با وجود تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده، قیمت پیاز همچنان در بازار مشهد بالا بوده و نیازمند اقدامات نظارتی بیشتری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، از ابتدای تعطیلات نوروزی خبر گران‌تر شدن پیاز نقل بسیاری از محافل بود و مردم مشهد نیز همانند مردم در سایر شهرهای کشور از افزایش بی‌رویه قیمت پیاز ناراحت بوده و به آن اعتراض دارند.

روز سوم فروردین ماه امسال یکی از مقام‌های مسئول در وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که تا 2 روز دیگر و همزمان با بازگشایی میادین بار پیاز ارزان می‌شود اما تاکنون که بیش از 2 هفته از آن تاریخ گذشته قیمت‌ها تفاوت چندانی نداشته و فقط مقداری از قیمت بالای آن کاسته شده است.

وقتی پیاز گران‌تر از موز می‌شود

صادق ع. یکی از میوه‌فروشان در سطح شهر مشهد است که می‌گوید: مردم تمام ناراحتی‌های‌شان از گرانی پیاز را به ما نسبت می‌دهند و این در حالی است که خود ما هم از این گرانی‌ها ناراحت هستیم و به آن اعتراض داریم.

وی ادامه می‌دهد: از ابتدای تابستان سال گذشته فروش‌مان در مورد میوه‌های فصل بسیار کم شده بود به طوری که بسیاری از میوه‌ها فروش نمی‌رفت و تمام حسابی که برای اداره مغازه خود داشتیم روی فروش اقلامی مانند پیاز و سیب‌زمینی و مواردی از این دست بود که حالا آن هم از دست رفته است.

این میوه فروش مشهدی تأکید می‌کند: طبیعی است وقتی پیاز از موز گران‌تر شود مردمی که موز نمی‌خرند؛ پیاز هم نمی‌خرند و بعید نیست که با این وضعیت به زودی تعداد زیادی از واحدهای میوه فروش خود را بسته ببینیم.

مرجان ک. یکی از بانوان مشهدی است که می‌گوید: مقداری از قیمت بالای پیاز در روزهای نوروز کاسته شده اما قیمت فعلی نیز با توجه به قیمت سال گذشته پیاز بسیار بالا است و وعده‌ها برای کاهش قیمت بیشتر آن هنوز محقق نشده است.

قیمت پائین‌تر پیاز در محلات کم برخوردار

سمیرا د. از دیگر شهروندان مشهدی است که با گلایه از قیمت بالای پیاز می‌گوید: در برخی از محلات کم برخوردار مشهد، قیمت پیاز پائین‌تر است اما همین قیمت نیز همچنان برای محصولی مانند پیاز که به وفور در شهر و کشور داریم بالا است.

وی ادامه می‌دهد: پیاز محصولی است که در تمام غذاها از آن استفاده می‌شود و مصرف آن، عادی و روزمره است و باید قیمت آن به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند تهیه کنند.

علی غفوری مقدم؛ معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت پیاز و به وجود آمدن مشکل برای بازار داخلی اعلام شده که از 15 فروردین ماه صادرات پیاز ممنوع اعلام شده است.

وی ادامه می‌دهد: همچنین برنامه‌های دیگری برای کاهش قیمت میوه و تره‌بار در دستور کار ستاد تنظیم بازار در دستور کار است که امید می‌رود به زودی آثار خود را بر روی بازار داشته باشد.

البته باید گفت که با وجود اعلام ممنوعیت صادرات همچنان شاهد این هستیم که قیمت‌ها کاهش چشمگیری نداشته و به نظر می‌رسد که این مسئله یا اجرایی نشده و یا اثری که باید را نداشته است. از سوی دیگر، گزارشات از میادین بار سطح مشهد نشان می‌دهد برخی از انواع پیاز تا 8000 تومان قیمت دارند اما کیفیت آنها به اندازه‌ای که باید، مطلوب نیست.

 

 

به نقل از تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: