سرپرست دادسرای فضای مجازی مرکز استان گفت: برخورد قاطعی با شایعه‌سازان و ناشران اکاذیب فضای مجازی صورت خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، قاضی مهدی حقدادی با بیان این مطلب و ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هموطنان گرامی که دچار حوادث جاری شده، آسیب جانی و مالی دیده و برخی عزیزان خود را ازدست داده‌اند، اظهار کرد: بخشی از کمک و همیاری، کمک معنوی است که بنا بر شرع مقدس نیز جایگاه والایی دارد. حتما یک پیام به عنوان ابراز همدردی و یک دعا و استغاثه به پروردگار متعال در حق همنوعان و هموطنان راهگشا خواهد بود.

وی افزود: جای بسی تعجب و تاسف دارد که برخی افراد به جای یاری رساندن و کمک‌رسانی مادی یا معنوی، از وضع نامساعد و شرایط سختی که پیش آمده سوءاستفاده می‌نمایند و با نیت‌های اقتصادی از جمله افزایش عضو در کانال و گروه شبکه اجتماعی و نیت ضدامنیتی و معاندانه‌ای چون تشویش اذهان عمومی و ایجاد و تشدید ناآرامی در افکار عمومی، اقدام به تولید و انتشار مطالب لغو و خلاف واقع از قبیل احتمال وقوع مخاطرات و بلایای طبیعی و غیره در شبکه‌های اجتماعی می‌نمایند که این اقدامات موجب اذیت و  آزار روان جامعه و ناامیدی مردم و همچنین تشویش اذهان عمومی و سخت شدن مدیریت بحران می‌گردد.
 
قاضی حقدادی بیان کرد: به تمامی گردانندگان کانال‌ها و گروه‌های کلیه پیام‌رسان‌های ارتباطی مخصوصا تلگرام و اینستاگرام توصیه می‌کنم که قبل از انتشار یا بازنشر مطلب و اخبار منبع آن را ارزیابی کنند و از اصالت خبر یقین حاصل نمایند، زیرا در موارد مشابه که مدیران و ادمین‌های کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی را احضار می‌کردیم، ضمن اعلام عدم اطلاع از صحت یا سقم خبر مدعی می‌شدند که بنابر روال معمول و عرف فضای مجازی مطالب سایر کانال‌ها و گروه‌ها را بازنشر کرده‌اند که البته این دفاع از جانب دستگاه قضایی غیرقابل پذیرش بوده و هست.
 
سرپرست دادسرای فضای مجازی مرکز استان ادامه داد: در آخر به مدیران، ادمین‌ها و فعالان فضای مجازی هشدار می‌دهم، چنانچه اخبار خلاف واقع و بدون منبع در کانال یا گروه آنان منتشر شود، قطعا و یقینا تحت پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت و به شدت مطابق قانون با ناشران و ایجاد کنندگان اینگونه اخبار برخورد خواهدشد. این هشدار به عنوان فصل الخطاب نسبت به کلیه فعالان فضای مجازی است. اگرچه همیشه دستگاه قضایی حامی فعالیت سالم و فرهنگی در این فضا بوده و هست اما صیانت و حفاظت از سلامت فضای مجازی و سواد رسانه‌ای در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد که باید با اهمیت و دقت زیاد مورد توجه فعالان مربوطه قرار گیرد.

 

 

به نقل از قدس آنلاین

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: