بازار شب عید در مشهدمقدس چندان برای خانواده‌های بر وفق مراد نیست و قیمت‌های بالا عمدتا آنها را تبدیل به تماشاچی کالاها کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، شب‌های منتهی به عید نوروز برای مردم و شهروندان همیشه با شور و اشتیاق همراه بوده و در مشهد به علت شور و هیجان ورود مسافران این رخداد شیرین، مضاعف می‌شود اما امسال مقداری مسائل اقتصادی این مهم را تحت الشعاع قرار داده است.

مردم از برخی از مشکلاتی که در بازار وجود دارد گلایه‌مند هستند و معتقدند نمی‌توانند شب عید خوبی را بگذرانند چراکه خرج عادی زندگی نیز تا حدود زیادی کمرشکن بوده و برای خرج‌های نوروز قوتی باقی نمی‌گذارد.

هنوز خرید عید نکرده‌ایم

احمد ع. یکی از شهروندان مشهدی است که با اشاره به وضعیت اقتصادی بدی که وجود دارد می‌گوید: به خرید لباس و کفش عید برای خودم که اصلا فکر هم نمی‌کنم اما شرمنده خانواده خودم هستم چراکه نتوانسته‌ام هنوز برای خرید آنها هم پولی به دست بیاورم.

وی که در یکی از نرم‌افزارهای خدمات‌رسان تاکسی اینترنتی مشغول به کار است می‌گوید: اصلا متوجه نمی‌شوم پولی که به دست می‌آورم چگونه خرج می‌شود و همه درآمدم به صورت روزانه هزینه چه چیز می‌شود چه رسد به اینکه بخواهم کارهای جانبی هم با آن انجام بدهم.

بازار بی‌رمق است

علیرضا ج. یکی از مغازه‌داران لباس فروش در خیابان احمد آباد مشهد مقدس است که با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم می‌گوید: همین حالا که کمتر از یک هفته به عید نوروز باقی مانده است مشاهده می‌کنید که اصلا بازار خوبی نداریم و مردم توان خرید ندارند.

وی ادامه می‌دهد: البته بالا بودن قیمت‌ها نیز در این حوزه اثر داشته و سبب می‌شود که تمایل مردم به خرید عید کاهش پیدا کند و یا اینکه اگر کسی قبلا چند دست لباس برای سال نو خریداری می‌کرد حالا به همان یک دست لباس بسنده می‌کند.

شلوار لی 300 هزار تومانی

مینا م. یکی دیگر از شهروندان مشهدی است که برای خرید عید نوروز به بازار آمده است و می‌گوید: شما خودتان در همین راسته بازار گشتی بزنید و بیینید چگونه می‌توان خرید کرد؟ وقتی قیمت یک شلوار لی متوسط 300 هزار تومان است چه باید کرد؟

وی بیان می‌کند: نمی‌دانم که مردم دیگر چگونه خرید می‌کنند اما برای من که به تنهایی شاغل بوده و تمام درآمدم متعلق به خودم است هم این قیمت‌ها بسیار بالا است و خیلی از کارهایی که سابق بر این انجام می‌دادم را نمی‌توانم انجام دهم

کمپین مهرورزی به هموطن

علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد مقدس نیز در مورد بازار شب عید می‌گوید: متأسفانه قیمت آجیل و خشکبار بسیار بالا رفته و واحدهای صنفی حداقل 50 درصد کاهش فروش داشته‌اند.

وی با اشاره به شکل‌گیری کمپین تحریم خرید آجیل در فضای مجازی، خاطرنشان می‌کند: کسبه ما با توجه به اینکه سال‌ها در کنار مردم بوده و از همین مردم هم ارتزاق کرده‌اند با توجه به اینکه سال اقتصادی سختی برای مردم ایران وجود دارد و آجیل هم جزو اصلی سفره هفت سین آنها است به جای دریافت 15 درصد سود رسمی از فاکتور خرید کمتر از 10 درصد سود دریافت می‌کنند تا میزان فشار به مردم کاهش پیدا کند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد مقدس تأکید می‌کند: اصناف هم از این وضعیت ناراضی هستند چراکه سود  آنها در بالا بودن فروش است؛ حالا فروش آنها کاهش داشته و کاری هم از دست کسی بر نمی‌آید اما کسبه سعی دارند در این وضعیت سخت کنار مردم باشند.

جشنواره فروش ویژه پوشاک

مهدی لسان طوسی نایب رئیس اتحادیه پوشاک مشهد مقدس نیز در این زمینه می‌گوید: اصناف از وضعیتی که در قیمت‌های اجناس وجود دارد بسیار گله‌مند هستند و متأسفانه برخی از سیاست‌های تنظیم بازاری نیز این وضعیت را بدتر می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: امسال وضعیت فروش بسیار بد است به گونه‌ای که بخش زیادی از کسبه که این روزها باید روزهای رونق آنها باشد و برای تمام سال خود ذخیره جمع کنند این روزها با سختی چک‌های خود را پاس می‌کنند.

رئیس اتحادیه پوشاک مشهد مقدس خاطرنشان می‌کند: اما با این حال برای همکاری با مردم جشنواره فروش فوق‌العاده در بین صنف پوشاک مشهد برگزار شده و بنرهایی متحدالشکل برای واحدهایی که قصد دارند در این جشنواره شرکت کنند چاپ می‌شود و این واحدها از  10 تا 30 درصد تخفیف را بر روی اجناس خود اعمال می‌کنند.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: