مطالبه‌گری هدفمند و درخواست گزارش عملکرد از مسؤولان، نهادینه کردن پاسخگویی و ایجاد شفافیت از سوی مدیران، ایجاد کمیته‌های تخصصی دانشجویی برای رونق تولید، پیگیری طرح‌های اقتصادی مجلس، تبلیغ، ترویج و تبیین اقتصاد مقاومتی، آموزش مردمی و دانشجویی و گسترش تفکر تولیدمحور و شناسایی و ارائه خلأهای تولید از جمله وظایف مورد تاکید فعالان جنبش‌های دانشجویی مشهد برای تحقق شعار سال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، چندسالی است با توجه به فشارهای اقتصادی دشمن مقام معظم رهبری شعار سال را بر اساس خط و مشی اقتصادی مشخص می‌کنند که با توجه به اهمیت این موضوع نیاز است تا گروه‌ها و تشکل‌های مختلف با دست در دست هم نهادن و تلاش برای اجرای شعار سال بتوانند به پیروزی‌های روز افزون انقلاب اسلامی بیفزایند.

تشکل‌های دانشجویی از جمله گروه‌هایی هستند که می‌توانند در اجرای شعار سال موثر باشند زیرا با توجه به پویایی و نقش‌آفرینی آن‌ها در راهبردهای انقلاب اسلامی با طراحی و مطالبه از مسؤولان و شفاف‌سازی راهبردها در میان عموم مردم، نقش به‌سزایی در ارتقای شعار سال از سطح شعاری به عملیاتی دارند.

بسیج همه امکانات لزوم تحقق رونق تولید است

فرمانده بسیج دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: صحبت درباره شعار سال و به طور کلی هر یک از منویات مقام معظم رهبری نیازمند دقت، مطالعه و توجه به همه جوانب سخنان ایشان است که باید در محافل نخبگانی و جمع‌های دانشجویی صورت پذیرد.

محمدرضا بیات خاطرنشان کرد: مطلبی که در چند سال اخیر بین صحبت‌های مقام معظم رهبری ظهور و بروز داشت این بود که آن‌چه به عنوان شعار سال مطرح می‌شود مخاطبش مردم و مسؤولان بودند مانند حمایت از کالای داخلی، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل که حمایت از هر کدام نیازمند بسیج حداکثری است.

وی افزود: آن چه از  شعار رونق تولید به نظر می‌رسد بیشتر بودن سهم مسؤولان در عرصه تحقق بخشیدن به شعار است اما به طور قطع مردم در سطوح مختلف وظایف مشخصی برای عمل به شعار سال دارند که از صحبت‌های رهبری و تحلیل‌های تحلیل‌گران این مسئله را به راحتی می‌توان فهمید.

بیات بسیج همه امکانات را لزوم تحقق شعار سال دانست و عنوان کرد:  اگر همه امکانات و بخش‌ها برای رونق تولید بسیج شوند در جنگ اقتصادی و تحریم‌ها، آمریکا شکست سختی می‌خورد، مقام معظم رهبری در سخنان لحظه تحویل سال، از برخی مدیریت‌های نارسا اظهار ناراحتی کردند.

فرمانده بسیج دانشگاه علوم اسلامی رضوی به وظایف دانشجویان در تحقق شعار سال اشاره و اظهار کرد: بیشترین سهم و وظیفه‌ای که جامعه نخبگانی طلاب و دانشجویان می‌توانند در تحقق شعار سال داشته باشند به جز وظایفی که برای هر شهروند تعریف می‌شود،  بحث مطالبه‌گری هدفمند و رساندن طرح‌ها و ایده‌های مفید و موثر به مسؤولان و تلاش در جهت محقق کردن شفافیت و نهادینه کردن پاسخگویی مسؤولان است.

اگر پاسخگویی و شفافیت را در مجموعه‌های مدیریتی عملی کنیم آمریکا را شکست می‌دهیم

این فعال دانشجویی تاکید کرد: اگر با توجه به موضوعات مختلف و به دور از هیاهوی سیاسی، جلسات متمرکز برای تحلیل و ارزیابی نقاط قوت و ضعف مجموعه‌های مختلف مدیریتی کشور در فضای نخبگانی صورت بگیرد و عزم همه جانبه برای اصلاح مشکلات و ساختارهای مدیریتی غلط و نارسا به وجود بیاید و بتوانیم پاسخگویی و شفافیت را عملی کنیم، می‌توانیم سال پیش رو را با موفقیت چشمگیر در عرصه‌های مختلف و همان‌طور که رهبر عزیز فرمودند با شکست آمریکا در عرصه‌های مختلف پشت سر بگذاریم.

وی ادامه داد: شفافیت  در عرصه داخلی، عدم امیدواری به غرب، خود اتکایی، مقاومت و هوشمندی در مقابله با دشمن از جمله ویژگی‌هایی است که همه جامعه به ویژه مسؤولان باید در راستای تحقق شعار سال به آن عمل کنند.

فرمانده بسیج دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: بسیج جامعه نخبگانی در راستای تحقق شعار سال، دوری از سیاست زدگی و تمرکز کردن به پیشرفت است که برای آن باید همه دانشجویان در رشته‌های تحصیلی مختلف در کمیته‌های تخصصی تقسیم‌بندی شوند و هر کدام در حوزه تحقق شعار سال چه فرهنگی و چه اجرایی فعالیت کنند.

رونق تولید کنار گذاشتن اقتصاد نفتی است

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه پیام نور مشهد نیز در خصوص نقش دانشجویان در تحقق شعار سال گفت: کشور ایران با وجود ظرفیت‌های مختلف به هیچ عنوان نباید دچار موانعی برای رونق تولید شود و می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های موجود به راحتی بر مشکلات فائق آید.

محمدرضا عبدالله آبادی رونق تولید را کنار گذاشتن اقتصاد نفتی دانست و خاطرنشان کرد: در سال‌های متوالی مقام معظم رهبری شعارهای مختلفی از جمله حماسه سیاسی و اقتصادی ، حمایت از تولید داخلی، اقتصاد مقاومتی، اقدام‌وعمل و اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال را برای نام سال برگزیدند ولی دولت تنها کاری که انجام داده است همایش و تشکیل کارگروه بوده و عمل موثری دیده نشده است، دولت و دستگاه‌های مربوطه باید به فکر حرکت باشند.

وی افزود: تشکل‌های دانشجویی باید به سمت مطالبه برای حرکت سریع دستگاه‌ها بروند، وظیفه تشکل‌های دانشجویی نسبت به شعار سال تبیین اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید، مطالبه‌گری در سطح کلان است برای اینکه دولت فعلی را به سمتی ببرند که دست از غرب و کشورهای غربی بردارد و دست تولیدکنندگان داخلی را بگیرد و آن‌ها را تقویت کند.

عبدالله آبادی به فایده‌های حمایت از تولید ملی اشاره و تصریح کرد: اگر تولید داخلی شکوفا شود تورم کاهش می‌یابد، وابستگی از بین می‌رود، افزایش اشتغال و درآمد و سطح رفاه مردم و به ویژه افزایش درآمدهای دولت را به همراه دارد.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه پیام نور مشهد به وجود رخوت و سستی میان مدیران کشور اشاره و اظهار کرد: برای از بین بردن آن می‌توان به جوان‌گرایی و استفاده از جوانان خلاق روی آورد ضمن اینکه وجود مشکلات بانکی و بنگاه‌های پولی و همچنین عدم کنترل واردات بی‌رویه و مبارزه با قاچاق کالا هم از مسائل ضربه زننده به اقتصاد کشور است که حتما باید توسط دولت پیگیری شود که تشکل‌های دانشجویی امسال حتما در این زمینه به دولت کمک می‌کنند.

تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار یکی از مطالبات مهم دانشجویی است

این فعال دانشجویی افزود: در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان الگوی راهبردی از تولید مطرح شده که حتما جزو پیگیری‌های تشکل‌های دانشجویی است همچنین ماده هفت اصل 44 قانون اساسی برای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، یکی از مطالبات مهم دانشجویی است تا راه را برای کارآفرینان و جوانان خلاق باز کند و رونق اقتصادی و تولید اتفاق بیفتد.

وی موضوع اصلی و مطالبه دانشجویی را استفاده از جوانان دانست و گفت: حمایت از جوانان خلاق، حمایت از تولید داخلی در سطح گسترده است که باعث خروج از وضعیت فعلی و شکوفایی اقتصاد کشور می‌شود.

مطالبه‌گری و درخواست گزارش عملکرد تاثیر به‌سزایی در تحقق شعار سال دارد

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص شیوه تحقق شعار سال از نگاه جنبش‌های دانشجویی گفت: شعار سال 98 در حالی از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید عنوان شد که هنوز عده‌ای از مسؤولان نگاه‌شان برای حل مشکلات کشور و حتی تامین نیازهای اولیه مردم، به خارج است.

مهدی بزم‌آرا خاطرنشان کرد: کلید حل مشکلات اقتصادی کشور رونق بخشیدن به تولید داخلی است که معضلات ما در خصوص ارز، رفع نیازهای اساسی و اشتغال را حل می‌کند، در این بین نقشی که تشکل‌های دانشجویی و سازمان‌های مردم نهاد دارند، می‌تواند در تحقق شعار امسال کمک کند.

وی افزود: مطالبه‌گری از مسؤولان در جهت پیشبرد سیاست‌ها و برنامه‌های مرتبط با شعار سال و در ادامه درخواست گزارش عملکرد، تاثیر به‌سزایی دارد چرا که می‌دانیم مسؤولان به‌خصوص در قوه مجریه نقش مهمی در مدیریت تولید، حمایت از تولیدکنندگان و جلوگیری از واردات به‌ویژه در کالاهای دارای مشابه داخلی، دارند.

بزم‌آرا به وظایف دیگرِ جنبش‌های دانشجویی اشاره و اظهار کرد: تبلیغ و ترویج کالاهای ایرانی، برگزاری کلاس‌های ترویجی و آموزشی جهت تولید محصولات مختلف به‌خصوص در مورد مجموعه‌های کوچک اقتصادی که بیشتر در روستاها و در قالب واحدهای کوچک کشاورزی، دام‌پروری و پرورش طیور بومی صدق می‌یابد و حمایت از مسؤولان و نهادهایی که تفکر تولید محور و نگاه به تولید داخل دارند از جمله وظایف جنبش‌های دانشجویی در تحقق شعار سال است.

پیدا کردن خلاهای تولید و تولید محصولات منحصربه‌فرد موثر است

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی پیدا کردن خلاهای تولید و ارائه آن‌ها به تولیدکنندگان و تولید محصولات منحصر به فرد که به استخراج محصولاتی چون گیاهان دارویی و معطر می‌انجامد را نیز موثر در راستای تحقق شعار سال دانست.

توجه و اهمیت به جنبش‌های دانشجویی می‌تواند راه‌گشای استفاده از فکر خلاق و جوان باشد که این استفاده می‌تواند هم به تجربه اندوزی جوانان و هم به کاهش هزینه‌های مصرفی دولت کمک کند.

دولت مردان با استفاده از نیروی جوانان می‌توانند به راحتی برنامه‌های خود را در سطح جامعه تبیین کنند و  توجه به جامعه نخبگانی به مطالعات این قشر فرهیخته جهت موثرتری در راستای نیاز جامعه می‌دهد و نیز مطالبه‌گری دانشجویان می‌تواند نارسایی‌ها را بهتر نشان دهد و به افزایش صلابت جامعه دانشجویی و افزایش دغدغه‌مندی آن‌ها کمک می‌کند.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: