برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای مدیریت بحران در شهرستان‌های کاشمر و بردسکن برای آمادگی مقابله با سیلاب و برگزاری نشست خبری با موضوع اجتماع عظیم منتظران ظهور در سراسر کشور در منزل جانباز ۷۰ درصد صفایی ازجمله اخبار شهرستان‌های استان و مشهد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای مدیریت بحران در شهرستان‌های کاشمر و بردسکن برای آمادگی مقابله با سیلاب و برگزاری نشست خبری با موضوع اجتماع عظیم منتظران ظهور در سراسر کشور در منزل جانباز ۷۰ درصد صفایی ازجمله اخبار منتشرشده شهرستان‌های استان خراسان رضوی و مشهد دربسته خبری امروز است.

دغدغه و تلاش مدیریت بحران جلوگیری از بروز خسارت است

فرماندار کاشمر در جلسه شورای مدیریت بحران کاشمر که در پی هشدارهای سازمان هواشناسی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت: با توجه به بارش‌های شدید و جاری شدن سیل در روزهای ابتدای امسال، خوشبختانه در سایه تلاش و حضور به‌موقع دستگاه‌های عضو شورای مدیریت بحران کاشمر، خسارت و آسیب کمی به بخش‌های مختلف وارد شد.

محمدعلی نبی پور با اشاره به اینکه برآورد انجام‌شده از خسارت سیل و بارندگی در روزهای گذشته از سوی کارشناسان دستگاه‌های مختلف در سطح شهرستان 150 میلیارد ریال اعلام‌شده است، ابراز کرد: تمام دغدغه و تلاش مجموعه مدیریت بحران باید جلوگیری و کاهش از خسارت سیل و بارندگی باشد.

وی بابیان اینکه خسارت ناشی از سیلاب در بحث مالی زیاد است و باید در این راستا برنامه‌ریزی کرد تا این خسارت‌ها را به حداقل برسانیم، افزود: بایستی در این زمینه نظارت دستگاه‌های نظارتی و اجرایی بیش از گذشته افزایش یابد.

رئیس شورای مدیریت بحران کاشمر با اشاره به تجاوزهای صورت گرفته در بستر و حریم رودخانه‌ها و انجام ساخت‌وسازهای غیرقانونی در آن، بیان کرد: ضروری است دستگاه‌های نظارتی ضمن برخورد با متجاوزین، از انجام ساخت‌وسازی‌های غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌ها جلوگیری شود تا زمان بحران حداقل دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های نظارتی و اجرایی موظف هستند در حوزه مأموریت، وظایف و اختیارات در چارچوب قانونی اقدام جدی کنند، ادامه داد: در پی طغیان رودخانه در بارندگی‌های اخیر، در سه‌نقطه شاهد تخریب جاده بودیم که علت اصلی آن تجاوز به حریم رودخانه‌ها بوده است.

فرماندار کاشمر بابیان اینکه موضوع ورود به حریم و بستر رودخانه‌ها در شورای تأمین شهرستان مطرح‌شده است، گفت: خوشبختانه در این راستا دادستانی ورود کرده است و دستور بازگشایی مسیل از تجاوزها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز داده‌شده است.

وی با اشاره به اینکه باهماهنگی و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده با دستگاه‌های متولی، در راستای جلوگیری از بروز مشکل و خطر احتمالی جاری شدن سیل، مسیل‌های غربی شهر کاشمر بازگشایی خواهد شد، افزود: درصورتی‌که احتمال آب‌گرفتگی در مناطق خاص وجود دارد، دستگاه‌های ذی‌ربط باید نسبت به رفع آن اقدام کنند تا در زمان بارش، آسیبی از این ناحیه وارد نشود.

نبی پور با اشاره به حضور شهروندان دربندهای خاکی پس از بارندگی‌ها، تأکید کرد: در راستای جلوگیری از بروز حادثه، باید مسیرهای دسترسی به این بنده‌ها مسدود شود تا مشکلی در این زمینه رخ ندهد.

وی ادامه داد:  در موضوع‌بند  خوش رود در بخش کوهسرخ که احتمال مشکل و آسیب‌دیدگی وجود دارد باید در محل تلاقی دو رودخانه اطلاع‌رسانی شود تا مردم با اسکان در محل‌های امن، دچار غافلگیری و خسارت نشوند.

فرماندار کاشمر بابیان اینکه در زمان بحران، تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به هم‌افزایی و در اختیار گذاشتن تجهیزات و امکانات موردنیاز برای خدمات‌رسانی هستند، از مردم خواست در زمان بارندگی و پس‌ازآن از ورود به بندها، حاشیه مسیل و رودخانه‌ها برای عکس‌برداری و فیلم‌برداری پرهیز کنند.

نبی پور با تقدیر از اقدامات زیربنایی شهرداری کاشمر در خصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی در برخی از نقاط شهر، با توجه به ‌پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر احتمال بارش تگرگ بر اطلاع‌رسانی به دامداران و کشاورزان برای انجام تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از افزایش خسارت‌ها تأکید کرد و یادآور شد: امیدواریم در سایه همراهی و همدلی اعضای شورای مدیریت بحران بتوانیم خسارت‌های ناشی از بارندگی را به حداقل برسانیم.

ضرورت آمادگی تمامی دستگاه‌ها برای مقابله با سیلاب

سرپرست فرمانداری بردسکن در جلسه شورای مدیریت بحران این شهرستان، با تقدیر از عملکرد مطلوب تمامی دستگاه‌ها در جریان بارندگی‌های اخیر، گفت: با توجه به مخاطرات طبیعی که به‌صورت ناگهانی در شهرستان به وجود می‌آید، ضرورت دارد فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی در بین آحاد مردم ایجاد و جامعه هدف را به سمت بیمه تشویق کنند.

ابراهیم قاسمپور با اشاره به اینکه بیشترین میزان خسارت وارده در سیل روزهای ابتدای امسال به بخش کشاورزی بوده است، اظهار کرد: در این راستا، اداره آب منطقه‌ای باید مسیل‌ها را بازدید و نسبت به بازگشایی آن اقدام کند و اجازه ندهد ساخت‌وساز غیرقانونی انجام شود.

وی با تأکید بر لزوم مدیران در شهرستان، مسئولیت امور در حوزه کاری را بر عهده مدیر دانست و ابراز کرد: ادارات آب، مخابرات، هلال‌احمر و گروه‌های امدادی مکلف هستند اکیپی با تجهیزات و امکانات به‌صورت آماده‌باش داشته باشند تا در مواقع بحران با آمادگی کامل خدمات‌رسانی کنند.

رئیس شورای مدیریت بحران بردسکن بابیان اینکه باید با شناسایی و بررسی مناطق مستعد احداث سیل بند توسط آب منطقه‌ای باید سریعاً اقدام شود، افزود: صدور مجوز در بستر و حریم مسیل‌ها قابل‌قبول نیست و مسئولیت نظارت و برخورد با دستگاه متولی است.

وی با تأکید بر آمادگی ستادهای اسکان  نظیر حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی، بیان کرد: با توجه به این‌که پیش‌بینی‌ها حاکی است که بارش‌ها به‌صورت رگباری است، از همه دستگاه انتظار داریم اطلاع‌رسانی دقیقی به جامعه هدف داشته باشند تا مردم ضمن رعایت نکات ایمنی از حضور در مناطق پرخطر پرهیز کنند.

پیش‌بینی 35 تا 45 میلی‌متری باران طی امشب و فردا در بردسکن

در ادامه این جلسه رئیس اداره هواشناسی بردسکن از  پیش‌بینی 35 الی 45 میلی‌متر بارش‌ها طی امشب و فردا در سطح شهرستان خبر داد و گفت: از دیروز موجی از شرق وارد کشور شده که طی فردا اوج بارندگی‌ها را در مناطق شرقی شاهد خواهیم بود.

جواد مصطفوی تأکید کرد: باید ادارات جهاد کشاورزی و عشایر نیز اطلاع‌رسانی و هشدارهای لازم را به جامعه هدف خود بدهند تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود.

مشهد خاستگاه ظهور حضرت و اجتماع عظیم است

مسئول اجتماع منتظران در نشست خبری با موضوع اجتماع عظیم منتظران ظهور در سراسر کشور، که با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در منزل جانباز ۷۰ درصد صفایی برگزار شد، گفت: مشهد خاستگاه ظهور حضرت و اجتماع عظیم است و مردم باید با آگاهی و هوشیاری وارد این عرصه شوند.

غلامحسین صفایی ظهر اظهار کرد: اجتماع عظیم منتظران ظهور بر این است که برای فرج امام عصر دعا کنیم و تلاش کنیم مردم را برای حضور جذب کرده و همگی  زیر آسمان توبه قرار گیریم و از خداوند بخواهیم تا بقیه غیبت حضرت حجت را بر ما ببخشد.

وی بیان کرد: سال گذشته  ۱۵۰ تا ۲۰۰ شهر در این اجتماع حضور داشتند که با تلاش و پیگیری به ۳۰۰شهر رسیده است که امید داریم شهرهای دیگر نیز به خیل عظیم اجتماع منتظران امام زمان(عج) اضافه شوند.

مسئول اجتماع منتظران با اشاره به اینکه  بر اساس روایات مشهد خواستگاه ظهور حضرت حجت بوده و سید حسنه از خراسان ظهور می‌کنند، ادامه داد: مردم باید هوشیار باشند و برای ظهور حضرت منتظر بوده، که بنا به فرمایش امام صادق ذیل سوره هود که اگر مردم استغاثه نکنند و توبه نکنند زمان ظهور  به نهایت و حداکثر زمان خود می‌رسد.

وی یادآور شد: از مردم می‌خواهیم که در جهت رضایت خدا دورهم جمع شده و در سراسر ایران، هم‌زمان باهم از خداوند بخواهیم تا ظهور حضرت را میسر کنند.

صفای با اشاره به زمان اجتماع عظیم منتظران حضور، افزود: برنامه از ساعت ۹صبح روز ولادت حضرت با  تلاوت قرآن، زیارت خاصه امام رضا، تلاوت یس، شروع‌شده  و در ادامه با مداحی احمد واعظی و سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی به پایان می‌رسد.

وی بابیان اینکه تمامی خطوط اتوبوس و مترو  منتهی به حرم در طول روز میلاد برای رفاه حال منتظران رایگان است، ابراز کرد: در راستای اطلاع‌رسانی نیز ۱۰۰ بیلبورد و  پرده افقی در سطح شهر آماده‌شده، و پوستر اجتماع در تمامی نقاط عبور و مرور نصب می‌شود.

مسئول اجتماع منتظران با اشاره به همکاری و همراهی تمامی ادارات و نهاد در سطح استان، اظهار کرد: اصحاب رسانه شرعاً مسئول هستند که درزمینهٔ اجتماع حضور تلاش کنند، من توانایی آن‌چنانی ندارم،  اما تمام توانم رو گذاشتم و از همه می‌خواهم که تلاش کنند تا ظهور اتفاق بیفتد.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: