آموزش و پرورش: «ایران اکو» و «ورزش درکلاس» برای کنترل چاقی دانش آموزان در حال اجراست .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، اکنون که فناوری در کنار همه پیشرفت های خوب، بر زندگی آدم ها چنبره زده، عادت های عجیب را در میان روزمرگی ها پدید آورده است که نه تنها نشانی از آن همه شور و تحرک قدیم در آن نیست بلکه بیشتر افراد جامعه به ویژه دانش آموزان را در باتلاق بی تحرکی و به تبع آن چاقی و اضافه وزن گرفتار کرده است؛ باتلاقی که به گفته رئیس اداره سلامت وتندرستی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، دانش آموزان کلان شهرها را بیشتر از دیگر شهرها دچار کرده است؛ به نحوی که 20 تا 30 درصد یعنی حدود یک سوم دانش آموزان استان و به ویژه شهر مشهد دچار چاقی و اضافه وزن هستند.

راهکار آموزش و پرورش برای کنترل چاقی دانش آموزان

رضا کشتی دار رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش استان تغییر سبک زندگی، کم تحرکی، آپارتمان نشینی، تغذیه ناسالم و تغذیه فست فودی را از جمله عوامل چاقی و اضافه وزن دانش آموزان بیان می کند و می گوید: آموزش و پرورش خراسان رضوی برای کاهش معضل چاقی و اضافه وزن در میان دانش آموزان استان دو برنامه "ایران اکو" و " ورزش در کلاس" را از دو سال پیش در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان این که طرح "ایران اکو" با  همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مدارس استان اجرا می شود، می افزاید: در این طرح دانش آموزانی که دچار اضافه وزن هستند به مراکز خدمات جامع بهداشتی معرفی می شوند و برنامه غربالگری و آموزش های تغذیه ای برای کاهش وزن به دانش آموزان و خانواده های آن ها ارائه می شود. وی در ادامه به اجرای طرح "ورزش در کلاس" اشاره می کند و می گوید: در این طرح دانش آموزان هر روز در دو نوبت به مدت پنج دقیقه حرکات کششی انجام می دهند که این اقدام به شادابی و افزایش نشاط در میان دانش آموزان منجر می شود.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش استان در پاسخ به این سوال که برای اجرای برنامه های آموزشی در زمینه تغذیه سالم چه برنامه ای دارید، تصریح می کند: برای نظارت بر بوفه مدارس گروه های ارزیاب تشکیل شده است و در طول سال تحصیلی بوفه های مدارس نواحی مختلف به لحاظ ارائه مواد غذایی بهداشتی ارزیابی می شوند که امسال در 30 درصد مدارس این ارزیابی ها انجام شد و بقیه مدارس نیز به دلیل کمبود نیرو از سایر طرق ارزیابی شدند.

کشتی دار همچنین در پاسخ به این سوال که آیا از تعداد بوفه های مدارس که به دلیل عرضه مواد غذایی غیر مجاز تعطیل شده اند، آماری دارید؟ نیز می گوید: ما بوفه ای را در این زمینه تعطیل نکردیم ولی به مدارسی که مواد خوراکی غیر بهداشتی عرضه می کردند تذکر دادیم تا همه موارد بهداشتی را رعایت کنند.

50 درصد بوفه های مدارس فاقد استانداردهای بهداشتی

وی با بیان این که  50 درصد بوفه های مدارس استان، استانداردهای بهداشتی را دارند، می افزاید: نیمی دیگر از بوفه های مدارس استان استانداردهای بهداشتی به لحاظ سخت افزاری را ندارند، ولی طرح هایی که اجرا کردیم موجب شد بیشتر مدارس خوراکی های مجاز بفروشند.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش استان در پاسخ به این سوال که اگر 50 درصد بوفه های مدارس استانداردهای بهداشتی را ندارند، چرا اجازه فعالیت به آن ها در مدارس داده شده است؟ می گوید: ما نمی توانیم صورت مسئله را پاک کنیم، چون اگر صورت مسئله را پاک کنیم و بگوییم که مواد غذایی سالم و استاندارد نداریم، در این صورت دانش آموز زنگ تفریح در بیرون از مدرسه مواد غذایی ناسالم را تهیه می کند که ما در این شرایط دیگر هیچ نظارتی نداریم، به همین دلیل سعی کردیم تا حد مجاز در این قضایا ساده بگیریم تا مدارس بتوانند مواد غذایی را خودشان ارائه کنند ولی گفتیم که شرایط نگهداری و تمام موارد بهداشتی را رعایت کنند.

وی اظهار می کند: فروش  مواد غذایی همچون چیپس و پفک در مدارس ممنوع است، آن دسته از مواد غذایی که معاونت بهداشتی آن ها را تایید و مجاز  اعلام کرده است، در بوفه مدارس عرضه می شود.

کمبود سرانه ورزشی در مشهد از جمله عوامل چاقی دانش آموزان

صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش  استان نیز کمبود سرانه ورزشی در مشهد را از جمله عوامل چاقی دانش آموزان بیان می کند و می گوید: علاوه بر این متاسفانه ورزش کردن به عنوان هزینه های سبد خانوارها جدی گرفته نمی شود و ما  به جد پیگیر هستیم که با ارائه آموزش ها و فوق برنامه های ورزشی در مدارس با معضل چاقی و اضافه وزن دانش آموزان مقابله کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از مدارس استان دارای معلمان با تخصص ورزشی هستند، می افزاید: کلیه  مدارس متوسطه اول و دوم استان به صورت کامل دارای معلمان تخصصی ورزشی هستند؛ همچنین  بیش از 50 درصد مدارس ابتدایی دارای معلم با تخصص ورزشی است و بقیه مدارس از معلمان متخصص ورزشی بی بهره اند، ولی ما برای معلمان فاقد تخصص آموزش هایی را در نظر گرفتیم.

 

 

به نقل از روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: