معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود اطلاعی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، دکتر مهدی قلیان اول معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود بی اطلاعند، گفت: این افراد هیچ اقدامی در جهت کنترل و درمان بیماری خود انجام نداده و متاسفانه پس از مدتی با عوارضی همچون سکته‌های قلبی و مغزی و عارضه‌های قلبی و کلیوی، به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز، دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند و لذا فشار خون آن‌ها تحت کنترل نیست.

دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با بیان اینکه بسیج همگانی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کل کشور از ۲۷ اردیبهشت ماه اجرا می شود، گفت: اجرای کمپین همگانی فشارخون با هدف شناسایی، کنترل و اطلاع رسانی و ارجاع موارد به پزشک برگزار می‌شود.

 قلیان اول افزود: این غربالگری در افراد ۳۰ سال به بالای جامعه انجام شده و بر این اساس افرادی که از مشکل فشار خون خود مطلع نیستند، شناسایی و درمان مناسب دریافت می کنند.

وی با اشاره به ضرورت همکاری سایر بخش‌های توسعه و سازمان‌ها و ادارات خراسان رضوی، ادامه داد: این بسیج همگانی همزمان با روز جهانی فشار خون بالا آغاز و به مدت ۶ تا ۸ هفته ادامه خواهد داشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در این طرح تمام جمعیت هدف در روستا‌ها و شهر‌های تحت پوشش مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: