مدیرکل امورعشایر خراسان رضوی گفت: بارندگی شدید و وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 480 میلیارد ریال خسارت به عشایر در این استان وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، محمد نبوی فرد افزود: وقوع سیلابهای اخیر و بارندگیهای شدید در مناطق مختلف خراسان رضوی در حوزه عشایر تلفات جانی در پی نداشت اما خساراتی به عشایر وارد کرد.

وی ادامه داد: سامانه بارشی اخیر که طی هفته گذشته در خراسان رضوی فعال بود 200 میلیارد ریال به راهها و بناهای عشایر در شهرستانهای کلات، سرخس، درگز، سبزوار، بردسکن و خواف خسارت زد.

مدیرکل امورعشایر خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تا پیش از فعالیت آخرین سامانه بارشی در استان، وقوع بارش شدید و سیل 280 میلیارد ریال به عشایر این استان خسارت زده بود.

وی افزود: هزار و 300 خانواده از مجموع هفت هزار خانوار عشایری خراسان رضوی از وقوع سیل و بارندگیهای شدید خسارت دیده اند.

هفت هزار خانوار عشایری خراسان رضوی با 35 هزار نفر جمعیت در قالب 35 طایفه افزون بر یک میلیون راس دام در اختیار دارند.

عشایر این استان با تولید سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز، 17 هزار تن فراورده های دامی شامل شیر، روغن، پشم، کرک و کود حیوانی و 41 هزار و 800 متر مربع صنایع دستی شامل گلیم، قالیچه، فرش و تابلو فرش نقش به سزایی در اقتصاد خراسان رضوی ایفا می کنند.

با وجود این که جمعیت عشایری خراسان رضوی کمتر از یک درصد جمعیت شش میلیون و 400 هزار نفری این استان است عشایر این استان 15 درصد دام منطقه را در اختیار دارند.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: