نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار، فرمانده سپاه امام رضا(ع)، رئیس دادگستری استان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس اتاق بازرگانی ایران، نمایندگان استان در مجلس و جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران استانی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، استاندار خراسان رضوی در آیین افتتاح این نهاد گفت: نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی، مسئولیت نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی و پیگیری مستمر فعالیت معین‌های اقتصادی را بر عهده خواهد داشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری، «علیرضا رزم حسینی» تصریح کرد: نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در زیرمجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تشکیل‌شده و به‌صورت شبانه‌روزی فعال خواهد بود، به دبیر این نهاد هم تأکید کردم که معین‌های اقتصاد مقاومتی هر ساعتی از شبانه‌روز با شما تماس گرفتند، باید پاسخگو باشید و مشکلات آن‌ها را پیگیری کنید. به گفته رزم حسینی، ایجاد هماهنگی بین معین‌های اقتصاد مقاومتی و ایجاد وحدت رویه در اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی، دیگر مسئولیت مهم دبیرخانه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خواهد بود که باید با جدیت پیگیری شود. وی ادامه داد: بنا داریم از روند اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی خراسان رضوی به‌صورت مستمر هر سه ماه یک ‌بار، گزارش جامعی به محضر رهبر معظم انقلاب و سران سه قوه تقدیم کنیم لذا یکی از کارهای بسیار مهم دبیرخانه، تهیه گزارش این عملکردها خواهد بود.

باید نظام فرسوده اداری از تصدی گری خارج شود

استاندار گفت: نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان هیچ هزینه‌ای برای دولت نخواهد داشت و اداره آن با همکاری شرکت‌های توسعه‌گرا در بخش خصوصی انجام خواهد شد چراکه معتقدیم این مجموعه باید مسئولیت اداره استان را در همه ابعاد بر عهده بگیرد و نظام فرسوده اداری را به‌تدریج از عرصه تصدی‌گری خارج کند.

رئیس کل دادگستری: احساس می‌کردیم همه حرف‌ها در حد شعار است

رئیس‌کل دادگستری استان  نیز در این جلسه اظهار کرد: در جلسه معارفه آقای رزم حسینی به‌عنوان استاندار خراسان رضوی، شعارهای ایشان برای همه امیدوارکننده بود و از مدت‌ها قبل همه منتظر ایجاد چنین فضایی برای کار و تلاش بودند. حجت‌الاسلام و المسلمین «علی مظفری»  افزود: اوایل انقلاب به دلیل برخی مشکلات، دولت به عرصه‌های اقتصادی ورود کرد و بنا نبود این روند ادامه پیدا کند اما متأسفانه هنوز شاهد تداوم حضور دولت در فعالیت‌های اقتصادی هستیم. وی با بیان این که امیدواریم برنامه‌های اقتصادی استاندار خراسان رضوی به‌خوبی اجرایی شود، تأکید کرد: دستگاه قضایی از هرگونه حرکت مشروع اقتصادی حمایت و برای رفع موانع و رونق بخشیدن به فرایند اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از همه توان و ظرفیت خود استفاده خواهد کرد. مظفری بیان کرد: در گذشته احساس می‌کردیم همه حرف‌ها در حد شعار است و تصمیم داشتیم به‌جای پرداختن به شعارها به کار اصلی خودمان بپردازیم اما از وقتی آقای رزم حسینی به خراسان رضوی آمده‌اند و برنامه عملیاتی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه کرده‌اند، ما هم پای‌کار آمده‌ایم.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) : از ظرفیت بسیج برای تحقق مثلث توسعه استان بهره خواهیم گرفت

سردار «یعقوبعلی نظری» فرمانده سپاه امام رضا(ع) نیز گفت: در کنار حمایت از فعالیت‌های اقتصادی به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به وظیفه خودمان در زمینه ایجاد فضای امن برای کارآفرینان عمل خواهیم کرد. وی افزود: بسیج بدنه فعال مردمی و در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی پیشتاز است لذا برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و الگوی مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی از این ظرفیت بهره خواهیم گرفت.

ظرفیت مجلس در اختیار برنامه های خراسان رضوی است

رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم گفت: تأسیس نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی یک اقدام شعاری نیست و خوشحالیم از این که استاندار خراسان رضوی به دنبال ایجاد یک الگوی توسعه‌ای در کشور است. «غلامحسین شافعی» افزود: در اجرای این الگو، بخش خصوصی با همه بخش‌های حاکمیتی همراه خواهد بود تا الگویی بی‌بدیل در عرصه توسعه اقتصادی ایجاد شود و در اختیار دیگر استان‌ها قرار گیرد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان این که تشکیل نهاد مردمی در حوزه اقتصاد مقاومتی، سرآغاز تحولات قابل قبول خواهد بود، ادامه داد: حمایت تمام قد رئیس جمهور از اقدامات استاندار خراسان رضوی و دیدار آقای رزم حسینی با رهبر معظم انقلاب، فضای مثبتی را برای انجام فعالیت های اقتصادی مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی فراهم کرده است. «محمدرضا پور ابراهیمی» با تصریح بر این که همه ارکان نظام برای تحقق سیاست های مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی خراسان رضوی پای کار آمده اند، اظهار کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه قانون گذاری برای تسهیل اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی آمادگی دارد و اطمینان می دهم که ظرفیت مجلس شورای اسلامی در خدمت برنامه های استان خواهد بود. پورابراهیمی همچنین از بررسی اصلاح قانون نظام بانکداری و آماده شدن گزارش نهایی آن برای ارائه در صحن علنی مجلس خبر داد. رئیس مجمع نمایندگان استان نیز اظهار کرد: اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی و توجه ویژه استاندار به موضوع اشتغال، بارقه هایی از امید را در دل مردم زنده کرده است. «حمید بنایی» با بیان این که همه نمایندگان استان به دنبال این هستند که الگوی مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی به نتیجه برسد، افزود: رئیس مجلس نیز به تازگی در دیدار آقای رزم حسینی اعلام آمادگی کرد که در صورت نیاز، طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی استان در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بررسی و تصمیمات لازم گرفته شود. حجت الاسلام نصرا... پژمان فر نماینده مشهد و کلات نیز گفت: رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی، گام عملی در مسیر باورمندی بخش خصوصی خواهد بود اما متاسفانه سال های متمادی است که اعتماد بخش خصوصی سلب شده است و باید در عمل نشان داد که نظام می خواهد بسترهای لازم برای فعالیت آن ها را برطرف کند.

تشریح وظایف و برنامه های نهاد مردمی  اقتصاد مقاومتی در گفت و گوی اختصاصی با دبیر نهاد

هدف؛ اصلاح ساختار اداری و گره گشایی مستقیم از کارآفرینی

مسعود حمیدی- دبیر« نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما، وظایف و برنامه های این نهاد تازه تاسیس را تشریح کرد. «علی‌اکبر لبافی» که با حکم استاندار به ‌عنوان دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان منصوب شد، در خصوص کارکرد، جزئیات جلسات و جایگاه این نهاد در استان گفت: با راه‌اندازی این نهاد به دنبال آن هستیم با اصلاح ساختار اداری در استان، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی مردمی را با توانمندسازی جوامع محلی، روستاها و شهرها در یک حرکت تمام ‌قد مردمی دنبال کنیم و زمینه توسعه اقتصادی را فراهم آوریم. لبافی تصریح کرد: ایجاد این نهاد در قالب طرح مثلث اقتصادی استان و تکیه آن بر مردم، کارآفرینان و معین‌های اقتصادی است تا بین ارکان دولت و فعالان اقتصادی در شهرها و مرکز استان هم‌افزایی بیشتری به وجود آید. وی درباره اعضای این نهاد نیز گفت: امامان جمعه هر شهرستان به‌عنوان ناظر نهاد، روسای دادگستری شهرستان ها، فرمانداران، نمایندگان مجلس و معین های اقتصادی هر شهرستان که همان کارآفرینان هستند، در این نهاد که ساختار غیردولتی دارد، عضویت خواهند داشت تا تحقق اهداف و برنامه های مد نظر را دنبال کنند.

تفاوت نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی با دیگر ستادهای مشابه

لبافی درباره تفاوت این نهاد با نهاد اقتصاد مقاومتی استان که دبیرخانه آن در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مستقر است، گفت: در این نهاد متولیان توسعه، معین‌های اقتصادی یا همان کارآفرینان هستند و بقیه اعضا مانند فرمانداران، کمک‌کننده و تسهیل گر خواهند بود، درواقع نهاد اقتصاد مقاومتی استان، نهادی دولتی با رویکرد تمرکز بر پروژه‌ها و اعتبارات دولتی است. وی افزود: اما نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی با معین‌های اقتصادی شهرستان‌ها جلساتی را برگزار و مسائل و مشکلات پیش روی آن ها را بررسی خواهد کرد. درواقع این موضوعات ابتدا در شهرستان‌ها بررسی خواهد شد و درصورتی‌که مشکل در شهرستان‌ها برطرف نشود، به دبیرخانه این نهاد ارجاع می شود تا از طریق استان و نهادهای بالاتر پیگیری شود. دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان درباره تفاوت کارکرد این نهاد با شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت در استان نیز گفت: در شورای گفت وگو به موضوعات به‌صورت پروژه‌ای رسیدگی نمی‌شود بلکه بحث‌های عام مانند بیمه ومالیات و مشکلات بانکی استان و کشور مطرح و بررسی می شود. درواقع در این شورا حتی یک مورد هم پیش نیامده است که به طور خاص به مشکل یک واحد تولیدی یا کارآفرین رسیدگی شود چرا که رویکرد آن چیز دیگری بوده است اما در نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی به دنبال آن هستیم که به طور مستقیم به مشکلات جزئی فعالان اقتصادی در نقاط مختلف استان رسیدگی کنیم. لبافی تصریح کرد: در نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی به پروژه‌ها به‌صورت جزئی و جداگانه رسیدگی می‌شود، درواقع مشکلات هر یک از کارآفرینان و معین‌های اقتصادی شهرستان‌ها به‌صورت جداگانه بررسی و پیگیری می شود.

 

 

منبع:روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: