌شویم و این دفعه نیز استثنا بود، شنیده‌ام که برنج با حدود قیمتی 80 هزار تومان هم توزیع‌ شده، ولی تا امروز ما خبر نداشتیم.

گوشت‌هایی که یک ماهی دیر رسیده‌اند

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرمانداری نیشابور که در شخصاً در محل توزیع گوشت حاضر بود در انتقادهای مطرح‌ شده توسط مردم، خاطرنشان کرد: به علت اینکه حجم گوشتی که به ما تحویل داده‌ شده، بالا نیست، ما توزیع را در یک نقطه متمرکز کرده‌ایم، علاوه بر اینکه هر اندازه تعداد نقاط توزیع را افزایش دهیم، علاوه بر سخت شدن نظارت، ترافیک و گرفتاری‌های آن نیز مشکل‌ساز می‌شود.

احمد بوژمهرانی خاطرنشان کرد: اکنون به نحوی است که ساعت هفت صبح شماره بین مردم توزیع می‌شود و مردم به‌نوبت گوشت دریافت می‌کنند، اکنون شاهد مرتب شدن روند توزیع هستید.

وی خاطرنشان کرد: 600 شماره به آقایان و یک هزار و 200 شماره به خانم‌ها تحویل داده‌ شده و هر کس حدود 3 تا 4 کیلو گوشت دریافت می‌کند.

معاون فرماندار نیشابور خاطرنشان کرد: در مجموع به نیشابور فقط 11 تن گوشت تاکنون تحویل داده‌ شده است، دیروز سه تن، امروز 6 تن و شنبه نیز باقی‌مانده گوشت‌ها توزیع می‌شود و معلوم نیست دوباره گوشت به ما تحویل داده شود، این گوشت‌ها را قرار بود یک ماه پیش تحویل دهند، ولی تازه دریافت کرده‌ایم و مرحله بعد دریافت گوشت نیز مشخص نیست.

بوژمهرانی افزود: مردم نیشابور به علت وجود دام زیاد در شهرستان استقبال زیادی از گوشت یخ‌زده نمی‌کنند و معمولاً گوشت گرم مصرف می‌کنند، ولی به خاطر تفاوت قیمت فاحش گوشت گرم و یخ‌زده شاهد شلوغی امروز هستیم.

معاون فرماندار نیشابور: این بهترین راه توزیع نیست/ شرمنده مردم هستیم

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرمانداری نیشابور تأکید کرد: تقسیم 11 تن گوشت و توزیع در مناطق مختلف مشکلات عدیده‌ای را دارد، حقیقت این است که ما نمی‌توانیم به هر کسی برای توزیع اطمینان کنیم، به علت تفاوت قیمتی باید روند توزیع به‌دقت کنترل شود.

وی تأکید کرد: سه نفر از اداره صنعت، معدن و تجارت، دو نفر از اتاق اصناف و سه نفر از فرمانداری در محل توزیع در حال نظارت هستیم تا مشکلی ایجاد نشود، این نظارت سبب شده که نیاز به ورود نیروهای امنیتی نباشد.

بوژمهرانی با اشاره به تغییر مکان توزیع از خیابان اصلی شهر به مکان فعلی، افزود: ما دنبال مکانی می‌گشتیم که دسترسی مردم راحت‌تر باشد و این مکان به علت فاصله اندکی با محل زندگی مردم مشکلاتی هم برای شهروندان به وجود نیاورده است.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرمانداری نیشابور خاطرنشان کرد: اگر تعداد مکان‌های توزیع افزایش یابد واقعاً نمی‌شود تبعات اجتماعی و امنیتی آن را جمع کرد، برخی‌ها می‌خواهند بدون نوبت گوشت بگیرند و شروع به جوسازی می‌کنند که ما محکم در برابر این رفتارها می‌ایستیم.

وی در پاسخ به دلایل عدم توزیع بر اساس کد ملی سرپرست خانوار خاطرنشان کرد: برای توزیع بر اساس کد ملی باید نرم‌افزار تهیه شود که در شرایط فعلی امکانش وجود ندارد، همچنین بانک اطلاعات سرپرست خانوارها را نیز در اختیار نداریم که براساس آن توزیع را انجام دهیم، به خاطر 4کیلو گوشت ایجاد چنین شبکه اطلاعاتی و ارتباطی ارزش ندارد.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرمانداری نیشابور افزود: به علت اینکه نیشابور خودش تولیدکننده گوشت است، معمولاً در اولویت اول توزیع گوشت یخ‌زده نیست، گوشت منجمد بیشتر در شهرهای بزرگ توزیع می‌شود، تبعات اجتماعی در شهرهای بزرگ نیز بیشتر بوده و برای کنترل این تبعات توزیع بیشتر در آن مناطق تمرکزیافته است.

بوژمهرانی تأکید کرد: این بهترین راه توزیع نیست، ولی معقولانه‌ترین راه در حالت فعلی این نوع توزیع است، متأسفانه سهمیه کم است و باید برای شنبه فکر دیگری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این صف‌ها زیبنده مردم نیست و شرمنده مردم هستم، البته باید دقت کنیم که این گوشت تنظیم بازار و هدف این است که با کاهش تقاضا، قیمت‌ها را کنترل کنیم.

 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: