احداث پروژه های عمرانی با شش هزار شاکی به معنی آسیب به شش هزار سرمایه اجتماعی در مشهد بوده و اعتراض علیه وضعیت عمرانی شهر از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

به گزارش ثامن پرس؛ دومین روز کارگاه برنامه ریزی شهری بر اساس الگوی اسلامی پیشرفت با حضور علی کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی عصر پنج شنبه در مشهد تشکیل شد.

 کشوری فلسفه مدیریت شهری را امر تربیت دانست و اظهار داشت: محلات شهری باید تمامی نیازهای خانوار شامل اشتغال، تحصیل، نیازهای روزمره و تفریح را پاسخ دهند و شهروندان برای تامین نیازهای خانواده ملزم به خروج از محلات نباشند.

وی با بیان اینکه نیازهای خانوار باید براساس الگوی اسلامی پیشرفت بازتعریف شوند، تاکید کرد: فرح در راس نیازهای خانوار قرار دارد و تفرح در اسلام عامل ایجاد انگیزه و شوق در افراد بوده و مهمترین عامل تفریح روابط انسان­ها با یکدیگر است.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت با اشاره به آیات و روایات تاکید کرد: مدیریت شهری باید توانایی ایجاد فرح و شوق را در شهروندان داشته باشد. در الگوی اسلامی پیشرفت، شغل به معنی کسب معیشت بوده، با رقابت­های بنگاه­های اقتصادی بزرگ متفاوت است و سود به چهار شکل اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و اخروی تقسیم می شود.

کشوری با اشاره به ساخت پارک­های بزرگ در شهرها گفت: به دلیل احداث پارک­های بزرگ و هایپرمارکت­ها اعضا خانواده برای تفریح و تامین نیازهای روزمره خانوار از محله خارج می شوند.

 

وی خروج افراد از محلات به منظور تامین نیازهای خانوار را موجب هسته­ای شدن خانواده­ها دانست و افزود: خانواده­های هسته­ای ارتباط عاطفی کمتری داشته و کارکرد آن­ها به چالش کشیده است، در خانواده­های هسته­ای نیازهای عاطفی افراد پاسخ داده نمی شود، تامین نیازهای خانوار در محله موجب افزایش تعرف و شناخت گسترده طرفینی و کاهش ارتکاب جرم می شود و با ازبین رفتن تعرف، امنیت محلات کاهش می یابد.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت با بیان اینکه مدیریت متمرکز ضد مدیریت محله محوری است، اظهار داشت: در الگوی اسلامی پیشرفت، مدیریت محلی حاکم شده و به دلیل شناخت بیشتر ساکنان هر محل از مقتضیات منطقه محلات به صورت خودمختار و خودگردان اداره می شوند.

کشوری با اشاره به نقش مساجد در کلان شهرها افزود: امروزه مساجد در شهرهای بزرگ کارکرد فانتزی داشته و ساختمان­های بدون کاربری مشخص را به نام مسجد استفاده می کنند، در الگوی اسلامی پیشرفت مسجد به محور محله تبدیل می شود و کارکرد اقتصادی و معیشتی خود را باز می یابد.

فضای معماری و شهرسازی شهر مشهد اثر معنوی زیارت امام رضا را کاهش می دهد.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت، محله را عامل بیرونی موثر بر تربیت دانست و با طرح این پرسش که «آیا در محلات مشهد نیازهای چهارگانه خانوار پاسخ داده می شود؟» تاکید کرد: کالبد و مدیریت شهری در مشهد باید تغییر کند، پروژه های عمرانی در مشهد با شش هزار شاکی به معنی به چالش کشیده شدن شش هزار سرمایه اجتماعی در این شهر است و اعتراض علیه وضعیت عمرانی در شهر از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با طرح این پرسش که «چرا معماری شهر مشهد به عنوان یک شهر بین المللی فاقد هارمونی است؟» اظهار داشت: مدیرانی که به دنبال کسب درآمد از ورود زائر به شهر هستند باید محاکمه شده و نسبت به آنان اعلام جرم شود، فضای معماری و شهرسازی شهر مشهد آثار زیارت حرم امام رضا را از بین می برد،

کشوری با تاکید بر بازتعریف مفهوم زیارت در مشهد گفت: عامل اصلی وضعیت کنونی زیارت در مشهد آستان قدس بوده که برنامه­های حرم مطهر را به چند سخنرانی مناسبتی و مراسم دعا تقلیل داده­ و مباحث ورود زائر به شهر و مدیریت زیارت را رها شده است. معرفت زائر امام رضا با حضور در این شهر افزایش نمی یابد و افزایش معرفت تنها با سخنرانی حاصل نمی شود.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت مدیرت کلان شهرها را پر خطا دانست و افزود: در مشهد گردشگری محلات با عدم هارمونی در ساختمان­های شهر و وضعیت نامناسب روابط انسانی قابل اجرا نبوده و متاسفانه شهر مشهد قابلیت گردشگری محلات را ندارد و باید درمورد عمق فاجعه­ای زیرساخت­های شهر شفافیت و آگاه سازی انجام صورت گیرد.

کشوری با اشاره به سند توسعه شهر مشهد تاکید کرد:  نگاه اقتصادی به زائر موجب تقلیل مفهوم زیارت می شود. طبق الگوی اسلامی پیشرفت مشهد باید از نظامی از محلات دارای تعرف با خودکنترلی بالا تشکیل شده و الهام بخش سبک زندگی زمینه ساز ظهور باشد.

مساجد و هیئات باید انتقاد از کالبد شهری را آغاز کنند

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت اولین گام برای مدیریت محله محور را جمع آوری زیر ساخت اطلاعاتی محلات دانست و اظهار داشت: مساجد و هیئات باید انتقاد از کالبد شهری را آغاز کرده و جوانان حوزه و دانشگاه دوره های آموزش­های لازم برای تکفل اجرای الگوی اسلامی پیشرفت بگذرانند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات ورزشی در محلات گفت: سازمان تربیت بدنی و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری باید رقابت در مسابقات محلات را تقویت کنند، برای احیا ماهیت محلات از طریق مسابقات ورزشی، آموزش­های خانواده محور در مساجد و تقدیر و تشکر از مشاهیر با محوریت محلات آغاز شود. 

کشوری با تاکید بر شکل­گیری فضای نقد در جامعه اظهار داشت: باید فضای نقد برای مقابله با مشکلات کنونی فراهم شده و کارشناسان جوان برای اداره امور تربیت شوند، به جای حرکت به سمت ترندها باید با تشکل­های خودجوش آسیب­های محلات را کاهش داده و با ساختارهای موجود رقابت کنیم.

وی با اشاره به تفاوت شاخص­های الگوی پیشرفت اسلامی و سازمان­های جهانی گفت: رفق، رشد معنوی و توازن مهمترین شاخص­های الگوی پیشرفت اسلامی هستند و اگر روابط انسانی را مدیریت نکنیم مسائل اقتصادی را نیز نمی توانیم مدیریت کنیم.

دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی پیشرفت، مهمترین شاخص پیشرفت را عمق دریافت رفق و محبت دانست و افزود: افرادی که در محیط با دریافت رفق بیشتر زندگی می کنند، احساس خوشبختی و رضایت بیشتری از زندگی داشته و کشورهای اسکاندیناوی به دلیل عمق کم محیط دریافت رفق عقب مانده ترین کشورها هستند.

کشوری آمار ارائه شده ازسوی مجامع بین المللی درمورد کشورهای اسکاندیناوی را نپذیرفت و اظهار داشت: در کشورهای اسکاندیناوی به دلیل وجود دولت الکترونیک فرصت بروز فساد وجود ندارد و جامعه­ای که نسبت به آینده اخروی خود هیچ دانشی نداشته و افق آن به زندگی دنیوی محدود شده است عقب مانده ترین جوامع انسانی است.

وی یکی از برنامه­های الگوی اسلامی پیشرفت را کمک هزینه مسکن برای زوج­های جوان نام برد و افزود: در سال­های اول ازدواج 60 درصد درآمد خانواده برای تامین مسکن هزینه می شود، در این برنامه دولت موظف است محله ­های وقفی برای رفاه حال زوج­های جوان احداث کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: