رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان نوروز باستانی را جشن می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علی اصغر مونسان در مراسم نوروزگاه مشترک میان ایران و ترکمنستان در منطقه مرزی گودان ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی اخیر در کشور و نیز برخی کشورهای همسایه اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که بار دیگر در آغاز سال جدید در کنار هم قرار گرفتیم تا سال نو را به همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، تبریک بگوییم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد: لازم می‌دانم مراتب تقدیر و تشکر دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران را از «قربانقلی بردی 

محمدوف» رئیس جمهور و دولت و ملت کشور دوست و همسایه، ترکمنستان برای برگزاری این مراسم ابراز کنم. نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی است که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمت گوی ظلمات و دروغ و جنگ. 

مونسان عنوان کرد: در طول تاریخ مرزها جابه‌جا می‌شوند، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازهای می‌گیرند، اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی، مبشر صلح و دوستی است. نوروز پیام‌آور مودت و نوع دوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است.

وی ادامه داد: سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شد تا که امروز بیش از 300 میلیون نفر با ملیت‌های گوناگون و در قالب حدود 30 کشور نوروز این جشن نوزایی طبیعت را جشن می‌گیرند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان است نگرشی است مبتنی بر تکریم زمین و طبیعت افزود: برگزیدن نخستین روز از اعتدال بهاری به عنوان آغاز سال نو بر پایه‌ای از سنت‌های دیرینه شبانی و کشاورزی استوار و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می‌کند و آن را که نشانه‌ای بارز از قدرت پروردگار است، می‌ستاید. 

مونسان بیان کرد: نوروز تصویری از پیکره عظیم جامعه جهانی را ترسیم می‌کند که در اوج بالندگی و تعاون، انسان‌ها را به مدارا و خویشتنداری فرا می‌خواند؛ جان نجیب و روح بزرگوار نوروز جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس بدارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود. 

وی افزود: ما امروز در مرز مشترکمان گردهم آمده‌ایم تا بگوییم مرز مشترک ما فرهنگ ماست؛ این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست. این مرز مشترک، فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلب‌های ما را به هم و جان‌های ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی، از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی به هم پیوند می‌زند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: