معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: صاحبان صنایع چاپ در استان دریافت کاغذ از طریق 'سامانه توزیع کاغذ' که با ارز 4200 تومانی عرضه می شود را خواستار شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، افشین تحفه گر افزود: از آن جا که تامین کاغذ از طریق 'سامانه توزیع کاغذ با ارز 4200 تومانی' فقط به ناشران دارای مجوز چاپ کتاب و اهالی مطبوعات اختصاص دارد صنایع چاپ از آن بی بهره هستند و گرانی کاغذ، هزینه های تولید آنها را افزایش داده است.

وی ادامه داد: از زمان تقسیم بندی کالایی در حوزه تخصیص ارز، طی دو مرحله 15 هزار برگ کاغذ از طریق سامانه ' توزیع کاغذ ' در بین ناشران و اهالی مطبوعات استان توزیع شده است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: قرار است پنج هزار برگ کاغذ دیگر نیز از طریق سامانه 'توزیع کاغذ' در دو مرحله دیگر طی دو ماه آینده بین ناشران و اهالی مطبوعات استان توزیع شود.

تحفه گر افزود: با توجه به ظرفیتهای بالای صنعت چاپ و نشر در خراسان رضوی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رفع مشکلات صنایع در سال 'رونق تولید' لازم است که رفع معضلات این حوزه بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: ابتدای این هفته نیز نشستی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و مسئولان مرتبط با صنعت چاپ اعم از بخش دولتی و بخش خصوصی برگزار شد و مشکلات صنایع چاپ مورد بررسی قرار گرفت.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در این نشست مقرر شد پیشنهادهای دست اندرکاران صنعت چاپ خراسان رضوی مبنی بر اختصاص سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی به این صنایع ارائه شود تا در کارگروه مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

تحفه گر با اشاره به مشکل نقدینگی در صنایع چاپ افزود: در این نشست که نماینده شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی هم حضور داشت مقرر شد تسهیلات سرمایه در گردش به میزان 250 میلیارد ریال به صنایع چاپ استان اختصاص یابد تا بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کنند.

وی ادامه داد: برگزاری نشست تخصصی با حضور نمایندگان صنایع چاپ و نماینده بانکها در مورد وثایق و نرخ بهره تسهیلات بانکهای استان از مصوبات دیگر این نشست بود.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ثبت سفارش محصولات وارداتی مورد نیاز توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از دیگر تصمیمات اخذ شده در این نشست بود.

تحفه گر افزود: پارسال صنایع چاپی خراسان رضوی هزار و 150 میلیارد ریال محصول به خارج از کشور صادر کرد ضمن اینکه تنوع محصولات این صنعت در استان زیاد است و طیف وسیعی شامل انواع اقلام تبلیغاتی، بسته بندی محصولات، کتب نفیس، قرآن و ادعیه، اسناد و اوراق بهادار امنیتی را دربرمی گیرد.

خراسان رضوی یکی از فعال ترین استانها در حوزه چاپ و نشر است که 500 ناشر فعال و 320 چاپخانه و صنایع وابسته دارد که با ظرفیت سه هزار ورق و اشتغال سه هزار و 500 نفر در این منطقه فعالیت می کنند.

 

 

به نقل از ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: