رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قطار سریع‌السیر تهران مشهد محور توسعه استان و طرحی ملی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس،علی لاریجانی عصر دیروز در شورای اداری خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، ضمن تبریک روز معلم و روز کارگر گفت: کارگران سنگر سازان عرصه تولید و معلمان پایه‌گذاران فردای ایران هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظریه شهید مطهری مبنی بر لزوم وجود اقتصاد سالم به‌عنوان یکی از ارکان حکومت خاطرنشان کرد: اگر جامعه‌ای از اقتصاد سالم برخوردار نباشد به اهداف عالیه نمی‌رسد.

وی دو ویژگی اقتصاد سالم را زاینده و ثروت زا بودن دانست افزود: اگر به این دو نکته درگذشته توجه می‌شد امروز مشکلات اقتصادی به این نحو نبود هرچند تحریم‌ها ظالمانه و پشت آن‌ها توطئه باشد بازهم دچار مشکلات حال حاضر نمی‌شویم.

لاریجانی ضمن تشکر از فضای وحدت آمیز استان ابراز کرد: این فضا حاصل عملکرد استاندار است، درگذشته نمایندگان خراسان رضوی خیلی سعی داشتند رزم حسینی استاندار شود و من توصیه کردم به ایشان به خراسان بیایند.

رئیس مجلس شورای اسلامی طرح مثلث توسعه اقتصادی را بوده ابتکاری دانست که بخش‌های مختلف را برای توسعه سوق می‌دهد و در این خصوص تصریح کرد: سازوکاری فراهم‌شده که معقول و سنجیده است که باید در سطح ملی این موضوع مطرح شود.

وی ادامه داد: توصیه می‌کنم با توجه به ظرفیت خراسان رضوی در گردشگری و کشاورزی و برخورداری از مزیت کشورهای همسایه است صادرات و واردات را در استان افزایش دهید و ما نیز در این بخش به استان شما کمک خواهیم کرد.

لاریجانی به تسهیلات موجود در قوانین در راستای رفع موانع تولید در حوزه صنعت اشاره و اظهار کرد: درزمینهٔ صنعت قانونی وجود دارد که برای تسهیل وضع صنایع استاندار می‌تواند دخالت کند که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود و در حوزه صنعت غربالگری صورت گیرد.

رئیس مجلس به لزوم توسعه نقش مردم در اقتصاد تأکید و اذعان کرد: ما در بودجه از طریق مجلس از صندوق توسعه ملی مواردی را برای آبخیزداری گذاشتیم تا سیستم‌های گلخانه‌ای و خارج از لایحه بودجه استفاده کنند و خراسان رضوی نیز باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

رئیس مجلس به لزوم بیان مصادیق تولیدکنندگان استان نسبت به قوانین مخل در حوزه تولید اشاره و گفت: تولیدکنندگان مصداقی بگویند تا رفع موانع تولید داشته باشیم حدود شش قانون داشته‌ایم که آن را حل کرده‌ایم و حتی متناسب با آن حاضریم بندهایی را عوض یا متوقف کنیم و حتی کمیسیون خاصی را برای رفع موانع تولید در مجلس تدارک دیده‌ایم.

لاریجانی یادآور شد: با مجموع شرایط کشور راهکاری برای توسعه اختیارات استانداران قانون اساسی اجازه نمی‌دهد تا اختیارات را به‌طور کامل به استاندار بدهیم تنها راه‌حل این موضوع آن است که برخی وزرا اختیارات را به استاندارها بدهند تا آن‌ها مشکلات را در استان‌ها حل نمایند.

وی گسترش فرهنگ بیمه را امری ضروری دانست و عنوان کرد: مقید هستیم بیمه محصولات کشاورزی را گسترش دهیم باید این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم تا آرامشی برای مردم در شرایط مختلف فراهم کنیم.

وی به کاهش واردات در سال 97 و افزایش صادرات اشاره و در خصوص صادرات بیش‌ازحد برخی کالاها ابراز کرد: بعضی از صادرات‌ها مثل دام زنده که دو برابر شده یا صادرات پیاز 2.5برابر شده و یا صادرات روغن پالم 87درصد افزایش داشته باعث ضرر شده که این آمارها نشان‌دهنده مشکلی در سیستم است.

رئیس مجلس قطار سریع‌السیر تهران مشهد را محور توسعه منطقه استان دانست و تصریح کرد: برای پیگیری این موضوع در مجلس مصر هستیم و حتی با برخی از کشورها صحبت کرده‌ام تا سرمایه‌گذار آن تأمین شود چراکه این طرح در سطح ملی مفید است.

لاریجانی اظهار کرد: باید به امنیت اقتصادی سرمایه‌گذار توجه کرد و کارآفرین بداند که دستگاه‌های امنیتی و نظارتی پشتیبان فعالیت مشروع او هستند و خطایی صورت نگیرد که امنیت اقتصادی سرمایه‌گذاران زیر سؤال برود.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: