نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس در نخستین جلسه سال ۹۸ که بعد از تعطیلات برگزار شود به این موضوع کم‌کاری‌ها، غیبت‌ها و سهل‌انگاری‌ها در مسئله سیل ورود پیدا می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، رضا شیران خراسانی اظهار کرد: اگر دستگاه‌های اجرایی کشور به وظایف خود به‌درستی عمل کنند ما می‌توانیم از مواهب الهی مانند باران بهره‌مند شویم؛ اما متأسفانه ازآنجاکه در زمان لازم مسیرهای عبور سیلاب یا در اصطلاح مسیل‌ها را پاک‌سازی نکردیم و از لایروبی رودخانه‌ها غافل شدیم، این بارندگی‌ها برایمان تبدیل به بحران شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار خرسندی از اقدامات خوب و به‌موقع ستاد بحران خراسان رضوی؛ گفت: امروز در جلسه‌ای که با استاندار خراسان رضوی داشتیم همه نمایندگان حاضر در جلسه بر اقدامات پیشگیرانه از سیل و ازجمله همین لایروبی رودخانه‌ها تأکید زیادی داشتیم.

وی افزود: در رابطه با بحران سیل در آق‌قلا هم به همین شکل است؛ رودخانه گرگان رود باید از قبل آماده‌سازی می‌شد؛ اما چون سهل‌انگاری شد متأسفانه این بحران و خسارت به وجود آمد و سیلاب به داخل شهر سرازیر شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: ما در ایام تعطیلات نوروزی همواره با بحث‌های بارندگی و تراکم سفرها مواجه بوده‌ایم و این چیز جدیدی نیست؛ نه‌تنها در مواقع بحران و سیلاب، بلکه این ۱۵ روز اول سال همیشه روزهای حساس و پرتراکم کاری دستگاه‌های اجرایی است؛ بنابراین تعطیلی یا مرخصی آن‌هم در رده‌های عالی اجرایی در سطح شهردار و استاندار به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

شیران خراسانی تصریح کرد: اگر حتی امسال سیل به گلستان نمی‌آمد، این استان با تراکم گردشگر مواجه بود؛ یا حتی ریزشی در کوه رخ می‌داد یا ممکن بود حتی حریق اتفاق بیفتد؛ قطعاً کسی که باید حضور می‌داشت و تدبیری می‌اندیشید استاندار گلستان بود.

وی بابیان اینکه امروزه همه می‌دانند که یک سفر خارجی کمتر از ۵۰ میلیون تومان هزینه ندارد؛ تأکید کرد: این غیبت‌ها و مرخصی‌ها زمانی آزاردهنده‌تر می‌شود که مطلع می‌شویم مسؤولی به سفر خارج از کشور رفته چراکه در این شرایط نامساعد معیشتی که عامه مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند چنین ریخت‌وپاش‌هایی همراه با بی‌مسئولیتی پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نمایندگان مجلس در اولین جلسه سال ۹۸ که بعد از تعطیلات برگزار شود به این موضوع کم‌کاری‌ها غیبت‌ها و سهل‌انگاری‌ها ورود پیدا می‌کنند و بررسی دو موضوع را در دستور کار قرار می‌دهند؛ اول اینکه آیا در مناطق سیل‌زده، اقدامات پیشگیرانه انجام‌شده بوده یا نه و اگر انجام‌نشده علت چه بوده و دوم اینکه در زمان بحران آیا مدیران توانسته‌اند تصمیم درست داشته باشند یا نه؛ چراکه بعضاً گزارش‌هایی از عدم پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی درست قبل از وقوع سیل در بعضی مناطق وجود دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: در همه شرایط بحرانی مردم به صحنه آمده‌اند و کمک کرده‌اند و هر جا که مردم پای‌کار باشند نتیجه خوبی گرفته‌شده؛ اما ما نیازمند به مدیریت صحیح و بازنگری در بحث مدیریت بحران هستیم چه در حوزه قانون و چه در حوزه اجرا!

شیران خراسانی تصریح کرد: انواع بحران باید تعریف و دسته‌بندی شود و در هر نوع خاص از بحران، یک ترکیب خاصی از مدیریت با همکاری دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مردمی در نظر گرفته شود؛ ما باید مدیریت بحران را به رسمیت بشناسیم و اگر ایرادی در قانون یا تعریف وجود دارد بررسی و رفع شود. 

وی ادامه داد: شاید در یک بحران خاص لازم باشد نیروهای نظامی و انتظامی در رأس مدیریت بحران قرار بگیرند و همه دستگاه‌ها زیرمجموعه آن‌ها قرار بگیرند، یا در یک حریق خیلی بزرگی شاید لازم باشد مدیریت را به دست سازمان آتش‌نشانی بسپاریم.

 

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: