استاندار خراسان رضوی با انتقاد از محدودکردن صادرکنندگان در بازگرداندن ارز به‌داخل کشور، گفت: با برنامه‌های سینوسی فعالان اقتصادی را محدود نکنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، علیرضا رزم حسینی ظهر امروز در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، گفت: باید بپذیریم که دچار سکته اقتصادی شده‌ایم، خروج آمریکا از برجام و مسائل اقتصادی مشکلاتی را برای ما به‌وجود آورده است،‌ بنابراین فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم باید درراستای کاهش تاثیرگذاری آن بر روی مردم و جامعه باشد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اقتصاد و تولید ما نیاز به‌برنامه‌های مدون و کارشناسانه دارد، خواستار تشکیل کمیته تخصصی زیر مجموعه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد تا پیش از طرح موضوعات در جلسه کمیسیون، مسائل در این کمیته بررسی و همه مدیران به‌جمع‌بندی کارشناسی برسند.

وی با اشاره به‌اینکه از هر فعالیتی که سبب رونق تولید شود حمایت می‌کنم، تصریح کرد: مدیران استانی در این کمیته مباحث را کارشناسانه بررسی کنند و چنانچه از لحاظ تخصصی به‌این نتیجه رسیدند که کار باید انجام شود، طبق هماهنگی با وزارتخانه‌های مربوطه دستور استانی صادر می‌کنم.

رزم‌حسینی ادامه داد: باید با سیاست‌های صحیح به‌صادرکنندگان کمک کنیم تا ارز خود را به‌صورت واردات به‌کشور برگردانند نه اینکه مانع واردات آنها شویم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: صادرکننده‌ای که صادرات خوبی دارد، چگونه در این شرایط تحریم می‌تواند ارز خود را به‌صورت نقد به‌کشور وارد کند، از آن طرف با مشکلات ارزی مواجه است و از این طرف ما او را تحریم می‌کنیم که واردات نداشته باشد، این صحیح نیست، چراکه با این کار خودمان، خودمان را تحریم می‌کنیم، باید با برنامه‌ریزی، واردات کالاهایی که مورد نیاز کشور است را به‌صادرکننده بسپاریم.

رزم حسینی گفت: با توجه به‌ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به‌کشور، موضوع تهاتر کالای صادراتی با کالای وارداتی در دستورکار قرار گرفته است تا در صورت جمع‌بندی نهایی، به‌صادرکنندگان اجازه داده شود در قبال صادرات کالاهای خود، کالاهای مورد نیاز جامعه و مواد اولیه کارخانجات را وارد کنند.

وی با اشاره به‌آمار ارائه شده در خصوص کشفیات قاچاق کالا، اظهار کرد: با توجه به ‌برآورد حجم بالای قاچاق کالا، 100 میلیارد تومان کشف قاچاق در استان، رقم اندکی است، بنابراین برای افزایش کشفیات باید تصمیمات جدی‌تری گرفته شود.

استاندار خراسان رضوی از همراهی رسانه‌ها به ‌منظور اطلاع رسانی به‌هنگام و موثر درراستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز قدردانی کرد و گفت: درراستای تحقق رویکرد شفاف‌سازی، در هیچ یک از جلسات به‌جز شورای تامین، حضور رسانه‌ها ممنوع نیست، بنابراین از اطلاع‌رسانی صادقانه و شفاف استقبال می‌کنیم.

52 متخلف ارزی در خراسان رضوی بازداشت شده‌اند

در ادامه این جلسه دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی نیز گفت: 52 نفر در قالب خرید و فروش دلار در بازار غیررسمی، دلالی و فروش ارز در واحدهای صنفی متخلف این استان شناسایی و دستگیر شدند.

رسول فرزادفر افزود: از این تعداد متخلف ارزی 39 نفر توسط نیروی انتظامی و 13 نفر توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه کشف ارز قاچاق و دستگیری افراد متخلف در سال ۹۷ نسبت به‌سال۹۶ افزایش قابل توجهی داشت، افزود: دلیل اصلی آن تفاوت ارزش پول بین ریال ایران با ارزش برخی ارزها مانند دلار بوده است. 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی ادامه داد: در سال 1396 فقط چند پرونده به‌صورت شبکه‌ای مرتبط با خرید و فروش غیرقانونی ارز یا قاچاق ارز در این استان کشف شده بود، اما ممنوعیت خرید و فروش ارز در سطح عرضه یا بازار غیررسمی و قوانین و دستوالعمل‌های جدیدی که مبارزه با قاچاق ارز را جدی‌تر می‌کند، در سال 1397 سبب شد میزان کشفیات ارز قاچاق و دستگیری افراد مرتبط با آن افزایش یابد. 

۲هزار و ۸۹۳ میلیارد ریال مجموع کشفیات کالای قاچاق در سال۹۷

در ادامه این جلسه سرپرست معاونت سیاسی استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه قاچاق کالا و ارز یکی از مهم‌ترین مباحث در سال رونق تولید است، گفت: کالایی که به‌صورت قاچاق از راه‌های گوناگون وارد می‌شود، تولید را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بنابراین ما در حوزه رونق تولید یک حالت مخصوص جنگ اقتصادی را بگیریم، با وجود اینکه برخورد ویژه‌ای با قاچاق کالا و ارز در ابعاد مختلف داشته‌ایم، اما آرایش ما هنوز آرایش تقابل نیست.

سیدحسن جعفری تعداد جلسات تشکیل شده کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در سال ۹۷ را ۲۶۷ جلسه اعلام کرد و افزود: در مجموع ۲۶۸ جلسه در کل استان تشکیل و ۱۵۶مصوبه در کمیسیون تصویب شد که از نظر تعداد جلسات برگزار شده ۲۹درصد و از نظر تعداد مصوبات ۲۷ درصد کاهش داشتیم.

وی در خصوص کالاهای مظنون به‌قاچاق، گفت: سال گذشته 2 هزار و 893 میلیارد ریال کالای مظنون به‌قاچاق در این استان توسط دستگاه‌های اجرایی کشف شد که در مقایسه با سال 96 از نظر ارزش، 54 درصد افزایش داشت. 

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی افزود: سهم دستگاه‌های اجرایی کاشف کالای قاچاق از کل کشفیات، شامل 84 درصد توسط نیروی انتظامی، 6.5 درصد توسط مرزبانی، پنج درصد توسط سازمان صنعت و 4.5 درصد توسط گمرکات بود. 

جعفری ادامه داد: سال ۹۷ ارزش مجموع کالاهای هدف مکشوفه در خراسان رضوی، 933 میلیارد ریال بود که از نظر ارزشی منسوجات(پوشاک و پارچه) با 266 میلیارد ریال، برنج با 182 میلیارد ریال، اسباب بازی با 118 میلیارد ریال و لوازم خانگی با 107 میلیارد ریال، بیشترین میزان کشفیات را به‌خود اختصاص دادند.

وی ارزش مجموع کشفیات کالاهای ممنوعه را ۲هزار و ۸۹۳میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: میزان کشفیات در مقایسه با سال 96 به‌میزان 115 درصد افزایش نشان می‌دهد.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی افزود: در کشفیات مربوط به‌کالاهای ممنوعه نیز مشروبات الکلی با 176 میلیارد ریال بیشترین سهم را به‌خود اختصاص داد که شامل 233 هزار بطری از انواع مختلف مشروبات بود. 

جعفری بیان کرد: همچنین سال گذشته، 10 هزار و 168 فرد مرتبط با کالای قاچاق در خراسان رضوی دستگیر و 42 باند در این زمینه شناسایی و متلاشی شدند. 

وی گفت: یک میلیون و 736 هزار لیتر انواع فرآورده‌های نفتی قاچاق نیز سال گذشته در خراسان رضوی کشف شد که در مقایسه با سال 96 به‌میزان 168 درصد افزایش یافت.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی میزان صادرات فرآورده‌های نفتی از محل اجرای چهار طرح عمده‌ای که به‌منظور جلوگیری از قاچاق سوخت در خراسان رضوی اجرا شد را برابر با 132 میلیون لیتر اعلام کرد.

جعفری عنوان کرد: میزان کالای قاچاق منهدم شده در استان نیز طی سال گذشته 55 تن و 508 کیلوگرم به‌ارزش 18 میلیارد ریال بود.

درآمد ۸۰ میلیاردی دولت از فروش سوخت در پایانه‌های مرزی خراسان رضوی

در ادامه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان رضوی نیز در خصوص مصوبه استقرار جایگاه عرضه سوخت در پایانه‌های مرزی استان که به‌دستور هیات وزیران باید در استان‌های مرزی اجرا شود، گفت: براساس این مصوبه هر خودرو قبل از خروج از مرز، کنترل بار می‌شود، همچنین برای جلوگیری از قاچاق سوخت مقرر شد در مرز دوغارون، سرخس و لطف آباد جایگاه‌های عرضه سوخت فعال شود.

علی‌اصغر اصغری قیمت عرضه سوخت در این پالایشگاه‌ها را براساس نرخ کشور مقابل اعلام کرد و افزود: بر این اساس باید بنزین با قیمت ۶ هزار تومان و گازوئیل به‌قیمت 5 هزار و 600 تومان به‌رانندگان فروخته شود.

اصغری تصریح کرد: در سال گذشته ۸۰ میلیون ریال فروش نفت و گاز در مرزهای استان داشتیم که درآمد خوبی برای دولت بود.

گفتنی است؛ در ادامه این جلسه دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده بررسی شد که براساس آن هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است.

همچنین به ‌دستور استاندار خراسان رضوی مقرر شد کمیته تخصصی با حضور مدیران تشکیل و این مصوبات قبل از ورود به‌این جلسات کارشناسی شود.

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: