مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به آورد آب‌های سطحی و حجم ذخایر آبی اشاره کرد و گفت: یک میلیارد و 572 میلیون متر مکعب حجم 35 سد این استان است که آب ذخیره شده تا نیمه اردیبهشت ماه جاری 914 میلیون متر مکعب بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمد علائی گفت: خراسان رضوی 7 درصد مساحت و 8 درصد جمعیت کشور را دارد، 74 درصد مساحت این استان خشک و 26 درصد آن نیمه خشک است که از 37 دشت استان 34 دشت حالت بحرانی دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در بررسی این تغییرات دو نکته حائز اهمیت بوده، یکی روند کاهش بارش ها و دومی تغییرات اقلیمی، این دو فاکتور در مدیریت کلان آب کمتر مورد توجه قرار گرفته، میانگین بارندگی 43 ساله استان 221 میلی‌متر بوده و این رقم برای کشور 251 میلی‌متر است.

وی با بیان اینکه ما در سال آبی 70-69 حدود 310 میلی‌متر بارش داشتیم، اضافه کرد: در سال آبی 78-77 باز هم 310 میلی‌متر بارندگی و سال بعد از آن کمتر از 110 میلی‌متر بارش داشتیم، همچنین، سال گذشته در خراسان رضوی میزان بارندگی 129 میلی‌متر بوده است.

علائی ادامه داد: امسال خوشبختانه خداوند درهای رحمت را گشوده و از اول مهر سال گذشته تا اردیبهشت امسال 244 میلی‌متر بارش داشتیم، در حالی که سال گذشته 128 میلی‌متر بارندگی داشتیم، باید گفت، تغییرات بارندگی در استان نسبت به کشور وضعیت مناسب‌تری داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: میانگین بارش سالانه ما 22 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب است که 80 درصد آن تبخیر می‌شود و 20 درصد آن آبخوان‌های زیرزمینی این استان را تغذیه می‌کنند.

وی گفت: میانگین آب تجدیدپذیر در خراسان رضوی حدود 5 میلیارد و 360 میلیون متر مکعب است که به‌طور میانگین ما یک میلیارد متر مکعب کسری مخزن داریم.

علائی ضمن ارائه آمار و ارقام از میزان استحصال و مصرف آب در استان به تهدیدها هم اشاره کرد و  افزود: خشک و نیمه خشک بودن منطقه یکی از تهدید‌ها است، همچنین، بیشترین میزان کسری مخزن در کشور را خراسان رضوی دارد، ما تاکنون 30 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از مخازن زیرزمینی آب داشته‌ایم که این می‌تواند یک تهدید محسوب شود، جانمایی صنایع مشهد هم که عمدتا در غرب این شهر بوده، درست و اصولی انجام نشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی شور شدن آب و نشست سطح زمین را هم از جمله تهدیدهای موجود اعلام کرد و ادامه داد: همچنین کاهش اعتبارات بخش آب هم تهدیدی است که وجود دارد.

وی با اشاره به راهبردهای کلان شرکت آب منطقه‌ای، متذکر شد: در این راستا با وجود آنکه اولین استانی هستیم که حجم مصرف آب را مدیریت می‌کنیم، هیچ‌گونه تنش اجتماعی نداشته‌ایم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: