رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی گفت: در این مدت حدود 50 کیلومتر راه توسط بسیج سازندگی خراسان رضوی بازگشایی شد، در برخی مسیرها راه به قدری سخت بود که وقتی می‌خواستیم کمک‌های مردمی و امدادی را برسانیم با تراکتور هم امکان حضور نداشتیم و با الاغ و قاطر خدمت‌رسانی برای نیازهای مردم انجام می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،محمد روحانی گفت: از پنجم فروردین که به دستور فرمانده کل قوا اعلام شد سپاه و ارتش برای کمک به سیل‌زدگان وارد عمل شوند بعد از اولین بازدید که به همراه سردار یعقوبعلی نظری فرمانده سپاه امام رضا(ع) از منطقه انجام دادیم و پس از برگزاری چند جلسه سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران دستور داد شهرستان‌های مراوه تپه، کلاله و گنبد کاووس تحت نظر سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی قرار گیرد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی با اشاره به معین شدن سپاه خراسان رضوی در این سه شهرستان ادامه داد: بعد از بازدیدهای تخصصی و نقطه به نقطه از مناطق این سه شهر توسط سردار نظری و ارزیابی انجام شده، چون در مراوه تپه و کلاله روستاییان و عشایر حضور پررنگ‌تری داشتند اولویت، بازگشایی راه‌های شهری، روستایی و عشایری شد.

وی با اشاره به استفاده از تمام توان مورد نیاز در زمینه ماشین آلات مهندسی در این منطقه توضیح داد: بیل بکهو، بیل زنجیری، لجن کش، کمرشکن، آمبولانس، تراکتور، خودروهای تاکتیکی و بولدوزر از جمله خودروهایی بودند که به این منطقه اعزام شدند.

روحانی با بیان اینکه در این مدت حدود 50 کیلومتر راه توسط بسیج سازندگی خراسان رضوی بازگشایی شد، تصریح کرد: در برخی مسیرها راه به قدری سخت بود که وقتی می‌خواستیم کمک‌های مردمی و امدادی را برسانیم با تراکتور هم امکان حضور نداشتیم و با الاغ و قاطر خدمت‌رسانی برای نیازهای مردم  انجام می‌شد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی با اشاره به حضور تیم‌های پزشکی قبل از اعزام نیروهای سازندگی اظهار کرد: از سوم فروردین تیم‌های پزشکی اعزام شدند و بعد از آن تیم‌های اردوهای جهادی که به صورت تخصصی و عمومی هستند به منطقه آمدند.

وی افزود: در تیم پزشکی تخصص‌های مختلفی حضور داشتند که تا الان ۲ هزار و ۶۵۰ ویزیت رایگان، ۶۰۰ پک بهداشتی رایگان و ۵۰ میلیون داروی رایگان ارائه شده است.

روحانی با اشاره به حضور متخصصان مختلف در حوزه‌های مورد نیاز توضیح داد: تیم‌های تخصصی اردوی جهادی مثل روحانیون فرهنگی، استادکاران تعمیرات لوازم منزل و استادکاران تاسیسات به منطقه آمدند و لوازمی که امکان تعمیرش بود تعمیر و به صاحبان‌شان تحویل داده شد که در این زمینه تعداد لوازم تعمیر شده از قبیل بخاری، آبگرمکن و یخچال بسیار زیاد بوده است.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی با اشاره به بازسازی و تعمیر برق‌کشی و لوله کشی منازل توسط نیروهای متخصص جهادی ادامه داد: پاک‌سازی، شستشوی منازل و معابر و شستشوی وسایلی از قبیل فرش‌ها و لوازم منزل تا الان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا اقدامات اساسی برای سه شهرستان سپرده شده به سپاه امام رضا(ع) انجام شده، توضیح داد: به دستور سردار حسین معروفی فرمانده سپاه نینوای گلستان، معین روستاهای اطراف آق قلا مثل آقسین تپه، کل‌آباد و سقر یلقی( با کمک سپاه اصفهان در سقر یلقی) شدیم و البته روستای حیدرآباد را هم به صورت لکه‌گیری برای ایجاد بند به ما سپردند.

روحانی در تشریح وضعیت روستای آقسین تپه گفت: وقتی ما در این روستا حضور یافتیم روستا حدودا یک متر و نیم زیر آب و پل‌ ارتباطی آن قطع شده بود.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی یادآور شد: اول لوله‌گذاری برای پل ارتباطی روستا انجام و سپس مشکل جاده ارتباطی برطرف شد، هدایت آب‌های سطحی این روستا انجام و سپس با موتور پمپ‌های دیزلی این آب به رودخانه قره‌سو هدایت شد.

وی با اشاره به اینکه تا الان آب‌های سطحی روستا خشک شده است، ادامه داد: بعد از خروج آب آهک‌پاشی برای ضدعفونی انجام، زباله‌ها جمع‌آوری و سوزانده و اقلام بهداشتی و مواد غذایی توزیع شد.

روحانی سه روز برگزاری مراسم فرهنگی برای بچه‌ها در مدرسه توسط گروه‌های جهادی را از دیگر اقدامات انجام شده برای مردم آقسین تپه برشمرد و تصریح کرد: این روستا که تقریبا در هفت کیلومتری گرگان قرار دارد جزو بندر ترکمن محسوب می‌شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی بیان کرد: قبل از حضور ما آقسین تپه ۲۵ روز داخل آب بوده است و ۸۰ خانوار آن که بالای ۳۰۰ نفر بودند به طور کامل روستا را تخلیه کرده و در روستای مجاور چادر زده بودند.

وی با اشاره به اینکه روستای سقریلقی نیز در چهار کیلومتری آق قلا قرار دارد، اظهار کرد: آن روستا نیز ۲۸ روز در محاصره آب و تا زیر زانو در گل خالص‌ بود.

روحانی با اشاره به حضور ۱۵۰ نفر نیرو با سه ماشین‌آلات برای پاکسازی روستای سقر یلقی ادامه داد: مولوی روستا که مسجدشان را نشان داد، دیدیم ۱۰ سانتی‌متر روی فرش‌های مسجد لجن گرفته و قرآن‌ها رها بود، وقتی مسجد روستا را در دو روز پاکسازی کردیم اشک مولوی روستا از کمک و تلاشی که روحانیون و دانش‌آموزان شیعه در این مسجد داشتند جاری شد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی جمعیت روستای سقریلقی را حدودا ۲۴۰ خانوار و ۱۳۰۰ نفر ذکر و تاکید کرد: ۲۸ روز در محاصره آب ماندن و در گل بودن همه چیز را در این روستا مختل کرده بود با زدن دو بند بزرگ در دیواره رودخانه هنوز نیروها در این روستا مشغول هدایت آب به سمت خارج از روستا هستند و پس از خروج آب لایروبی و پاک‌سازی منازل روستا انجام شد.

وی با اشاره به کمک‌های ارسال شده توسط بسیج سازندگی خراسان رضوی به استان گلستان اظهار کرد: ۵۰ هزار بطری آب معدنی، ۵۰ تخته فرش، ۵۰ دستگاه یخچال، ۵۵ هزار کنسرو و سایر مواد غذایی، ۲۵ هزار قرص نان و ۹ هزار پتو از جمله اقلامی است که بین مردم سیل‌زده گلستان توزیع کرده‌ایم.

روحانی ضمن اشاره به اعیاد مذهبی در این مدت اظهار کرد: حدود ۶۰ مراسم مذهبی و فرهنگی برای ایجاد شور و نشاط بین مردم سیل‌زده توسط بچه‌های فرهنگی برگزار شد و مسابقات برای بچه‌ها با اهدای جوایز، سرود و اجرای نمایش از جمله اقدامات انجام شده در مراسمات بود.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی نیروهای جهادی اعزام شده به استان گلستان را ۳۵ تیم تخصصی و عمومی برشمرد و افزود: تا کنون بیش از ۵۰۰ نفر نیروی جهادی در قالب این تیم‌ها در مناطق سیل‌زده حضور یافته‌اند که شامل پزشکان، طلاب، استادکاران تعمیرات و تاسیسات و تیم‌های عمومی و دانش‌آموزی بوده‌اند.

وی یکی دیگر از اقدامات اساسی انجام شده در گنبد کاووس را تقویت بندهای ذخیره آب ذکر و تصریح کرد: چندین بند چند صد هکتاری به عمق ۷ متر در آن منطقه وجود داشت که در بارندگی‌های بعدی لبریز از آب شده بود و دیواره بندها به دلیل حجم بالای آب ضعیف بود.

روحانی با اشاره به کمک مهندسان آستان قدس در این زمینه ادامه داد: مهندسین آستان قدس که متخصص سدسازی بودند در این زمینه کمک کردند و تقویت بندهای ذخیره آب، لایروبی و زه‌کشی زمین‌های کشاورزی و رودخانه‌ها را انجام دادیم تا اگر در آینده بارندگی شدیدتری داشتیم مردم دچار مشکل نشوند.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی پل‌ها و بندهای تأسیس یا تعمیر شده برای برقراری راه‌های ارتباطی، هدایت یا جلوگیری از نفوذ آب‌ها را حدودا هفت عدد برشمرد و اظهار کرد: روستای حیدرآباد که حدودا چند دیواره بند داشت با شدت بسیار زیاد آب مواجه بودیم و تمام زمین‌های کشاورزی در این منطقه زیر آب بود و با کمک قابل توجه مردم روستا توانستیم بندهایی ایجاد و آب را مهار کنیم و البته در آن اطراف چند بند برای مهار آب احداث شد.

وی با اشاره به اظهاراتی که در خصوص روستای کل‌آباد مطرح می‌شود، توضیح داد: وضعیت این روستا کنترل شده و آب آن خارج و لایروبی، شست‌وشوی منازل و پاک‌سازی معابر در آنجا انجام شده است.

روحانی وضعیت همه مناطق سپرده شده به سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی را کنترل شده اعلام و گفت: ماموریت ما تا زمانی که مردم در منطقه به ما احتیاج داشته باشند ادامه دارد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان رضوی هدف اولیه از حضور در این مناطق را جریان پیدا کردن زندگی عادی مردم و رفت و آمد معمول در شهرها ذکر و بیان کرد: در سطوح بعدی برنامه‌ریزی شده است که منازل نیازمندان برای بازسازی شناسایی و شروع به بازسازی کنیم و همچنین تامین لوازم منزل با کمک اصناف و اردوهای جهادی و مردمی انجام شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: