شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در پی بارش‌های اخیر و جاری شدن سیل در تعدادی از شهرهای استان به حالت آماده باش در آمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، سید ابراهیم علوی با بیان اینکه شرکت آبفای خراسان رضوی با توجه به هشدارها و توصیه‌های سازمان هواشناسی خراسان رضوی در سال جاری نسبت به اجرای برنامه‌های پیشگیرانه برای به حداقل رساندن خسارت‌های احتمالی به  تاسیسات آب و فاضلاب اقدام کرد، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری و با شروع بارش‌های بهاری گروه شناسایی نقاط آسیب‌پذیر تاسیسات زیربنایی آب با اعزام به شهرهای در معرض تهدید، کار بررسی و تهیه گزارش از وضعیت موجود و ارائه راهکارهای لازم به مدیران عامل شرکت‌های تبصره دو و مدیران امورهای تابعه برای چگونگی برخورد با پدیده سیلاب را آغاز کرده‌اند.  

مدیر عامل  آبفای خراسان رضوی افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های آبفا در فاز نخست، مقاوم سازی تاسیسات آب شهرهای دارای اضطرار با استفاده منابع جاری و عمرانی شرکت بوده که گزارش مربوطه در اختیار معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان رضوی قرار گرفته است.  

علوی با اشاره به گزارش وضعیت پروژه‌های آسیب دیده تاسیسات زیربنایی (آب) دراستان، خاطرنشان کرد: در جریان بارش‌های ششم فروردین ماه امسال تاسیسات آبرسانی شهرهای فیض آباد، نیشابور، خرو، طرقبه، کاشمر، بجستان، گلبهار، کندر و گلمکان از ۴۵ تا ۱۰۰ درصد  دچار خسارت شد ولی خوشبختانه هیچ یک از شهرهای مواجه با حادثه درگیر قطع آب نشدند.  

وی گفت: این خسارت‌ها شامل تخریب و شکستگی ۲۹۰۰ مترخطوط انتقال، آسیب به اتاقک و حصار چند حلقه چاه و تخریب دیواره چاه با عمر بین یک تا ۱۵ سال اعلام کرد بوده، مجموع خسارت وارده به تاسیسات زیربنایی آب این شهرها ۴۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.  مدیر عامل آبفای خراسان رضوی تصریح کرد: در جریان بارش‌های چند روز گذشته هم تاسیسات آبرسانی شهرهای تایباد و بردسکن دچار آسیب دیدگی شد که هنوز برآورد خسارت نشده است.  

علوی با بیان اینکه آبفای استان بر اساس اطلاعیه‌های هواشناسی، مدام در حال اطلاع‌رسانی به مدیران عامل و مدیران امورهای تابعه هستیم، تاکید کرد: در جریان سیلاب هفته اول فرودین ماه بیشترین خسارت به تاسیسات آبرسانی شهر فیض آباد وارد آمد.  

وی با اشاره به به برنامه مقاوم سازی تاسیسات آب شهرها، اضافه کرد: شهرهای تربت حیدریه و کلات با اجرای پروژه‌های مقاوم سازی از کمترین خسارت سیل برخوردار بودند، لذا این پروژه‌ها در دیگر شهرهای استان نیز اجرا خواهد شد.  

مدیر عامل  آبفای خراسان رضوی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های سازمان هواشناسی، بارش ها تا خردادماه سال جاری در نقاط مختلف استان ادامه خواهد داشت، گفت: با وقوع سیل در این استان، دو اکیپ واکنش سریع با تجهیزات کامل شامل دو دستگاه خودروی پیکاپ، موتور برق، کف کش و دستگاه جوش پلی اتیلن آماده اعزام به منطقه است.

علوی افزود: شرکت آبفای خراسان رضوی همچنین به دنبال وقوع سیل در آق قلا استان گلستان اقدام به تهیه و ارسال هزار و ۵۰ شل به تعداد شش هزار و ۳۰۰ بطری آب معدنی و ۶۰۰ متر لوله پلی اتیلن به این منطقه کرد.  

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: