مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد گفت: سرویس‌دهی خطوط قطار شهری مشهد در تاریخ ۲۹ اسفند و شب تحویل سال نو تا ۳ بامداد یکم فروردین ۹۸ ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، وحید مبین‌مقدم ظهر امروز در نشستی خبری که در ایستگاه شریعتی خط 2 قطار شهری مشهد برگزار شد، اظهار داشت: افتتاح ایستگاه شریعتی در سال 97 اتفاق خوبی بود که ارتباط بین خط 1 و 2 قطار شهری مشهد را برقرار کرد و سبب افزایش مسافر و ساعت سرویس‌دهی خط 2 قطار شهری شد، ما در این خط در سال 96 روزانه 1500 مسافر را جابه‌جا  می‌کردیم اما این رقم در دی‌ماه 97 به 35 هزار نفر در روز افزایش یافته است، ضمن این‌که درمجموع ما برای مثال در یک روز عادی در اسفندماه حدود 200 هزار مسافر را جابه‌جا می‌کنیم که یک رکورد محسوب می‌شود. 

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌های بهره‌برداری قطار شهری، مسائل اقتصادی و تغییرات نرخ ارز است، افزود: در این راستا طرح مهندسی معکوس و تولید در داخل را در مقیاس وسیع شروع کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم بطوری که برای مثال قیمت لنت ترمز خارجی 2 میلیون و 500 هزار تومان است اما اکنون نمونه داخلی با همان کیفیت به قیمت 130 هزار تومان در داخل تولید می‌شود و ما از آن استفاده می‌کنیم، درصدد هستیم اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت 98 نمایشگاهی از نتایج و دستاوردهای این طرح برگزار کنیم. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد خاطرنشان کرد: در رابطه با رفع نواقص مسیر شریعتی تا طبرسی خط دو قطار شهری همکاران ما در شرکت ساخت قطار شهری به ویژه در دو ماه اخیر توانستند بسیاری از این نواقص را برطرف کنند و اکنون پروژه وضعیت خوبی دارد.

مبین‌مقدم درباره ادامه این خط تا ایستگاه بلوار کاوه، گفت: مراحل حفر تونل و سازه‌ها انجام شده و نصب تجهیزاتی مثل سیستم اطفای حریق و نظایر آن باقی مانده است که برای شروع بهره‌برداری باید حداقل‌ها به ویژه در زمینه ایمنی فراهم شود لذا به محضی که این مراحل به اتمام برسد ما پروژه را تحویل گرفته و بهره‌برداری را دنبال می‌کنیم.  

وی درباره افزایش هزینه استفاده از قطار شهری گفت: درحال حاضر شهروندان برای هر سفر مبلغ 650 تومان پرداخت می‌کنند که این رقم در سال آینده به 800 تومان افزایش می‌یابد. در سال 97 هزینه تمام شده جابه‌جایی هر مسافر در سیستم ریلی خط یک و دو قطار شهری تقریبا 1970 تومان بود که یک سوم از مبلغ از مردم گرفته شده و مابقی یارانه‌ای است که از طرف شهرداری و دولت تامین می‌شود که با توجه به افزایش قیمت‌ها، هزینه جابه‌جایی هر مسافر به حدود 2400 تومان افزایش یافته است. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد درباره نتایج مثبت استفاده از سیستم حمل و نقل پاک شهری تصریح کرد: هر کیلومتر مترو در مقیاس جهانی تقریبا 50 میلیون دلار هزینه دارد اما علت اینکه باوجود این هزینه بالا، در تمام دنیا شبکه متروی شهری در درحال گسترش است این است که از جهات مختلفی مثل صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان و کاهش تصادفات و آلودگی هوا موثر است. 

مبین‌مقدم تصریح کرد: صنعت قطار شهری در مشهد نوپا است و ما وارد سال نهم فعالیت خود شدیم اما طبق تحقیقی که در دانشگاه حکیم سبزواری درباره آثار حاصل از استفاده مترو در شهر مشهد انجام شده است به ازای جابه‌جایی هر مسافر با مترو نیم لیتر در مصرف سوخت‌های فسیلی صرفه‌جویی می‌شود در سال 96 ما در مجموع حدود 40 میلیون مسافر جابه‌جا کردیم و به  عبارتی 20 میلیون لیتر در  مصرف سوخت صرفه‌جویی شده است که ارزش ریالی آن تقریبا 19 میلیارد تومان می‌شود.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات علمی انجام شده جابه‌جایی 40 میلیون نفر با مترو معادل کاهش 505 مورد تصادف در معابر شهری و صرفه‌جویی 33 میلیارد تومانی بوده است، همچنین در سال 96 استفاده از حمل و نقل ریلی پاک سبب کاهش 380 تنی آلاینده‌های هوا و 9 میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوطه برای کاهش آلودگی هوا شده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد تصریح کرد: علاوه بر موارد فوق، هر سفر با مترو بطور میانگین 19 دقیقه صرفه‌جویی در زمان را برای شهروندان به همراه دارد و در مجموع براساس پژوهش انجام شده، ارزش ریالی آثار صرفه‌جویی ناشی از بهره‌برداری از خط یک قطار شهری در سال 96 حدود 134 میلیارد تومان و از اسفند 89 که ابتدای بهره‌برداری خط یک بود تا پایان سال 96 در مجموع 735 میلیارد تومان بوده است. 

مبین‌مقدم با بیان اینکه ضریب تراکم مسافر در خط یک قطار شهری مشهد 75 درصد است، گفت: این امر در مورد خط 2 حدود 30 درصد است بنابراین ظرفیت خوبی دارد که شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند البته ما نسبت به  سال قبل در این خط 30 برابر افزایش مسافر داشتیم بطوری که سال گذشته روزانه حدود 35 هزار نفر در خط دو جابه‌جا می‌شدند و امسال به 150 هزار نفر در روز رسیده است.

وی درباره مناسب‌سازی خطوط مترو برای استفاده توانیابان گفت: در خط یک قطار شهری آسانسور برای تردد توانیابان تعبیه شده است در 9 ایستگاه خط دو نیز آسانسور نصب شده است که درصدد هستیم تا بعد از ایام عید نوروز به بهره‌برداری برسانیم. 

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد خاطرنشان کرد: خط یک قطار شهری مشهد برای 120 دستگاه واگن طراحی شده اما اکنون با 60 واگن مشغول خدمت‌رسانی هستیم و به 60 دستگاه واگن دیگر احتیاج داریم چرا که در دو سال آینده با توجه به افتتاح خط 3 و تبادل مسافر بین خطوط، ما نیازمند افزایش تعداد واگن‌های خط یک هستیم، بنابراین پیگیری می‌کنیم که هرچه سریعتر برای تامین آن اقدام شود.

وی تصریح کرد: سه سال پیش 100 دستگاه واگن برای خط 2 خریداری شده که در حال حاضر 70 واگن در مشهد موجود است و 50 دستگاه در اختیار شرکت بهره برداری قرار گرفته و 20 دستگاه درحال آماده سازی است.  30 دستگاه باقی مانده نیز در کارخانه واگن سازی تهران در حال مونتاژ است و پس از انتقال به مشهد و آزمایش آن، تحویل شرکت بهره برداری می‌شود‌. 

مبین‌مقدم درباره برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در نظر گرفته شده درباره استفاده از قطار شهری گفت: از روز گذشته طرح «مترو تئاتر» را آغاز کردیم که این طرح از این پس شنبه‌های مترو هرروز از ساعت 18 تا 19:30 در ایستگاه شریعتی با موضوعات آموزشی و فرهنگ شهروندی برگزار می‌شود همچنین تاکنون برنامه بازدید و آموزش برای 5800 کودک در مقطع پیش دبستانی و ابتدایی را اجرا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در تاریخ  29 اسفند و شب تحویل سال باتوجه به اینکه عده‌ای از شهروندان و زائران تمایل دارند که هنگام تحویل سال نو در حرم مطهر  رضوی حضور داشته باشند تاساعت 3 بامداد سرویس دهی هردو خط قطار شهری ادامه خواهد داشت. 

 

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: