به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، در روزهای اخیر آشفتگی های ناشی از قیمت کالاها به بازار برنج هم کشیده شده به طوری که این موضوع با انتقاد شدید جمع زیادی ازمردم همراه بوده است. این در حالی است که طی روزهای اخیربه صورت مداوم  درباره  توزیع برنج پاکستانی با قیمت مصوب بین 71 تا 82 هزار تومان بسته به کیفیت در کیسه های 10 کیلویی خبرهایی به گوش می رسید.برای بررسی موضوع و دلیل گرانی ها به بازار مصلی که به بازار کلی فروشی های مشهد معروف است، سری زدیم و بعد از 45 دقیقه جست و جو هیچ برنجی با قیمت مشخص شده مشاهده نکردیم و قیمت برنج های پاکستانی بین 90 تا 120 هزار تومان متغیر بود. وقتی از فروشنده ها دلیل گران بودن قیمت برنج را می پرسیم با قیافه ای حق به جانب پاسخ می دهند:«ما در هر کیلو دو هزار تومان سود می گیریم و برنج به قیمت هایی که اعلام کرده اند حتی به دست فروشنده نمی رسد».

کشف 7 تن برنج وارداتی و توزیع بین مردم با قیمت مصوب

در ادامه تهیه گزارش بازرسان صنعت، معدن و تجارت استان و اکیپ عملیات سپاه پاسداران برای بررسی موضوع با ما همراه می شوند و درهمان لحظات اولیه حسینی یکی از بازرسان سازمان صمت ضمن تایید  گران فروشی برنج پاکستانی در بیشتر فروشگاه هایی که به آن ها سر زده ایم، از یکی از فروشنده ها فاکتورخرید را در خواست می کند که فروشنده در پاسخ اعلام می کند :« ما این برنج ها را از دلال ها می خریم و دلال چون از  گران فروشی خودش باخبر است، هیچ فاکتوری به ما نمی دهد،شما تمام بازار را بگردید اگر یک فاکتور برنج پیدا کردید مغازه من را پلمب کنید. »این فروشنده با عصبانیت ادامه می دهد:«شما باید جلوی دلال های بزرگ را بگیرید که این برنج را با ارز دولتی می خرندو با قیمت های بالا به ما می فروشند ما هم چاره ای جز خرید برنج گران نداریم ».بعد از شنیدن صحبت های این فروشنده به بررسی میدانی وضعیت بازار برنج در خیابان مصلای مشهد ادامه می دهیم  و در نهایت سه فروشگاه که در حجم بالا اقدام به  گران فروشی این نوع برنج تا قیمت 120 هزار تومان می کنند، شناسایی می شوند. بررسی انبارهای این سه واحد صنفی به همراه بازرسان سازمان صمت و اکیپ عملیات سپاه شروع می شود  ؛ پس از سه ساعت بررسی 7 تن برنج پاکستانی که با قیمت هایی گران تر از قیمت مصوب به فروش می رسد، کشف و هماهنگی ها برای اطلاع رسانی جهت توزیع این برنج ها با قیمت مصوب بین مردم حاشیه شهر شروع شد و در کمتر از دو ساعت روند توزیع با نظارت نیروهای سپاه در محل انبارها کلید خورد.

کشف چند تن برنج با برند تقلبی

درادامه این گشت مشترک و در لحظه بازرسی از یکی از فروشگاه ها، تعداد زیادی کیسه برنج با برندی بی نام ونشان و تقلبی  در یکی از فروشگاه ها کشف شد که بازرس سازمان صمت درباره هویت این برنج ها اعلام می کند :با توجه به آشفته شدن بازار برنج، برخی متخلفان اقدام به پر کردن بعضی از کیسه ها با برنج های نامرغوبی می کنند که مبادی ورودی این نوع برنج ها مشخص نیست و درباره این برنج ها باید به این نکته اشاره کرد که هر احتمالی از قبیل آلودگی این برنج ها را می توان متصور شد. بعد از تنظیم صورتجلسه،این برنج های بی نام و نشان در محل توقیف و فروشنده برای ارائه  پاره ای از توضیحات در روزهای آینده به سازمان صمت فراخوانده شد.

53ef1429-e3f8-42b7-aec8-f7d9d55e0da3

دلال بازی تلفنی بدون سرمایه

در ادامه وقتی به یکی از فروشگاه های دیگر مراجعه می کنیم، فروشنده ای که او هم اقدام به  گران فروشی این نوع برنج کرده است،

می گوید :«وضع بازار از آن چه فکر می کنید آشفته تر است. حاضرم باشما به بازار اصلی مصلی بیایم و یک نفر را در بازار به شما نشان دهم که نه غرفه ای دارد و نه کالایی اما فقط با یک خط تلفن معامله های بزرگ انجام می دهد .این دلال از شما دو میلیون تومان می گیرد و هر تعداد برنجی که بخواهید با یک تلفن برای شما تهیه می کند وجالب این جاست که هیچ کس هم با این فرد برخورد نمی کند».

کشف 15 هزار تن برنج احتکاری و گران در استان

در ادامه برای مطلع شدن از روند برخوردهای انجام شده سازمان صمت با گران فروشی این نوع برنج در بازار با مهدی مقدسی، کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صمت خراسان رضوی، تماس می گیریم.

مقدسی در این باره می گوید: برخورد با  گران فروشی در اصناف را در مورد برنج پاکستانی از چند روز قبل شروع کرده ایم ولی واقعیت این است که مقابله با  گران فروشی در بازار یکی از مسیرهای مقابله است و اگر بخواهیم به صورت ریشه ای با این موضوع برخورد کنیم باید موضوع را از مبادی ورودی و گمرک دنبال کنیم  و باید یک شبکه کنترلی به وجود بیاید تا از این طریق دست های پنهانی که باعث بالا رفتن قیمت برنج می شوند شناسایی شوند و با آن ها برخورد شود.

وی می افزاید: این برنج ها  که پاکستانی است، برای این که با قیمت ارزان تر در اختیار مردم قرار بگیرد با ارز دولتی وارد کشور شده است که باکیفیت ترین نوع آن تا  82 هزار تومان باید عرضه شود ولی متاسفانه با ورود دلالان به این عرصه، این برنج ها خریداری شده است و با قیمت های بالا که گاهی در هر کیسه به 120 هزار و 140 هزار تومان می رسد، در اختیار فروشندگان قرار می گیرد و در ادامه این فروشندگان هم با قیمتی گران تر این برنج ها را به  مردم عرضه می کنند که تفاوت قیمتی بین 30 تا 40 هزار تومان در هر کیسه را شامل می شود.

وی خاطر نشان می کند: هم اکنون با جدیت بیشتری به همراه تیم عملیاتی سپاه به موضوع  گران فروشی در برنج ورود کرده ایم و تا امروز بیش از 15 هزار تن برنج را با عنوان احتکاری و گران فروشی سال 97 و یک ماه اخیر، کشف و توزیع کرده ایم و در یک شنبه گذشته نیز پرونده یک دلال را با 53 تن برنج در مشهد برای رسیدگی به دادسرای انقلاب فرستاده ایم تا حکم قضایی برای این فرد صادر شود.

رفع یک خلأ قانونی

در ادامه از مقدسی درباره ماجرای دلالانی که آزادانه وبدون سرمایه و کالا با معامله  تلفنی به آشفتگی بازار دامن می زنند، سوال  می کنیم که این مقام مسئول در پاسخ می گوید: در گذشته یک خلأ قانونی وجود داشت که دلالان با استفاده از این خلأ قانونی تنها با یک خط تلفن و بدون هیچ سرمایه ای مقادیر زیادی کالا را با قیمت های گران خرید و فروش می کردند اما به تازگی با حوزه دادستانی استان هماهنگی هایی انجام شده است تااین افراد از طریق شماره تلفن ها شناسایی شوند و با این افراد تحت عنوان «مخل اقتصادی» برخورد شود.

برنج های کیسه ای را قبل از خرید  وزن کنید

کارشناس مسئول اداره بازرسی سازمان صمت خراسان رضوی در ادامه از تخلفی دیگردر زمینه فروش برنج می گوید:بعضی از فروشندگان متاسفانه کیسه هایی با وزن کمتر را به جای کیسه های 10 کیلویی برنج در اختیار مردم می گذارند و مردم باید به این نکته توجه کنند که در هنگام خرید برنج به صورت کیسه ای از فروشنده بخواهند کیسه های برنج را وزن کند و به مقدار وزن کیسه وجه مد نظر را بپردازند تا سرشان کلاه نرود.

 

 

منبع:روزنامه خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: