طی روزهای اخیر با شدت گرفتن فعالیت یک سامانه بارشی در خراسان رضوی 115 میلیمتر باران در شهرستان بردسکن بارید و این شهرستان را همچون برخی نقاط دیگر خراسان رضوی با سیلاب مواجه کرد اما شورای مدیریت بحران بردسکن به خوبی اوضاع را مدیریت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، بارندگی شدید در دو روز اخیر موجب بروز سیل در بردسکن و بسته شدن راههای ارتباطی و انسداد مسیرهای روستایی شد و خساراتی به بخشهای کشاورزی، مزارع، زیرساختها و تاسیسات شهری وارد کرد.

در شهرستان بردسکن که در جنوب غربی خراسان رضوی قرار گرفته سیلاب به منازل مسکونی برخی روستاها از جمله محمد آباد، کلاته نای و سیف آباد خسارتهایی زد.

دهیار روستای سیف آباد گفت: این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان بردسکن دارای 335 خانوار و هزار و 80 نفر جمعیت است که شغل غالب آنها دامداری و کشاورزی است.

محمد توکلی افزود: با توجه به حجم بالای بارش باران، آب از سمت جاده بجستان به سمت روستا روان شده بود و با توجه به اینکه منازل قدیمی پشت روستا خشت و گلی بودند و احتمال داشت ورود سیلاب به این منازل مشکل ساز شود صبح روز 26 فروردین ماه تعداد 400 نفر از ساکنان این محله روستا به زائرسرای امام رضا(ع) منتقل شدند.

وی ادامه داد: با کمک مسئولان ستاد بحران و با همت مردم سیلاب، به سمت خانه های قدیمی روستا هدایت شد و اگر نه همه روستا در معرض سیلاب قرار می گرفت و مشکلات بیشتری پیش می آمد.

دهیار روستای سیف آباد گفت: با هدایت سیلاب به مسیر خانه های قدیمی که پراکندگی جمعیت در آنها کمتر بود اوضاع مدیریت شد هرچند 12 منزل مسکونی روستایی 100 درصد تخریب و 10 رأس گوسفند هم تلف شدند.

توکلی افزود: خساراتی هم به مزارع و باغات پسته و انگور وارد شد و یک مرغداری در ورودی روستا هم به زیر آب رفت اما خوشبختانه هیچ گونه تلفات انسانی نداشتیم.

او ادامه داد: دیروز با همت مسئولان، زمینه تخلیه آب از منازل روستائیان و معابر روستا فراهم شد و امکان حضور روستائیانی که منتقل شده بودند فراهم گردید و کسانی که منازلشان تخریب شده بود هم در مسجد روستا که سازه مستحکمی دارد به طور موقت اسکان یافتند.

دهیار روستای سیف آباد گفت: در حال حاضر هیچ نگرانی ای در روستا وجود ندارد و آب گرفتگی منازل روستایی هم برطرف شده است.

سرپرست فرمانداری بردسکن نیز گفت: در شهرستان بردسکن 11هزار و 500 واحد مسکن روستایی وجود دارد که 70 درصد این واحدها به مقاوم سازی نیاز دارند چون در مقابل حوادث غیرمترقبه استحکام ندارند به طوری که در باندگیهای امسال بر اساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به 789 واحد مسکونی روستایی بردسکن خسارتهایی وارد شده است.

ابراهیم قاسم پور افزود: در شهرستان بردسکن ظرف دو روز بیش از 110 میلیمتر باران بارید که این حجم بارش در منطقه بی سابقه بود و اگر چه از روزهای قبل تدابیر لازم اندیشیده شده و با کمک اعضای ستاد مدیریت بحران امکانات لازم و مناسب فراهم شده بود اما برای حفظ جان مردم مجبور شدیم اهالی سه روستای سیف آباد، محمد آباد و کلاته نو را در دو نقطه امن یعنی حسینیه شهر بردسکن و زائرسرای علی ابن موسی الرضا (ع) اسکان دهیم.

وی با قدردانی از کمکهای شهرداری کاشمر، خیرین و بخش خصوصی بردسکن، دهیاران و اعضای شوراهای شهر و روستا و مردم ادامه داد: خوشبختانه در بحران اخیر، اوضاع به خوبی مدیریت شد.

سرپرست فرمانداری بردسکن گفت: تنها در شهر بردسکن حدود 200 مورد آب گرفتگی رخ داد که با تلاش مدیریت شهری مشکلی برای مردم ایجاد نشد و در مناطق روستایی هم آب گرفتگی منازل و فرونشست زمین را شاهد بودیم ولی هیچ اتفاقی که منجر به تلفات جانی در منطقه شود رخ نداد.

قاسم پور افزود: کارشناسان دستگاههای مختلف مشغول ارزیابی اولیه و برآورد خسارات ناشی از سیل هستند اما چیزی که هم اکنون می توان گفت این است که بیشترین حجم خسارت در بردسکن به بخش کشاورزی، حمل و نقل جاده ای و منازل مسکونی روستایی وارد شده است.

وی اضافه کرد: با عادی شدن شرایط مردم روستاهایی که در اماکن اسکان موقت حضور داشتند از صبح امروز به روستاهای خود بازگشتند و برای تعدادی که واحدهای مسکونی شان 100 درصد تخریب شده با هماهنگی بنیاد مسکن واحدهای استیجاری در اختیار گذاشته شده است.

سرپرست فرمانداری بردسکن با اشاره به وجود هشت بند خاکی در این شهرستان گفت: خوشبختانه با وجود حجم بالای بارش باران و سرریز شدن بندها توانستیم سیلاب را مدیریت کنیم و سرریز بندها به مسیری هدایت شد که هیچ مشکلی برای امنیت جانی مردم ایجاد نشد.

قاسم پور افزود: از آغاز بارندگیهای اخیر در شهرستان بردسکن، شبکه بهداشت ودرمان، بیمارستان و اورژانس به حالت آماده باش کامل درآمدند و وضعیت درمانی افراد سیل زده تحت کنترل بود و از لحاظ خدمات دهی مشکلی نداشتیم.

شهرستان 70هزار نفری بردسکن با سه بخش مرکزی، انابد و شهرآباد در فاصله 273 کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

نیمی از جمعیت شهرستان بردسکن با داشتن 300 پارچه روستا و آبادی روستایی هستند.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: