منطقه پنجتن مشهد ازجمله مناطقی است که باوجود وعده‌های متعدد مسؤولان برای حل مشکلات و رفع کمبودها، همچنان غرق در معضلات شهری است و باعث جولان خلاف‌کاران شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در حالی زندگی در سکونتگاه‌های غیررسمی در شهرهای مختلف به‌صورت شهرک‌نشینی در حومه‌ شهرها جریان دارد  که ریشه آن مربوط به زمانهای دور است، به‌طوری‌که این معضل تبدیل به یک قصه غم‌انگیز به نام حاشیه‌نشینی در حاشیه شهرها شده است.

منطقه پنجتن که در منطقه چهار شهرداری مشهد واقع‌شده است، یکی از این مناطقی است که همواره با مشکلات و معضلات شهری متعددی روبرو است و بارها در خصوص مشکلات این منطقه پرشمار نوشته‌شده و مسؤولان و مدیرانی از سر تکلیف که گاهی به بازدید این منطقه رفته‌اند، از اوضاع نابسامان آن اظهار تأسف کرده‌اند و سرانجام بعد از مدتی باگذشت زمان به فراموشی سپرده‌شده است.

در همین زمینه به سراغ ساکنین منطقه پنجتن رفتیم و ضمن بازدید از گوشه و کنار این منطقه از نزدیک در جریان کمبودها، مشکلات و دغدغه‌های  اهالی قرار گرفتیم، آنچه در  ادامه می‌خوانید تنها گوشه‌ای از درد دل‌های ساکنین این منطقه است.

جولان موادفروشان در خیابان‌ها

یکی از افراد مسن ساکن در این منطقه می‌گوید: سال‌های زیادی است که در این خیابان زندگی می‌کنم و در این سال‌ها همواره در این خیابان و خیابان‌های اطراف شاهد حضور موادفروشانی بودم که هرروز ضمن ایجاد مزاحمت برای اهالی، یک اتفاق و مسئله جدیدی هم ایجاد می‌کنند.

 احمدی محمدی با انتقاد از عدم رسیدگی و توجه جدی متولیان به برخورد با خلاف‌کاران در این منطقه ابراز کرد: باوجوداینکه هرچند وقت یک‌بار خانه‌های فروش مواد مخدر پلمپ می‌شود ولی بازهم مصرف‌کنندگان مواد برای تهیه موادشان به این خیابان می‌آیند و مزاحم مردم این خیابان می‌شوند.

کمبود مراکز فرهنگی و فضای سبز

یکی از بانوان ساکن در این منطقه بابیان اینکه همسرم یک کارگر ساده است و پنج فرزندم نیز دانش‌آموز هستند و درآمد زیادی نداریم که بتوانیم خانه را جابجا کنیم، گفت: متأسفانه به دلیل نبود وسیله نقلیه عمومی، رفت‌وآمد در این محله برای ساکنین بسیار سخت و دشوار است.

زینب بیگی با اشاره به اینکه از حضور افراد خلاف‌کار که همواره برای فرزندانمان مزاحمت ایجاد می‌کنند، امنیت نداریم، افزود: مجبورم هرروز فاصله 2 کیلومتری مدرسه دخترانم را با آن‌ها بروم و برگردم.

وی با تأکید بر اینکه جمعیت زیادی در این منطقه سکونت دارند، اما از حداقل امکانات فرهنگی، تفریحی و فضای سبز بی‌بهره هستند، یادآور شد: بچه‌های ما برای تفریح و سرگرمی نیازمند یک مرکز فرهنگی، فضای بازی و پارک هستند، باوجوداینکه اهالی منطقه و هیأت امنای مساجد بارها این مطالبه را از شهرداری داشتند، اما پاسخی دریافت نکردند.

مطالبه سرویس حمل‌ونقل عمومی

یکی دیگر از بانوان ساکن در منطقه پنجتن که خودش را کارگر یک واحد تولیدی پوشاک معرفی می‌کند و دارای دو فرزند دختر و یک فرزند پسر است، می‌گوید: 20 سال است که ساکن خیابان پنجتن 85 هستم و طی این سال‌ها مشکل رفت‌وآمد فرزندانمان برای رفتن به مدرسه و برگشتشان یک دغدغه و معضل بوده است.

وی با اشاره به فاصله 2 کیلومتری منطقه تا ابتدای خیابان اصلی اظهار کرد: دانش‌آموزانی که ساکن این منطقه هستند مجبورند در هوای سرد و گرم این مسیر را طی کنند تا به مدرسه برسند.

 این خانم همچنین نبود سرویس حمل‌ونقل عمومی را از مهم‌ترین نیازهای جدی در این منطقه عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به شرایط مالی ساکنان و اینکه عمدتاً از قشر کارگر جامعه هستند توانایی پرداخت هزینه‌های سرویس برای فرزندانشان را ندارند و همیشه باید به دلیل ناامن بودن مسیرهای تردد دانش‌آموزانشان در استرس و نگرانی باشند.

فاطمه علیزاده از نبود مراکز فرهنگی در این منطقه انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر تنها یک مرکز آموزش قرآن کریم و یک مسجد در این منطقه وجود دارد و سهم کودکان و نوجوانان ساکن در این منطقه معابر خاکی است که اوقات فراغتشان را در آن سپری می‌کنند.

معروفیت پنجتن به یک محله جرم و جنایت

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج منطقه‌ پنجتن نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به پیشینه خیابان پنجتن اشاره کرد و گفت: این خیابان در اذهان مردم این منطقه به خیابان جرم و جنایت معروف است و گفته می‌شود بیشترین جرم‌ها از سرقت اموال منازل و خودرو تا کودک ربایی، خریدوفروش مواد مخدر، تکدی گری در این خیابان اتفاق می‌افتد.

محمدرضا کوهستانی بابیان اینکه منطقه پنجتن داری تراکم جمعیتی بالایی است که علاوه برساخت و سازهای غیرقانونی و غیراصولی در خیابان و کوچه‌های این منطقه بر جرم خیر بودن این منطقه اضافه می‌کند، یادآور شد: در سال‌های اخیر با همراهی و کمک نیروی انتظامی و  اهالی منطقه طی چند مرحله خانه‌های ساخت و توزیع مواد مخدر در خیابان‌های انتهایی این منطقه پاک‌سازی و پلمب‌ شده است.

وی با اشاره به اینکه موادفروشان و خلاف‌کاران پس از تحمل مجازات، دوباره مسیر فعالیتشان را ادامه می‌دهند، افزود: باید یک اقدام اثرگذار برای جمع‌آوری خلاف‌کاران و برقرار کردن امنیت برای زندگی در این منطقه اندیشیده و اجرا شود.

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج منطقه‌ پنجتن بابیان اینکه آبیاری زمین‌های کشت سبزی با آب کشف رود و فاضلاب خانگی در انتهای خیابان‌های پنجتن یک تهدید جدی برای سلامت مردم است، ابراز کرد: نبود مجموعه ورزشی معضل دیگری در این منطقه است، در حال حاضر این منطقه دارای یک زمین ورزشی خاکی و یک باشگاه رزمی است که با توجه به جمعیت زیاد ساکن در این منطقه به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی نیاز ساکنین نیست.

 کوهستانی همچنین کمبود مسجد و مرکز فرهنگی چندمنظوره را از کمبودهای مهم و اساسی در این منطقه ذکر کرد و یادآور شد: امیدواریم مسؤولان و متولیان امر نگاه ویژه‌ای برای رفع مشکلات و رفع کمبودها و نواقص داشته باشند تا ساکنین این مناطق هم از حداقل امکانات رفاهی، فرهنگی و تفریحی بهره‌مند شوند.

================

گزارش از: فرزانه غروبی

================

 

 

به نقل از فارس

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: