مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بیش از ۱۲۰۰ مورد بازدید و کنترل پسماندهای عادی، صنعتی و پزشکی در سال گذشته در استان انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، تورج همتی دوشنبه صبح در جمع خبرنگاران در محل اداره کل محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی استان وجود دارند که بر مدیریت پسماند آنها نظارت می‌شود و حسب آمار، مقدار پسماند صنعتی عادی مدیریت شده در سال گذشته نسبت به سال‌های قبل افزایش حدود ۵.۸ برابری داشته است.

وی افزود: در سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ مورد بازدید و کنترل پسماندهای عادی، صنعتی و ویژه در استان از سوی کارشناسان نظارت این اداره کل صورت گرفته و ۱۳۰ واحد آلاینده و متخلف شناسایی و تحت پیگیری‌های قانونی قرار گرفتند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: مدیریت پسماند عادی رشد ۶.۳ برابری طی ۴ سال اخیر داشته است و همچنین در حوزه نظارت بر معدوم سازی و مدیریت پسماندها سال گذشته، بالغ بر ۲۶۰ تن انواع پسماند مدیریت شده است.

وی تصریح کرد: ۲۰۰ فقره شکوائیه زیست محیطی در موضوع آلاینده‌های محیطی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان دریافت شده که ۷۱ مورد از شکایات دریافتی در محدوده شهرستان مشهد بوده است.

همتی تاکید کرد: حدود ۶۰۰ واحد صنعتی، معدنی و خدماتی خود اظهاری پسماند داشته‌اند و تعداد واحدهای دارای برنامه عملیاتی پسماند در طی چهار سال گذشته از ۱۸ واحد به ۲۴۵ واحد در سال ۹۷ افزایش یافته است که بیانگر رشد حدود ۶/۱۳ برابری است.

وی بیان کرد: از ابتدای دی ماه سال گذشته، استفاده از ظروف یکبار مصرف در ادارات دولتی استان ممنوع شده و کارشناسان این اداره کل راهکارهای عملیاتی جهت مدیریت مصرف به منظور تقلیل زباله‌های تولیدی را به رابطین سبز در ادارات کل استان ارائه می‌دهند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: در حوزه مدیریت پسماندهای پزشکی در سال ۹۷ نیز با پیگیری‌های مستمر در خصوص الزام مراکز بیمارستانی استان به رعایت ضوابط اجرایی مدیریت پسماند پزشکی، بهره مندی بیمارستانها از دستگاه‌های کم خطرساز حدود ۷۰ % افزایش داشته است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: